Obecnie 243 forumowiczów jest online
Obecnie 243 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Wpływ poszczególnych słów kluczowych na całą grupę/kampanię.

Student ✭ ✭ ✭

Czy poszczególne słowa kluczowe działają na jakość całej grupy, a może kampanii ?

Czyli jeżeli mamy słabej jakości reklamy np. 3-4/10 lub bardzo niski CTR to lepiej wyrzucić te słowa kluczowe ?

Czy przyczyni się to do podniesienia jakości innych słów w grupie, albo całej kampanii ?

Co zrobić zrobić ze słowami które są oznaczone "mała liczba wyszukiwań" z jakością 8-10/10 ?

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Dot.: Wpływ poszczególnych słów kluczowych na całą grupę/kampanię.

Najlepszy Współtwórca
Pamiętaj, że warto zostawić historię na koncie i lepiej jest wstrzymać złe składniki jak reklamy czy słowa kluczowe niż je usuwać.

Jeśli te słowa testowałaś i wiesz, że różne dopasowania przynoszą ten sam rezultat to możesz je wstrzymać bo one jak najbardziej pogarszają wynik jakości całego konta.

Mała liczba wyszukiwań oznacza, że mało ludzi takich fraz szuka - najczęściej są to zbyt długie frazy - testuj. Fakt, czasem system pokazuje, że są rzadziej wyszukiwane, ale są to bardzo dobre frazy o wysokich CTR bo są konkretne i specjalistyczne, ale ktoś zainteresowany taką usługą czy produktem i tak ją wpisze i dokona konwersji - więc nie skreślałbym ich od razu.
Dominik Myślak

Student ✭ ✭ ✭

Tylko na niektóre z tych fraz reklamy i tak nie są wyświetlane ze względu na niskie zainteresowanie, to czy pomimo tego i tak warto trzymać ?

A co z takim słowem: wyświetlane rzadko z powodu niskiej jakości (dzisiaj jest 2/10 a było 6 cz7/10 nie wiem co tak drastycznie wpłynęło na jakość), ale pomimo tego wyświetla się na 2 miejscu od góry CTR 1.9% ?

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Cześć Halinko. Prawdopodobnie niski CTR spowodował spadek jakości . Pamiętaj aby bardzo ściśle tematycznie dzielić frazy na rożne grupy. Np. mamy dwie frazy "projektowanie wnętrz" i "architekt wnętrz". Można powiedzieć, że to są synonimy, choć pewnie znajdą się tacy co by się kłócili ;-). Ale ja dzielę te dwie frazy na rożne grupy w która jedna zawiera frazy typu "projektowanie wnętrz", "projektant wnętrz" itp. a druga "architektura wnętrz", "architekt wnętrz" itp. Oczywiście pierwsza grupa ma teksty reklamowe nastawione na "projektowanie wnętrz" a druga na "architekturę wnętrz" i wtedy wszystko ma lepszą jakość, bo jest bardziej dopasowana do siebie. Jeśli chodzi o frazy, które są rzadko wyświetlane to staram się je usuwać. Pamiętaj, że np. masz frazę "projektant fraz" i jest ok, ale "profesjonalny projektant wnętrz" jest np. frazą, która rzadko się wyświetla, to jeśli usuniesz frazę "profesjonalny projektant wnętrz" to fraza "projektant wnętrz" w dopasowaniu do wyrażenia i z dobrym CPC zgarnie tą frazę, czyli twoja reklama i tak się wyświetli pod frazą "profesjonalny projektant wnętrz" a ty będziesz miał czytelniej zbudowaną kampanię (grupę reklam).

Adaśko

Student ✭ ✭ ✭

Witaj Adaśko

Jaki to jest niski CTR ? Bo w "słowach kluchowych o dobrej jakości, ale małym ruchu" mam CTR 6.5-7.5 myślałam, że to niemiało. Z tego co czytałam to CTR 2-3% i ludzie się cieszą.

Z tymi frazami mam zrobione dokładnie tak jak piszesz. Niskie zainteresowanie, przez co czasem brak wyświetlania, a WJ 9-10/10 mają te same sł. kluczowe + miasto. Np. Architekt wnętrz Zgierz.

Nie wiem o co chodzi, bo niska jakość która wczoraj wieczorem się wyświetliła chyba na 3 sł. klucowych i jeszcze przed chwilą taka była, teraz wróciła do normy tj 6-7/10, hm. Nie to żebym narzekała, ale o co chodzi takie zmiany w tak krótkim okresie czasu ?

Wschodząca Gwiazda
Z CTR'em to zależy, jak dla mnie osobiście to na frazy regionalne poniżej 5 % to jest bardzo słabo, w przypadku ogólnopolskich to 3 %. Pamiętaj, że ważny jest ROI i tu należy "żonglować" frazami, których jakość sprawdzamy w Analytics, gdzie widać zachowania użytkowników na stronie i można sprawdzić konwersję o jaką nam chodziło (np. odwiedzenie zakładki kontakt). To tak w uproszczeniu.

Adaśko

Profesjonalista ✭
Sporo rzeczy trzeba wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o usuwaniu czy lepiej wstrzymywaniu słów kluczowych. Słowa kluczowe które mają mały ruch nie zawsze są złe - kampania działa przecież po to aby generować konwersje a nie tylko kliknięcia Emotikon: Szczęśliwy Często słowa bardziej sprecyzowane przynoszą lepszy ROI niż bardziej ogólne.
Adam pisze o np "projektant wnętrz" i "profesjonalny projektant wnętrz"... usunąć tego profesjonalnego bo i tak projektant wnętrz "zgarnie" ruch. Tylko podejrzewam że z "profesjonalny" może być taniej, mogę sobie też wyobrazić na szybko, że istnieje np program o nazwie "Projektant wnętrz", którego pewnie nie sprzedajecie a ludzie mogą szukać... oczywiście trzeba wziąć pod uwagę jeszcze treść reklamy itd, ale ja bym tak od razu nie skreślał słów o małym ruchu.
Takie decyzje powinny być poparte analityką. Mały ruch z małym współczynnikiem konwersji - pewnie wstrzymujemy, mały ruch z dużym współczynnikiem konwersji - nie muszę chyba pisać Emotikon: Bardzo szczęśliwy

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Marcin ja bardzo rzadko spotykam się z frazami, przy których była adnotacja "mała liczba wyszukiwań" i żeby "ruszyły" czyli w ogóle generowały wyświetlenia - nie mówiąc już o kliknięciach. Zostawiam takie fraz na jakiś czas (tydzień) aby się przekonać, ale tak w 99,9 % są usuwane by nie "zaśmiecały" kampanii. 

Adaśko

Profesjonalista ✭
A propos CTR też można dyskutować. Oczywiście jako taki ma wpływ na WJ ale czy 1% jest gorszy od 10% to już nie jest takie oczywiste z biznesowego punktu widzenia. Różne będą współczynniki konwersji, dochód z jednej konwersji, itp więc czasami 2 czy 3 użytkowników, którzy trafią na stronę ze słowa o wyższych konwersjach będzie dla Ciebie bardziej "wartościowych" niż 20 czy 30 w przypadku słabiej konwertujących słów. To samo oczywiście tyczy się przychodu z jednej konwersji. Tak jak pisałem wyżej analizy, analizy... do bólu Emotikon: Szczęśliwy decyzje powinny być łatwiejsze.

Wschodząca Gwiazda

Marcin masz rację, ale jeżeli na daną frazę ROI jest dodatni to CTR z 1% będzie gorszy od 10%. Ale jeśli ROI jest minusowy, to nie wina CTRa a trafności reklamy.

A słaby CTR ma wpływ na WJ

Cytuje za supportem

Jak określamy Wynik Jakości

Oczekiwany współczynnik klikalności słowa kluczowego (CTR): oczekiwany CTR częściowo zależy od historycznego CTR słowa kluczowego, tj. ile kliknięć reklamy wygenerowało słowo kluczowe

Adaśko

Profesjonalista ✭
Adam nie można chyba generalizować. Robiliśmy dla testów kampanię dla jednego sklepu z dosyć niszowymi produktami. Na początku większość słów była bardziej ogólna, dopasowania z modyfikatorami tak żeby wybadać rynek Emotikon: Szczęśliwy po miesiącu działania kampanii dodaliśmy bardzo dopasowane słowa rzekłbym looong tail. Wszystkie oczywiście mała liczba wyszukań. Kolejny miesiąc i wstępne wnioski z testów: podejście pierwsze - duże wydatki, praktycznie koszty się nawet w 1/3 nie zwróciły, podeście drugie - koszty prawie niezauważalne, ROI z tego okresu... kosmos Emotikon: Szczęśliwy. Teraz kampania jest cały czas uruchomiona praktycznie na samym long tailu z dosyć restrykcyjnymi dopasowaniami i jak na testy to całkiem przyzwoite dochody generuje Emotikon: Mrugający

Student ✭ ✭ ✭

Wracając do tych fraz z małą liczbą wyszukiwań, fakt 0 wyszukiwań przez 3 tyg, ale WJ 10/10 to nie warto tego zostawić ?

A przy okazji pomimo tak dobrego WJ to mam 3 miejsce, czy to oznacza, że Ci wyżej mają większy CPC ?

A co do konwersji, to akurat ciężko zmierzyć gdyż nr. telefonu, adres itp są bardzo widoczne na każdej stronie, a to nie sklep tylko usługi, więc chyba nie ma tego jak zmierzyć ?

Profesjonalista ✭

Jeśli masz słowa z których NIKT nie trafia na stronę to raczej nie warto ich trzymać - nic z nich w końcu nie uzyskasz.

Np w tym wątku rozmawialiśmy o mierzeniu konwersji telefonicznych.

Wschodząca Gwiazda
Tu się zgadzam Marcinie, że przy sklepie ciężko zgadnąć na początku co wpisują Internauci szukając danego produktu, szczególnie gdy w nazwie oprócz marki i modelu są jakieś dziwne numerki ;-). Wtedy trzeba wydać czasem 50 % więcej budżetu na niepotrzebne kliknięcia (testy), aby po miesiącu mieć konwersje, że aż miło.

Adaśko

Wschodząca Gwiazda
Frazy z małą ilością wyszukań mają zwykle wysokie wyniki jakości, ale warto na nie uważać.

Jak zanotują wreszcie pojedyncze wyświetlenia, a zerowe kliknięcia to automatycznie Wj po jakimś czasie zaczyna spadać, a to ciągnie za sobą resztę słów w kampanii.

Czasem lepiej wydzielić takie hasła do osobnej grupy. Łatwiej je kontrolować.