Obecnie 192 forumowiczów jest online
Obecnie 192 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

spadki po zmianie ustawień

Nowicjusz ✭

Witam! Mam następujący problem. W styczniu wyłączyłem na próbę opcję „sieci reklamowej” i z dnia na dzień odnotowałem duże spadki, w związku z czym po 2 tygodniach włączyłem opcję sieci reklamowej z powrotem. Problem w tym, że po włączeniu z powrotem sieci reklamowej kampania nie wróciła jak dotąd na poziom sprzed tego eksperymentu i spadki nadal się utrzymują. Czy możliwe, że podczas wyłączania i włączania sieci reklamowej przy okazji coś jeszcze pozmieniało się w ustawieniach? Historia zmian nie pokazuje nic innego, a spadek zaczął się dzień po wspomnianej zmianie, więc to chyba musi mieć z tym związek.

Dot.: spadki po zmianie ustawień

[ Edytowane ]
Emerytowany Najlepszy Współtwórca

Kampanie na sieć reklamową i wyszukiwania najlepiej jest prowdzić oddzielnie. Skoro już używasz obu sieci kliknij zakładkę jak poniżej i zobacz jakie masz zaznaczone opcje kierowania w sieci reklamowej. Jeżeli jest ich zbyt dużo możliwe, że reklamy nie kwalifikują się do emisji zbyt często.

siec-reklamowa.png

Zobacz też czy nie masz ustawionego cappingu:

capping.png

Poza tym połącz konta AdWords/Analytics i sprawdź jaka jest jakość ruchu dostarczonego z obu sieci (reklamowej i wyszukiwania). Jeżeli nie do końca rozumiesz sposób kierowania reklam w sieci reklamowej postępuj ostrożnie i kontroluj jakość kliknięć (czasy na stronie, odrzucenia, cele itd.). Mało precyzyjnie kierowana kampania na sieć reklamową może dać dużo kliknięć o miernej jakości.

Dot.: spadki po zmianie ustawień

Student ✭

Mogło być tak, że Twoja pierwotna kampania została stworzona zanim pojawiły sie nowe typy kierowania kampanii AdWords (pod koniec 2013 roku). Wyglądałoby to w opisanej przez Ciebie sytuacji w nastepujący sposób. 

Kampanię kierowaną na "Sieć wyszukiwania i reklamową" zmieniłeś na nowy typ kierowania: "Tylko sieć wyszukiwania", pojawiłby się wtedy przy zmianie typu kampanii komunikat taki jak w tym screenie:

screen1.png

Jeśli wybrałeś nowy typ kampanii, chcąc skierować ją testowo tylko na sieć wyszukiwania, przełączyłeś się na nowy typ kierowania, który nie pozwala wrócić do sterego, który mogłeś mieć ustawiony, czyli "Sieć wyszukiwania i reklamowa".

W takiej sytuacji możesz wrócić do kierowania reklam na sieć reklamową i wyszukiwania wybierając nowy typ ustawień: "Sieć wyszukiwania z rozszerzeniem na sieć reklamową". Teoretycznie są to te same ustawienia, jednak w opisywanej przez Ciebie sytuacji mogło to wpłynąć na spadek ruchu:

screen2.png

Kiedy po 2 tygodniach wracałeś do starych ustawień, żeby kierować reklamy zarówno na sieć wyszukiwania i reklamową, wybrałeś typ kierowania, o którym wspomniałam "Sieć wyszukiwania z rozszerzeniem na sieć reklamową":

screen4.png

Jeśli faktycznie przełączałeś się pomiędzy starym i nowym typem kampanii mogło to spowodować spadki wyświetleń i kliknięć po powrocie do szerszego kierowania reklam. Wynika to z tego, że nowy typ kierowania na obydwie sieci ma być dokładniejszy i bardziej precyzyjnie docierać do osób, zainteresowanych ofertą. 

Więcej na temat różnic w starym i nowym sposobie kierowania reklam możesz przeczytać tutaj.

Oczywiście również zachęcam do śledzenia wyników kampanii w Google Analytics i monitorowania skuteczności reklam w sieci reklamowej i wyszukiwania. Może okazać się, że mniejsza ilość kliknięć spowoduje zwiększenie zwrotu z inwestycji. 

Natalia Ircha