Obecnie 191 forumowiczów jest online
Obecnie 191 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Symulacja ilości klików w "Planerze słów kluczowych"

Nowicjusz ✭

Robię symulację w „Planerze słów kluczowych”, w której mam wyniki kliknięć bardzo mnie satysfakcjonujące, albo zupełnie niezadowalające. Zmieniam jedynie CPC. Przy mniejszym CPC mam olbrzymią ilość klików a przy w większym CPC mam niską ilość klików. Rozumiem zależność, w której droższy CPC wystarcza na mniejszą ilość klików.

Mam natomiast olbrzymią wątpliwość, czy symulacja 1 (z niskim CPC) w ogóle jest realna? Czy rzeczywiście da taką ilość klików jak już puszczę reklamę. Jakie są Wasze doświadczenia z Planerem i realnymi wynikami klikania?

1. symulacja - w której wyniki kliknięć satysfakcjonujące
  • CPC na 0,5 zł
  • budżet dzienny na 100 zł

Wyskakują takie miesięczne wyniki:

• Kliknięcia: 18,5tys.-22,6tys.
  • Wyświetlenia: 171tys.-208tys.
  • Koszt: 2,74tys. zł-3,04tys. zł
  • Śr. pozycja 1,62-1,98

1. symulacja, w której wyniki kliknięć niesatysfakcjonujące
  • CPC na 3 zł

Wyskakują takie miesięczne wyniki:

• Kliknięcia: 3,74tys.-4,57tys.
  • Wyświetlenia: 60,6tys.-74,1tys.
  • Śr. pozycja 2,13-2,61

Pozdrawiam Michał

Odpowiedź eksperta 2verified_user
3 ZAAKCEPTOWANYCH ROZWIĄZAŃ ()

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Michał D
września 2015

Dot.: Symulacja ilości klików w "Planerze słów kluczowych"

Wschodząca Gwiazda
Cześć Michał.
Wszystko zależy od tego jakiego typu dopasowań użyłeś dla słów kluczowych.
Jeśli są to dopasowania przybliżone to reklamy mogą się wyświetlać dla bardzo dużej liczby słów, dla których jest mała konkurencja i wówczas średni CPC będzie dużo niższy.
Jest więc możliwe, że osiągniesz dużo większą liczbę kliknięć przy niższym CPC, ale czy te kliki będą miały wartość dla Ciebie - to już inna sprawa.
Jedyne co mi nie pasuje to średnia pozycja - przy wyższej stawce średnia pozycja powinna być teoretycznie wyższa.
Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Rozwiązanie
września 2015

Najlepszy Współtwórca
Musisz pamiętać, że to co pokazuje planer to średnia z ostatnich 12 miesięcy.

Druga sprawa to sama historia kont czy Twojego konta. Wynik jakości dopiero będzie budowany, bądź był budowany w taki a nie inny sposób i wiele innych czynników, które mogą mieć wpływ na rzeczywisty CPC Twoich fraz.

W kilku słowach. To co widzisz w planerze rzadko sprawdzi się w stosunku 1:1.
Dominik Myślak

Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Wyższe CPC i gorsza pozycja dla dopasowania ścisłego w porównaniu z przybliżonym są jak najbardziej normalne i wynika to z tego, co napisałem wcześniej.
Dla frazy w dopasowaniu przybliżonym reklama może pojawiać się dla bardzo wielu haseł - dla wielu z nich może być dużo mniejsza konkurencja i niższe stawki.

Planer uwzględnia stawki dla tych wszystkich fraz.

Skorzystaj z planera i użyj opcji "Szukaj propozycji nowych słów kluczowych i grup reklam". Użyj tych samych słów, które użyłeś wcześniej i zobacz jakie propozycje przedstawi Ci planer. Posortuj dane od najniższego CPC.
Jest wielce prawdopodobne, że dla proponowanych fraz mogą się wyświetlać Twoje reklamy, jeśli użyjesz dopasowania przybliżonego.

Weźmy dla przykładu takie frazy w dopasowaniu przybliżonym jak: warsztat samochodowy, mechanika samochodowa

Przy stawce za kliknięcie 0,50 i budżecie dziennym 20zł planer wróży mi świetlaną przyszłość Emotikon: Szczęśliwy
Średnia pozycja: 1,43
Średni CPC: 0,13zł
CTR: 14%
2 619 kliknięć/mies.

Wynika to z tego, że dla dopasowania przybliżonego reklama może wyświetlać się np. dla frazy "auto moto", która ma 90tyś. wyświetleń/mies. i stawkę 0,17zł i wielu innych podobnych fraz, dla których stawki mogą być jeszcze niższe.
Tomasz Ciepłucha

Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Cześć Michał.
Wszystko zależy od tego jakiego typu dopasowań użyłeś dla słów kluczowych.
Jeśli są to dopasowania przybliżone to reklamy mogą się wyświetlać dla bardzo dużej liczby słów, dla których jest mała konkurencja i wówczas średni CPC będzie dużo niższy.
Jest więc możliwe, że osiągniesz dużo większą liczbę kliknięć przy niższym CPC, ale czy te kliki będą miały wartość dla Ciebie - to już inna sprawa.
Jedyne co mi nie pasuje to średnia pozycja - przy wyższej stawce średnia pozycja powinna być teoretycznie wyższa.
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭
Dziękuję Tomek za komentarz.
Tak, użyłem dopasowania przybliżonego a konkurencja dla słów jest niska.
Przy dopasowaniu ścisłym wyniki są dziwne… Wyższe CPC i gorsza pozycja..

CPC 0,5 zł
• Kliknięcia: 9,22tys.-11,3tys.
• Wyświetlenia: 117tys.-143tys.
• Koszt: 1,27tys. zł-1,55tys. zł
• Śr. Pozycja: 2,04-2,49

CPC 3 zł
• Kliknięcia: 3,14tys.-3,83tys.
• Wyświetlenia: 117tys.-143tys.
• Śr. Pozycja: 2,79-3,41

To może inaczej sformułuje pytanie - czy to co pokazywał „Planer słów kluczowych” sprawdzało wam się?
Rozwiązanie
września 2015

Najlepszy Współtwórca
Musisz pamiętać, że to co pokazuje planer to średnia z ostatnich 12 miesięcy.

Druga sprawa to sama historia kont czy Twojego konta. Wynik jakości dopiero będzie budowany, bądź był budowany w taki a nie inny sposób i wiele innych czynników, które mogą mieć wpływ na rzeczywisty CPC Twoich fraz.

W kilku słowach. To co widzisz w planerze rzadko sprawdzi się w stosunku 1:1.
Dominik Myślak
Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Wyższe CPC i gorsza pozycja dla dopasowania ścisłego w porównaniu z przybliżonym są jak najbardziej normalne i wynika to z tego, co napisałem wcześniej.
Dla frazy w dopasowaniu przybliżonym reklama może pojawiać się dla bardzo wielu haseł - dla wielu z nich może być dużo mniejsza konkurencja i niższe stawki.

Planer uwzględnia stawki dla tych wszystkich fraz.

Skorzystaj z planera i użyj opcji "Szukaj propozycji nowych słów kluczowych i grup reklam". Użyj tych samych słów, które użyłeś wcześniej i zobacz jakie propozycje przedstawi Ci planer. Posortuj dane od najniższego CPC.
Jest wielce prawdopodobne, że dla proponowanych fraz mogą się wyświetlać Twoje reklamy, jeśli użyjesz dopasowania przybliżonego.

Weźmy dla przykładu takie frazy w dopasowaniu przybliżonym jak: warsztat samochodowy, mechanika samochodowa

Przy stawce za kliknięcie 0,50 i budżecie dziennym 20zł planer wróży mi świetlaną przyszłość Emotikon: Szczęśliwy
Średnia pozycja: 1,43
Średni CPC: 0,13zł
CTR: 14%
2 619 kliknięć/mies.

Wynika to z tego, że dla dopasowania przybliżonego reklama może wyświetlać się np. dla frazy "auto moto", która ma 90tyś. wyświetleń/mies. i stawkę 0,17zł i wielu innych podobnych fraz, dla których stawki mogą być jeszcze niższe.
Tomasz Ciepłucha