Obecnie 205 forumowiczów jest online
Obecnie 205 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych, a remarketing

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Witam

W maju wchodzi Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych (RODO). Chciałbym więc zapytać społeczność użytkowników, czy analizowaliście już jego zapisy? Jakie zmiany wprowadzacie w regulaminach i wyskakujących na stronie okienkach z informacją o wykorzystaniu plików cookie? Czy wystarczy poinformować, że akceptacja plików cooki wiąże się z wykorzystaniem ich w remarketingu, a ktoś kto nie wyraża na to zgody musi zablokować ciastka z poziomu przeglądarki? Czy konieczne jest zaprogramowanie innej możliwości dla użytkowników?

Druga kwestia, to prawo do bycia zapomnianym. Jak to się ma do systemu adwords? Jeżeli użytkownik napisze do mnie i zażąda usunięcia jego danych z bazy remarketingowej, to w jaki sposób mogę to zrobić?

Pozdrawiam

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Wszechwiedzący ✭

Cześć Łukasz Emotikon: Szczęśliwy

Większość społeczności raczej czeka na zajęcie stanowiska przez Google wiedząc o tym, że Google od jakiegoś czasu przygotowuje się do wejścia nowych przepisów w maju.

________
Booguś

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

A może mi ktoś przynajmniej potwierdzić, że RODO cokolwiek zmienia w kwestii remarketingu? Czy można tak jak do tej pory kierować reklamy do tej grupy, czy może RODO nakłada obowiązek informowania o tym użytkowników i uzyskania na to zgody?

Najlepszy Współtwórca

Problem w tym, że niewiele osób jeszcze wie jak to będzie wyglądało. Kluczowa może być stanowisko Google w tej sprawie.

Ja np., bardzo możliwe dopiero 20 kwietnia, będę na szkoleniu z RODO, żeby się nieco dokształcić.

Dominik Myślak

Najlepszy Współtwórca

Potwierdzić Ci nie mogę, ale właśnie zasięgnąłem języka, że RODO mówi bardziej o zbieraniu danych osobowych jak imię, nazwisko, email. Nie wspomina o ciasteczkach, więc nic nie powinno się zmienić w kwestii remarketingu.

Dominik Myślak

Dot.: Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych, a remarketing

Wszechwiedzący ✭

Cześć,

Pojawiły się nowe informacje dotyczące tego tematu:

Updated EU User Consent Policy
Google's EU User Consent Policy is being updated to reflect the new legal requirements of the GDPR. It sets out your responsibilities for making disclosures to, and obtaining consents from, end users in the EEA. For example, under that policy, advertisers will be required to obtain consent from users for the collection of data for personalized ads (e.g. remarketing tags to build audience lists) and for the use of cookies where legally required (e.g. conversion tags). The policy is incorporated into the contracts for most Google ads and measurement products globally.

https://www.google.com/about/company/consentstaging.html

Jeśli dobrze to rozumiem to trzeba będzie uzyskać zgodę na remarketing.

Czy moja odpowiedź była pomocna? Jeśli tak, oznacz ją jako „najlepszą odpowiedź”

[ Edytowane ]
Wszechwiedzący ✭

No ale w praktyce to już trochę tak jest bo przecież można zrezygnować z remarketingu i prawdopodobnie taki sens miała zmiana z tym związana wprowadzona przez Google całkiem niedawno. Kwestia tylko pozostaje taka, czy utrzyma się "uzyskanie zgody" rozumiane jako możliwość rezygnacji, czy trzeba będzie aktywnie wyrażać/zaznaczać zgodę (jak z akceptacją cookies) - bo wtedy skutki byłyby prawdopodobnie smutne...  Osobiście raczej obstawiam utrzymanie aktualnego stanu rzeczy.

________
Booguś

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Możesz rozwinąć? W jaki sposób można teraz zrezygnować z remarketingu?

Wszechwiedzący ✭

Student ✭ ✭

Testowałem rozwiązanie z wtyczką do joomli, która blokuje cookies do czasu aż użytkownik/odwiedzający nie wyrazi zgody. Efekt: brak danych w GA, brak konwersji w Adwords importowanych z GA. Ogólnie do bani.

Chodzi oczywiście o anonimowych użytkowników (nie mam opcji rejestracji i logowania na stronach).

Wszechwiedzący ✭

Cześć @AD-Net,

Na chwilę obecną najlpiej będzie monitorować sprawę, ale nie przejmować się tym aż tak bardzo.

Nie wierzę w to, że nagle stracimy dostęp do większości danych. 

Poza tym, obowiązkowe informowanie o cookies jest już od dawna.

Nie wiem co dokładnie test z tą wtyczką miał udowodnić...

Czy moja odpowiedź była pomocna? Jeśli tak, oznacz ją jako „najlepszą odpowiedź”

Student ✭ ✭

Tylko tyle, że jednak niektórzy dmuchają na zimne i wolą nie zapisywać coookies i nie mieć danych analitycznych niż podpaść Urzędowi.