Obecnie 214 forumowiczów jest online
Obecnie 214 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Wątpliwości co do zliczania klików w reklamę

Nowicjusz ✭ ✭

Witam,

mam zdefiniowane kampanie, słowa kluczowe, wszystko chodzi jak powinno ale... 

zauważyłem że jeżeli ktoś kliknie w moją reklamę (oczywiście naliczy się koszt) a następnie za jakiś czas wejdzie na moją stronę bezpośrednio przez wpisanie adresu to naliczy się koszt po raz drugi tak jakby ten ktoś kliknął ponownie w tą reklamę a tak nie jest. W Analyticsach obydwa wejścia widoczne są jako płatne (cpc) ale to drugie klasyfikowane jest nie jako nowe a powracające.

Drugą dziwną sprawa jest fakt naliczania kosztu w lokalizacjach, które wykluczyłem z wyświetlania. Tu mam podejrzenia że w sprawę zamieszane jest "podwójne" naliczanie opisane w poprzednim akapicie. Mianowicie jeżeli łączę się z mojego komputera za pomocą połączenia GSM to jestem w lokalizacji jaką określił ten operator - np. dla Plusa jest to Warszawa. W swojej kampani mam wyłączone całe województwo dolnośląskie. A więc jeżeli ktoś jest np z wrocławia ale kożysta z połączenia GSM Plusa to moja reklama mu sie wyświetli - o to jest ok. Załóżmy że klika w moją reklamę a następnie zmienia połączenie z GSMa na normalne "kablowe/WiFi" (a więc jest teraz w lokalizacji Wrocław) i wchodzi bezpośrednio (przez adres www) na moją stronę. I w tym momecie następuje ponowne naliczenie kosztu (zadziałał mechanizm opisany powyżej) pomimo tego że klient jest ze strefy wykluczonej przeze mnie!!! Czy ktoś napotkał na podobne problemy i czy można jakoś przeciwdziałać takiemu nieuzasadnionemu naliczani kosztu?

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: Wątpliwości co do zliczania klików w reklamę

Nowicjusz ✭ ✭

tak mi jeszcze przyszło do głowy że być może nawet nie trzeba tak "kombinować" ze zmianą połączenia. Wystaczy że ktoś ma tablet (z modemem GSM) z włączoną symchronizacją Chroma na pozostałe swoje komputery Emotikon: Smutny

Wschodząca Gwiazda

ja wywnioskowałem z powyższego, że Ty przyjmujesz ze skoro ktoś jest zakwalifkiowany jako powracający to znaczy ze przychodzi bezpośrednio, tak? to jest jednak błędne rozumowanie, bo powracajacy to ktoś to wcześniej odwiedził Twoją stronę i nie znaczy wcale, że musiał teraz wejść bezpośrednio. 

Co do lokalizacji to tutaj może poprostu masz źle ustawione zaawansowane opcje lokalizacji - więcej o nich tutaj https://support.google.com/adwords/answer/1722038

przykładowo masz wybrane użytkowników w wybranej przez Ciebie lokalizacji, szukających stron na jej temat lub przeglądających takie strony tzn, że mimo iż dolnośląskie wykluczyłeś, ale jeżeli ktoś z tego województwa wyszuka słowo kluczowe + nazwa miasta (np dentysta warszawa) to i tak reklama mu się pokaże, 

zaawansowane opcje lokalizacji możesz zmienić w zakładce ustawienia każdej kampanii.

Nowicjusz ✭ ✭

Doskonalne rozumiem pojęcie nowy / powracjący i nie zakładam "skoro ktoś jest zakwalifkiowany jako powracający to znaczy ze przychodzi bezpośrednio". Nie będę się rozpisywał ponownie. Proponuję sprawdz na "własnej skórze" - odpal swoje Analyticsy przejdź na zakładkę "Czas rzeczywisty" i wykonaj czynności opisane przeze mnie - powinieneś zobaczyć opisany przeze mnie efekt. Generalnie nie musisz tego testować na własnych reklamach - "zwykłe" wyszukiwane w googlach też tak działa.

Co do ustawień lokalizacji to sprawdzę jak mam ustawione. Dzięki za info.

Wschodząca Gwiazda

ja tylko strzelam, ale jeżeli bierzesze pod uwage dane z czasu rzeczywistego to może tam jest jakiś taki bug

skąd pewność, że pobiera za to opłate?

Nowicjusz ✭ ✭

bo tak zdefinowałem frazy, że wiem że to tylko ja mogłem je "wyklikać" (dopasowanie ścisłe do całe frazy, bez żadnych wariantów, frazy bardzo mało popularne). I jeżeli w ciągu 30 Adwords pokaże mi że dla takiej frazy nastapiło podwójne naliczenie to raczej mogę być pewny że to moje czynności a nie kogoś innego.

Jeszcze uwaga do synchronizacji Chroma. Ciekwe czy jakbym miał np 5 systemów które są równocześnie uruchomione i mają włączoną synchronizację zakładek to czy klikając tylko na jednym kompie w daną reklamę następi 5-krotne naliczenie kosztu (zakładnik powinny się zsynchrnizować a tym samym ciasteczka też) ? Jak będę miął chwilę to sprawdzę.

Wschodząca Gwiazda

zrobiłes tak jak ja myślałem, że można by to sprawdzić,

skoro takie rzeczy sie dzieją, to ja bym na Twoim miejscu do dokładnie udokumentował i wysłał do google

Nowicjusz ✭ ✭

myślę że nie jest to błąd. Google jest świadomy że tak to działa zarówno dla linków płatnych jak i bezpłatnych.

Skoro ktoś dotarł do twojej strony za pomocą reklamy płatnej (lub wyszukiwanie bezpłatnego) to każde następne wejście bezpośrednie tego kogoś jest traktowane tak jakby "zródłem polecenia" było google i właścicel strony płaci za każde wejście (chyba że ten ktoś wyczyści sobie lokalny cache). Jakaś logika, w tym jest inna sprawa czy jest to zasadne - temat do polemiki. Generalnie skoda mi czasu na batalię w tej sprawie. Nie zalezy mi też na gwiazdkach czy reputacji na tym czy innych forach. Więc mam propozycję - jeżeli zainteresował Cię temat to "pociągnij go" dalej.

Najlepszy Współtwórca

Identyfikacja źródła powracajacych użytkowników jako cpc przy wejściach bezposrednich nie jest błędem.

Wiąże się to z faktem, iż dane w ciasteczku Analytics dot. źródła ruchu nie są nadpisywane przy wejściach bezpośrednich
(Inne źródła nadpisują ciasteczko i ruch jest przypisywany do kolejnego aktualnego źródła).

Dzięki temu możesz odserwować zachowanie użytkowników kampanii (lub innych źródeł), którzy powracają do Twojej witryny bez ponownego kliknięcia w reklamę lecz wpisują adres z palca, czy też korzystają z zakładek w przeglądarce.

Równie ciekawy widok to ruch z wygasłej czy wstrzymanej kampanii widoczny w G. Analytics.

Zobacz przykład: http://goo.gl/V8O6Z

Odwidź kartę kliknięcia w raportach kampanii (Analytics) i zobaczysz, że ilość odwiedzin nie zawsze jest równa kliknięciom.

Płatność naliczana jest podczas kliknięcia w reklamę za pomocą innego mechanizmu.

Ciasteczka (a tym bardziej ciasteczka G. Analytics) nie mają wpływu na zliczanie kliknięć przez system G. AdWords i naliczane kosztów.

Wschodząca Gwiazda

Lech jak zawsze ma racjeEmotikon: Szczęśliwy 

tylko ja  tutaj główny problem widze  w naliczaniu kosztów za klik, mimo iż wchodzi się bezpośrednio - jeżeli Tomasz jest pewny że takie coś ma miejsce jak najbardziej powinien zgłosic udokumentowaną sprawę do google

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭

Co do zachowania Analitycs to jest to jak najbardziej ok (przynajmniej dla mnie jako właścicela witryny).

Podsumuję, sytuacja wygląda tak:

- klinetowi wyświetla się moja reklama, klika w nią, przechodzi na moją stronę. W tym momencie na jego kompie powstają 2 ciasteczka: analiticsów i adwordsów

- ten sam klient pownownie wchodzi na moją stronę ale tym razem bezpośrednio, analiticsy wykorzystują informacje zapisane w "swoim" ciasteczku i pokazują że jest to klient powracający ze żródła cpc

- wg. Lecha bezpośrednie wejście nie generuje kosztu, wg mnie generuje - w jakiś sposób następuje powiązanie informacji w mechanizmie analiticsów (np po SIDzie sesji która wygenerowała to ciasteczo, zakładam że analitycsy nie korzystają z ciasteczka lokalnego adwordsów). Problem wymaga powtórzenia testów - w tej chwili nie jestem pewien na 100% i nie mam dowodów, zakładam że mogłem coś pomieszać (testy wykonałem jakiś czas temu). 

Pozostaje jeszcze problem synchronizacji zakładek - może wiesz coś na ten temat?

Dodam tylko że w Analitycsach zauważyłem przypadek (opserwacja na czasie rzeczywistym) kiedy to dwóch odwiedzających (ta sama lokalizacja, żródło, te same słowa wpisane w wyszukiwarce itp) miało identyczną sekwencje "chodzenia" po mojej stronie. Moim naturalnym podejrzeniem są właśnie procesy synchronizacji zakładek w przeglądarkach. Wejście było "bezpłatne". Ciekawe jak jest dla wejść "płatnych", czy występuje podwójne naliczenie kosztu?

Najlepszy Współtwórca

Jak pisałem wcześniej zliczanie kliknięć AdWords działa w oparciu o inny mechanizm  a nie o ciasteczka (które można np wyłączyćEmotikon: Szczęśliwy ).

Skopiuj url reklamy np z wyszuiwarki i wklej do notatnika. Zobaczysz jak zbudowany jest adres  do którego prowadzi rekama. Adres witryny jest tylko jednym z parametrów w url'u. Wszystkie parametry razem zwięte (zwłaszcza ten długi) inentyfikują konto, kampanię, grupę, słowo... , do której należy reklama i gdzie należy przypisać kliknięcie i koszt.

Po kliknięciu następuje odwołanie do witryny Googe i przekierowanie na docelowy url.

W zakładkach w przeglądarce widnieje adres docelowy a nie adres przed przekierowaniem (czyli długi adres reklamy).

Jedyne co może się tam znaleźć związanego z danymi z AdWords to tag czyli zmienna gclid i jej wartość. Służy ona do przeniesiena danych o kliknięciu na konto Analytics jeśli konta są połączone.

Ale coś jaszcze chodzi mi po głowie w kwestii Twoich obserwacji zdublowanych sekwencji w Analytics. Podeślij mi proszę adres Twojej strony.

Nowicjusz ✭ ✭

Opisany przez Ciebie mechanizm działania przypisania kosztu faktycznie nie pozwala na generowanie "podwójnych" płatności za kliknięcie w przypadku sychronizacji otwartych kart. 

Co do "identyczych sekwencji chodzenia po stronie" to przeprowadziłem test i nie jest to spowodowane mechanizmem synchronizacji kart - synchronizacja nie odbywa się dynamicznie (otwarta karta nie jest odświeżana na drugim urządzeniu w momencie kliknięcia na innym - a myślałem że tak jest). Dodatkowo nie są synchronizowane ciasteczka (przynajmniej w Chromie). A więc moja teoria upadła Emotikon: Szczęśliwy.

Adres strony wysłałem za pomocą formularza kontaktu w twoim profilu Google+.

Wielkie dzięki za zaangażowanie Emotikon: Szczęśliwy

Najlepszy Współtwórca

Nie myślałem o synchronizacji. Synchronizacja zakładek nie powoduje odwiedzin (pobierania danych ze strony).

Bardziej interesował mnie kod Analytics na Twojej stronie.
Widzę, że jest zmodyfikowany. Przypuszczam, że celowo.

Jedyna uwaga do kodu to jego położenie. Powinien znajdować się na końcu sekcji nagłówka czyli tuż przed znacznikiem </head> (kod asynchroniczny nie powoduje opóźnień).

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭

kod analyticsów nie był przeze mnie zmieniany. Wkleiłem to co wygenerował mi google + dodałem ulepszoną analizę linków

https://support.google.com/analytics/answer/2558867?hl=pl

(co zasugerował mi kreator)

faktycznie kod asynchroniczny może być umieszczony "wyżej"

ps. link na twoim progilu G+ kierujący do tego forum jest nieaktualny, ten sam problem jest jak chcę wejści na to forum z poziomu panelu AdWords (Pomoc->Forum Społeczności AdWords).