Obecnie 261 forumowiczów jest online
Obecnie 261 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Ustawienie celu dla formularza

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Witam,

Mam pytanie laika, jak ustawić cel na wypełnienie formularza kontaktowego, w którym po wypełnieniu nie zmienia sie adres?

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Konrad F
września 2015

Dot.: Ustawienie celu dla formularza

Wschodząca Gwiazda
Formularz, który po wysłaniu nie przeładowuje strony - czyli nie zmienia się adres - wysyłany jest zazwyczaj z wykorzystanie Javascriptu.

Musisz zlokalizować kod Javascript, który odpowiada za przetworzenie i wysłanie formularza.

Na pewno po pomyślnym wysłaniu formularza pojawia się jakiś komunikat, który również jest generowany przez Javascript.

Wystarczy przy kodzie, który powoduje wyświetlenie tego komunikatu dopisać dodatkowo kod który:
1. wygeneruje zdarzenie lub
2. wygeneruje odsłonę wirtualnej strony.

Jeśli używasz kodu Universal Analytics wówczas kod jaki musisz wstawić wyglądać może mniej więcej tak:

1. dla zdarzenia np. tak:
ga("send","event","form","send","formularz");

2. dla wirtualnej odsłony np. tak:
ga("send","pageview","/tutaj-jakis-wirtualny-adres");

Jeżeli zrobisz to używając ga("send","pageview"...) to sprawa jest dalej prosta, bo w Analytics będziesz mieć odnotowaną odsłonę tak, jakby nastąpiło fizyczne wejście do tej strony. Więc cel definiujesz na podstawie Miejsca docelowego.

Jak zrobisz to na zasadzie zdarzenia ga("send","event"...) to możesz zdefiniować cel na podstawie zdarzenia określając dla powyższego przykładu:
kategorię jako: form
akcję jako: send
etykietę jako: formularz

Tutaj masz info o śledzeniu zdarzeń dla klasycznej wersji kodu:
https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/gajs/eventTrackerGuide?hl=pl

A tutaj dla kodu UA:
https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/events

Jak korzystam z metody ze zdarzeniami, ale wydaje mi się, że generowanie wirtualnej odsłony jest nawet korzystniejsze, bo potem możemy z Analyticsa wyciągnąć np. informację jak długo trwało wypełnienie formularza do czasu wysłania (a właściwie to jak długo ktoś był na stronie z formularzem, zanim go wysłał).

Ale obie metody będą skuteczne przy definiowaniu celu.
Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Konrad F
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Formularz, który po wysłaniu nie przeładowuje strony - czyli nie zmienia się adres - wysyłany jest zazwyczaj z wykorzystanie Javascriptu.

Musisz zlokalizować kod Javascript, który odpowiada za przetworzenie i wysłanie formularza.

Na pewno po pomyślnym wysłaniu formularza pojawia się jakiś komunikat, który również jest generowany przez Javascript.

Wystarczy przy kodzie, który powoduje wyświetlenie tego komunikatu dopisać dodatkowo kod który:
1. wygeneruje zdarzenie lub
2. wygeneruje odsłonę wirtualnej strony.

Jeśli używasz kodu Universal Analytics wówczas kod jaki musisz wstawić wyglądać może mniej więcej tak:

1. dla zdarzenia np. tak:
ga("send","event","form","send","formularz");

2. dla wirtualnej odsłony np. tak:
ga("send","pageview","/tutaj-jakis-wirtualny-adres");

Jeżeli zrobisz to używając ga("send","pageview"...) to sprawa jest dalej prosta, bo w Analytics będziesz mieć odnotowaną odsłonę tak, jakby nastąpiło fizyczne wejście do tej strony. Więc cel definiujesz na podstawie Miejsca docelowego.

Jak zrobisz to na zasadzie zdarzenia ga("send","event"...) to możesz zdefiniować cel na podstawie zdarzenia określając dla powyższego przykładu:
kategorię jako: form
akcję jako: send
etykietę jako: formularz

Tutaj masz info o śledzeniu zdarzeń dla klasycznej wersji kodu:
https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/gajs/eventTrackerGuide?hl=pl

A tutaj dla kodu UA:
https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/events

Jak korzystam z metody ze zdarzeniami, ale wydaje mi się, że generowanie wirtualnej odsłony jest nawet korzystniejsze, bo potem możemy z Analyticsa wyciągnąć np. informację jak długo trwało wypełnienie formularza do czasu wysłania (a właściwie to jak długo ktoś był na stronie z formularzem, zanim go wysłał).

Ale obie metody będą skuteczne przy definiowaniu celu.
Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca
Alternatywa to na przycisku jesli jest submit wystarczy dodac onSubmit i dalej wywolac zdarzenie lub wirtualna odslone. Wirtualna odslona jest o tyle fajna, ze mozna ustawic na stronie sciezke do realizacji celu.

Wschodząca Gwiazda
Ale kliknięcie przycisku wysłania formularza nie jest równoznaczne z jego faktycznym wysłaniem, bo np. jeśli formularz jest niekompletny lub dane są nieprawidłowe - nie nastąpi jego wysłanie i wówczas będziemy mieć przekłamanie.

Oczywiście tak jak napisał Maciej jest prościej i szybciej, ale żeby mieć pewność, że wirtualna odsłona nastąpi po faktycznym wysłaniu formularza, a nie tylko po kliknięciu w przycisk, lepiej generować wirtualną odsłonę mając pewność, że formularz został wysłany - czyli po otrzymaniu i przetworzeniu jakiejś odpowiedzi z serwera.
Tomasz Ciepłucha

Ustawienie celu dla formularza

Nowicjusz ✭

Cześć Wam, mam dokładnie taki sam problem. 

Używam kodu UA, wpisałem sobie kod onclick do przycisku wyślij formularz na zasadzie zdarzenia. 

Zadziałało, jednak teraz zlicza mi każde kliknięcie w formularz, nawet jak nie doszło do wysyłki. Korzystam z jakiegoś gotowca który po udanej wysyłce pokazuje treść na stronie "Formularz wysłany poprawnie". 

Chciałem podpiąć kod dla zdarzenia tak jak napisał Tomasz, jednak gdy otwieram stronę z formularzem ten tekst "Formularz wysłany poprawnie" już w tym momencie jest widoczny w kodzie źródłowym, a po wysłaniu fizycznie jest on pokazany również na stronie. 

Czy w takim razie muszę przerobić ten formularz w taki sposób, aby ten tekst nie był widoczny w kodzie źródłowym od samego początku?