Obecnie 290 forumowiczów jest online
Obecnie 290 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Wykluczające słowa kluczowe + dopasowanie

Nowicjusz ✭ ✭

Witam serdecznie,

Zapewne gdzieś tu na forum pojawiło się takie (lub zbliżone) pytanie, jednakże szukałam i nie znalazłam odp.

Otóż, swoją historię z AdWords rozpoczęłam niedawno. Obecnie prowadzę kampanię dla ośrodka wypoczynkowego na Mazurach.

CTR wynosi ok.4 % i generalnie jestem zadowolona z wyników (konwersje). Chciałabym się jednak skupić na optymalizacji, aby maksymalnie zwiększyć efektywność działań. Zacznę może od wykluczających słów kluczowych.

1. Załóżmy, że w w grupie reklam mam słowo kluczowe "domki na Mazurach" (dopasowanie do wyrażenia), a - co oczywiste - reklama wyświetla się na wyszukanie "domki na Mazurach w Ełku" (-//-...nad jeziorem Śniardwy ; nad Niegocinem, z basenem, itd).

Zastanawiam się, jakie wykluczenie w takim wypadku będzie właściwe, aby wyeliminować nietrafne kliknięcia:

a)  w Ełku, nad jeziorem Śniardwy, nad Niegocinem, z basenem, itd?

czy

b) "domki na Mazurach w Ełku" (analogicznie pozostałe)?

- chciałabym to zastosować do całej kampanii, choć z drugiej strony jeśli słowo kluczowe "domki letniskowe na Mazurach" występuje tylko w grupie reklam, to nie ma sensu stosowania wykluczenia dla kampanii?

- ...ale w wielu innym przypadkach frazy typu "w Ełku", "nad jeziorem Śniardwy",itd powielają się w połączeniu z innymi słowami kluczowymi, więc może warto też to wykorzystać?

Najmocniej przepraszam za nieścisłość. Mam nadzieję,że zrozumieliście "co autorka miała na myśli" Emotikon: Bardzo szczęśliwy

Pozdrawiam mazursko Emotikon: Szczęśliwy

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Anna R
września 2015

Dot.: Wykluczające słowa kluczowe + dopasowanie

Najlepszy Współtwórca

im bardziej ogólne  wykluczenie tym szerzej działa. czyli jeśli wykluczysz  EŁKU obejmie to wszystkie frazy a nie tylko domki w Ełku.

Trzeba pamiętać o odmianie słów.

Użyj raportu  "Szczegóły" > "wyszukiwane hasła" na karcie "słowa kluczowe" aby poznać inne trafne i nietrafne zapytania które powodowały wyświetlenia i kliknięcia.

Wykluczenie możesz zrobić dla całej kampanii ale tylko dla tych słów, które nie kolidują z pożądanymi słowami w jakiejkolwiek grupie.

Słowa, które kolidują należy wykluczać na poziomie pojedynczych grup.

Możesz też przy większej ilości kampanii wykluczać słowa jednocześnie dla kilku kampanii. Służą do tego listy wykluczeń dostępne na karcie "udostępnione zasoby" >  "wykluczające słowa kluczowe"

To znacznie ułatwia pracę nawet ja dodatkowa kampania powstanie dopiero za jakiś czas.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Rozwiązanie
września 2015

Student ✭
Jeśli budżet nie jest duży, a zależy Ci na pozyskiwaniu jeszcze bardziej wartościowego ruchu to może warto byłoby przetestować słowa kluczowe w dopasowaniu ścisłym?

[domki na mazurach]
[domki na mazurach miejscowość]

Dałoby Ci to pewność, że użytkownicy trafiający na stronę docelową szukają dokładnie tego, co oferujesz i tam gdzie się to znajduje Emotikon: Szczęśliwy

Jest ryzyko, że przy dopasowaniu ścisłym zmniejszy się ilość wyświetleń reklamy, co spowoduje zmniejszenie ruchu na stronie, wtedy możesz wrócić do dopasowania do wyrażenia i wykluczania fraz.

Wykluczenia polecam zrobić na poziomie kampanii w dopasowaniu przybliżonym - dodać nazwy miejscowości, z którymi nie chcesz się wyświetlać + takie frazy jak: basen, jacuzzi, itp.
Natalia Ircha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi
Rozwiązanie
września 2015

Najlepszy Współtwórca

im bardziej ogólne  wykluczenie tym szerzej działa. czyli jeśli wykluczysz  EŁKU obejmie to wszystkie frazy a nie tylko domki w Ełku.

Trzeba pamiętać o odmianie słów.

Użyj raportu  "Szczegóły" > "wyszukiwane hasła" na karcie "słowa kluczowe" aby poznać inne trafne i nietrafne zapytania które powodowały wyświetlenia i kliknięcia.

Wykluczenie możesz zrobić dla całej kampanii ale tylko dla tych słów, które nie kolidują z pożądanymi słowami w jakiejkolwiek grupie.

Słowa, które kolidują należy wykluczać na poziomie pojedynczych grup.

Możesz też przy większej ilości kampanii wykluczać słowa jednocześnie dla kilku kampanii. Służą do tego listy wykluczeń dostępne na karcie "udostępnione zasoby" >  "wykluczające słowa kluczowe"

To znacznie ułatwia pracę nawet ja dodatkowa kampania powstanie dopiero za jakiś czas.

Rozwiązanie
września 2015

Student ✭
Jeśli budżet nie jest duży, a zależy Ci na pozyskiwaniu jeszcze bardziej wartościowego ruchu to może warto byłoby przetestować słowa kluczowe w dopasowaniu ścisłym?

[domki na mazurach]
[domki na mazurach miejscowość]

Dałoby Ci to pewność, że użytkownicy trafiający na stronę docelową szukają dokładnie tego, co oferujesz i tam gdzie się to znajduje Emotikon: Szczęśliwy

Jest ryzyko, że przy dopasowaniu ścisłym zmniejszy się ilość wyświetleń reklamy, co spowoduje zmniejszenie ruchu na stronie, wtedy możesz wrócić do dopasowania do wyrażenia i wykluczania fraz.

Wykluczenia polecam zrobić na poziomie kampanii w dopasowaniu przybliżonym - dodać nazwy miejscowości, z którymi nie chcesz się wyświetlać + takie frazy jak: basen, jacuzzi, itp.
Natalia Ircha

Nowicjusz ✭ ✭

Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

Czyli reasumując:

nie muszę dodawać całej frazy "domki na mazurach w ełku"?

Wystarczy, że na poziomie kampanii w wykluczeniach wpiszę "ełku", "ełk", "ełkiem", itd?

"basen", "basenem", "basenie", itd?

I w tym wypadku jeśli ktoś wpiszę "domki na mazurach w ełku" i "-//- z basenem", reklama się nie wyświetli?

Dziękuję za wskazówki. Pokombinuję jeszcze z dopasowaniami... Emotikon: Szczęśliwy

Student ✭
jeśli dodasz słowo kluczowe wykluczające -ełk, to nie będziesz się wyświetlać na zapytania zawierające to słowo i jego bliskie odmiany (ełku, ełkiem).

O dopasowaniu fraz wykluczających możesz poczytać też tutaj https://support.google.com/adwords/answer/2497836

Natalia Ircha

Najlepszy Współtwórca
Z tymi odmianami to tak nie do końca. To nie działa tak samo jak dopasowania przy kierowaniu. Niedawno była tu szersza dyskusja na ten temat.
Ale wszystko będzie widoczne w raporcie, wykluczenia i nowe słowa to proces ciągły.
@Anna zrób tak jak napisałaś.

Student ✭
Poszukam w takim razie tego wątku, bo w przypadku moich kampanii w raportach po dodaniu wykluczenia raczej nie pojawiają się frazy w odmianach, ale może to być przypadek - po prostu takie nie są wyszukiwane lub ich nie wychwyciłam.
Natalia Ircha

Wschodząca Gwiazda
Jest tak jak pisze Lech. Przerabialiśmy to w kampaniach naszych klientów.
Na wykluczające słowa kluczowe nie działa opcja "Uwzględniaj wyrazy w liczbie mnogiej, z błędną pisownią i ich różne odmiany".
Dlatego jak się chce wykluczać np. miejscowości czy jakiekolwiek inne frazy trzeba je wpisywać w różnych odmianach i z błędami.
Na szczęście raz zrobione listy (np. miejscowości) można powtórnie używać w innych kampaniach.
Tomasz Ciepłucha