Obecnie 225 forumowiczów jest online
Obecnie 225 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Utm-source w emailu transakcyjnym

Nowicjusz ✭

Dodałem utm_source w emailu z potwierdzeniem transakcji i zastanawiam się jak interpretować raporty związane z tym ruchem. Dodatkowo stworzyłem segment z źródła wizyt (źródlo zawiera utm_source).

Interpretacja: 

1) Dlaczego dla widoku tylko tego segmentu w raportach "Odbiorcy" otrzymuję wyniki sprzed okresu stworzenia tego utm_source.

2) To samo dotyczy się konwersji e-commerce

Zastanawiam się też jak poprawnie interpretować konwersje e-commerce. Zamieszenie robi fakt, że tuż po 1 konwersji, klient konwertuje po raz drugi ( źródło: email transakcyjny).

Konwersje e-commerce są zliczane zarówno z okresu sprzed utworzenia utm_source oraz raportuje wyniki dziesięciokrotnie większe od raportu ścieżek wielokanałowych z ograniczeniem do konwersji e-commerce.

Czy można to interpretować w ten sposób? Ścieżki wielokanałowe podają transakcje dodatkowe po przejściu z emaila transakcyjnego, a raport konwersje e-commerce podaje wartość transakcji przy których klient kliknął w emailu transakcyjnym, lecz nie dokonał dodatkowego zakupu. To chyba byłoby logiczne.

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Dot.: Utm-source w emailu transakcyjnym

Student ✭ ✭

@Wojciech Ś

dodałeś wyłącznie utm_source? A utm_medium i utm_campaign? Jaką przypisałeś wartość do utm_source?

1. Być może utm_source, który wykorzystałeś był już wykorzystywany lub nazwałeś go podobnie jak jeden z domyślnych.

2. Jak wyżej

Może ustawiłeś dodatkowe mikrokonwersje dla konkretnych innych celów?

Jeżeli nie segmentujesz grupy użytkowników to koniec końców konwersji powinno być tyle samo. Choć przyznam, że ta końcówka jest zamieszana.

Pozdrawiam, SH

Dot.: Utm-source w emailu transakcyjnym

Najlepszy Współtwórca
Dodając utm'y tworzysz nowe źródło / medium i kampanię, czyli zrywana jest dotychczasowa sesja pomimo tego, że klient może mieć otwartą cały czas Twoja stronę w przeglądarce.
Email z potwierdzeniem transakcji nie jest osobną kampanią czy źródłem lecz elementem procesu transakcji będącej w toku.
Można je stosować aby uniknąć tzw kanibalizacji pierwotnego źródła przez odesłania (np z serwerów webmail) ale później należy je wykluczyć na poziomie usługi. To wykluczenie powoduje zamianę źródła na direct / none, które z kolei nie nadpisuje poprzedniego (pierwotnego).