Obecnie 208 forumowiczów jest online
Obecnie 208 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Średnia pozycja reklamy = 1 - optymalizaować dalej?

Student ✭

Witam,

sytuacja wygląda tak:

- QS słowa klucz. = 2 (sic!),  tylko trafność reklamy = przeciętnie, reszta ponizej.

- Max CPC = 4zł (średnia cena za klik 3.8)

- średnia pozycja reklamy = 1

- hasło konkurencyjne. Duże obłożenie reklamami.

- reklama rozszerzona o linki

pytanie:

- jak przy tak słabych wynikach reklama ma śrenio 1 pozycję (średnia za 2 tygodnie)

- czy jeżeli reklama ma pozycje = 1, to jest sens optymalizawać (żeby np. zmniejszyć średni cpc)?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdr

Odpowiedź eksperta 4verified_user

Dot.: Średnia pozycja reklamy = 1 - optymalizaować dalej?

Magister ✭ ✭ ✭
Krótko: O pozycji decyduje nie tylko wynik jakości, ale też stawka i tu 4 zł wystarcza, aby pokonać konkurencję. Na pewno trzeba pracować i nad treścią reklamy i nad stroną docelową, aby uzyskać niższe CPC. W tej sytuacji optymalizacja jest wręcz konieczna (alternatywą jest rezygnacja z tego słowa, ale nie rezygnowałbym od razu).
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Student ✭
Czyli co? Obniżyć stawkę i próbować optymalizować reklamę i stroną docelową?

Student ✭
Im mniejsza stawka, tym więcej ruchu, im więcej ruchu tym więcej zamówień.
Optymalizować.

Pokombinuj z stroną docelową, słowami kluczowymi w grupie reklam, może da się coś wydzielić do osobnej grupy z dedykowaną komunikacją. Wtedy QS powinien pójść do góry.

Student ✭
Sęk w tym, że nie wiem, co jeszcze mógłbym zrobić.

Mam w grupie tylko jedno słowo kluczowe: [zasady zdrowego odżywiania]

i jedną reklamę:

W grupie reklam mam jedną reklamę:

Zdrowe Odżywianie
Proste zasady na zdrowe odżywianie
Poznaj Zasady Zdrowego Odżywiania!
fitforum.pl/zdrowe-odzywianie

(fitforum.pl/forumdisplay.php?f=5)

Poradźcie coś proszę. Dzięki!

Wschodząca Gwiazda
Hej,
wydaje mi się, że problem jest to, że strona docelowa to forum, a w reklamie nie ma o tym słowa (poza słowem forum w domenie).
Może powinieneś w reklamie napisać wprost, że to forum i zobaczyć, jak to wpłynie na klikalność i wynik jakości?
Stworzenie co najmniej 2-3 reklam w grupie da Ci możliwość porównania skuteczności i szukania lepszych rozwiązań.
Tomasz Ciepłucha

Magister ✭ ✭ ✭
Jedna ważna uwaga - zapomnij o wyniku jakości 8-10 jeśli masz tylko jedno słowo kluczowe. Szybkim sposobem na podniesienie wyniku jakości będzie w tym przypadku dodanie dodatkowych słów kluczowych, grup reklam.

Niestety w efekcie tej zmiany nie obniżysz sumy kosztów reklamowania się - średni koszt pozyskania kliknięcia spadnie, ale globalnie wydasz więcej pieniędzy. Google wspiera tych, którzy wydają więcej Emotikon: Mrugający
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Student ✭
Dzięki dodam jeszcze 2 reklamy. Pytanie tylko skąd będę wiedział, która jednostka wpłynęła pozytywnie na QS słowa kluczowego?

Magister ✭ ✭ ✭
Ważny jest CTR (i to CTR względny, czyli porównanie efektów osiąganych przez Ciebie na danej pozycji z CTR konkurencji na tej pozycji), więc najlepiej na QS wpłynie ta reklama, która osiągnie najwyższy CTR.
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Wschodząca Gwiazda
Marek, nie do końca rozumiem, jaki wpływ na QS danego słowa ma ilość słów w grupie?
Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca

W ustawieniach zaawansowanych kampanii ustaw rotację reklam na "Wyświetlaj naprzemiennie" - ostatnia pozycja.

Wszystkie reklamy będą wtedy wyświetlane równomiernie i łatwiej będzie Ci porównać ich skuteczność.

Dodatkowo warto urozmaicić tekst reklam, odwołać się w nich do różnych emocji oraz argumentów. W Twojej reklamie w nagłówku, dwóch wierszach i adresie stosujesz powtórzenia, które nie wnoszą nic nowego do przekazu reklamowego.

Eksperymentując zmieniaj w reklamie jeden element aby wiedzieć jak wpływa na jej atrakcyjność.

Student ✭
Dziękuję wszystkim za pomoc.

Uzupełniłem reklamę o info dotyczące tego, że to forum. QS wzrósł do 6.

Mam także pytanie dotyczące tego, o czym pisał Marek:

"Jedna ważna uwaga - zapomnij o wyniku jakości 8-10 jeśli masz tylko jedno słowo kluczowe. Szybkim sposobem na podniesienie wyniku jakości będzie w tym przypadku dodanie dodatkowych słów kluczowych, grup reklam."

Jak dopasować powiedzmy 4-5 reklam w grupie do powiedzmy 10 słów kluczowych? Tworząc grupę z jednym hasłem i reklamą mam pełną kontrolę na dopasowaniu tej reklamy do danego słowa kluczowego. Każde kolejne słowo w tej grupie rozwadnia tę relację. Proszę o pomoc, bo nie ogarniam tego. Dzięki!

Magister ✭ ✭ ✭
Tomasz, Piotr: W skład wyniku jakości wchodzi między innymi ocena dopasowania zestawu słów kluczowych do reklamowanej strony. Nie osiągniesz maksymalnego wyniku jakości, jeśli dla danej strony reklamujesz jedną z 10 usług oferowanych na stronie (dopiero 10 grup reklam dla poszczególnych usług zapewni dopasowanie Twoich reklam do witryny). Google też podpowiada Ci synonimy np. "zasady zdrowego odżywiania"="reguły zdrowego odżywiania", jeśli upierasz się przy jednym słowie, Google będzie wyświetlać Twoje reklamy, ale nadal nie da Ci maksymalnej oceny.

Gdyby ktoś potrzebował szerszego (prostszego) omówienia tematu czynników wpływających na wynik jakości, polecam zaawansowane szkolenia Maćka Lewińskiego Emotikon: Mrugający - powyższy opis jest moim "przekręceniem" informacji ze szkolenia Maćka właśnie.

Piotr: odnośnie rozwodnienia relacji - wydaje mi się, że nie korzystasz z https://support.google.com/adwords/answer/2454041?hl=pl - oczywiście wykorzystujemy to narzędzie do wstawiania synonimów lub słów, które dają się używać zamiennie w zdaniu pozostawiając je sensownym. Do pozostałych słów tworzymy kolejne grupy.
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Najlepszy Współtwórca

Marek B.,

Nie dopasowujemy reklam czy słów do witryny lecz do strony docelowej (konkretnej podstrony).
Struktura kampanii (ilość grup) nie ma wpływu na WJ. Co prawda podział umożliwiający lepsze dopasowanie może zwiększyć nam WJ ale dzieje się to właśnie pod wpływem lepszego dopasowania a nie konkretnej ilości grup czy kampanii.

Ilość grup podyktowana jest koniecznością lepszego dopasowania (przy wielu słowach) a nie celem samym w sobie.

Podobnie z ilością słów. Używać należy, te które są skuteczne (ew. szukać nowych) ale nie dodawać na ilość. Ilość słów nie ma wpływu na WJ.

WJ wyznaczany jest dla każdego słowa oddzielnie.

Magister ✭ ✭ ✭
Lech - już w kolejnej dyskusji dziękuję za doprecyzowanie mojej wypowiedzi.

Wszystkie poprawki przyjmuję poza stwierdzeniem, że "struktura kampanii nie ma wpływu na WJ" - zgadzam się, że nie jest to cel sam w sobie, ale mając jedno słowo w jednej grupie raczej nie uzyskasz maksymalnej oceny Twojego dopasowania, więc możemy mówić o tym, że zła struktura kampanii może pogorszyć WJ. Rozbudowanie struktury pozwoli poprawić wynik jakości i tylko Google wie, które konsekwencje rozbudowania struktury bierze pod uwagę.
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński