Obecnie 289 forumowiczów jest online
Obecnie 289 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Różne dopasowania słów kluczowych w jednej grupie reklam

[ Edytowane ]
Student ✭

Witam,

Czy jest sens dodawania tych samych słów kluczowych z różnym dopasowaniem w jednej grupie reklam?

Przykład:

"biura do wynajęcia Warszawa"

[biura do wynajęcia Warszawa]

+biura do +wynajęcia +Warszawa  ( samego dopasowania przybliżonego nie stosuje ).

, skoro fraza z modyfikatorem powoduje wyświetlenia fraz zarówno z ścisłego jak i do wyrażenia.

Czy one nie będą ze sobą konkurować?

Wszystkie frazy, które mam na koncie zawierają słowo Warszawa.

Wiem, że dając zawężone dopasowanie mogę zebrać konkretniejszy ruch i może jeszcze ulepszyć reklamy jednak na ten moment zależy mi na zebraniu danych co wpisują ludzie. Wyświetleń jest sporo ( ok. 1000 dziennie ), ale kliknięć dość mało ( 4-8 - dotyczy grupy reklam wynajem biur Warszawa , mam jeszcze inne dotyczące powierzchni, lokali itp.) i nie wiem czy po prostu nie ma potencjału czy coś jest ze słowami . Wyniki jakości 7 i 8.  Pozycje reklam 1-3. 

Reklamy są ciekawie przygotowane, zawierają frazy kluczowe. Mają rozszerzenia objaśnień, telefonu. Rozszerzeń linków nie wprowadzam bo to LP ( One Page ). Nie ma opcji przygotowania również rozszerzenia lokalizacji chwilowo.

Kampania ma wykluczenia typu mieszkania, domy, sprzedaż itp.

Dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: Różne dopasowania słów kluczowych w jednej grupie reklam

Magister ✭ ✭ ✭
Spośród słów, Google dopasuje jedno (jest konkretna kolejność: przy tej samej stawce dopasowanie ścisłe zbierze [słowo] i tak dalej...) - nie będzie tu niekorzystnej konkurencji. Fraza z modyfikatorem może powodować wyświetlenia dopasowania ścisłego, ale w tym przypadku wyświetlenia te po prostu nie będą do niej przypisywane a do frazy w dopasowaniu ścisłym.

Odpowiadając na pytanie o sens napiszę tylko, że warto jednak zastanowić się nad ewentualnym umieszczeniem tych słów w różnych grupach/kampaniach i testowania różnych treści reklam dla różnych typów dopasowania - być typ dopasowania mówi o intencji szukającego i sugeruje inną treść reklamy.
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Wschodząca Gwiazda
Fraza "biura do wynajęcia warszawa" w każdym typie dopasowania, które podałeś jest już i tak dość konkretna. Co innego gdybyś używał fraz typu "wynajem biur".

Natomiast ogólnie rzecz ujmując to warto stosować różne typy dopasowań chociażby ze względu na kontrolę stawki. W dopasowaniu przybliżonym z modyfikatorem - jak sam zauważyłeś - fraza łapie to co by było w dopasowaniu ścisłym, ale również bardzo dużo innych nie koniecznie tak samo konkurencyjnych fraz.

W związku z tym może się okazać, że mimo wysokiej średniej pozycji dla frazy w dopasowaniu przybliżonym to przy dopasowaniu ścisłym pozycja reklamy jest dużo niższa - a w skrajnych przypadkach reklama może w ogóle się nie wyświetlać.

Dlatego warto używać różnych typów dopasowań.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭
Odnosząc się do pierwszej części wypowiedzi to w sumie będę to widział po jakimś czasie w raporcie "wszystkie frazy".

Odnośnie testowania to taki mam właśnie plan ale to później. Na ten moment zależy mi na zbieraniu jak największego ruchu, kliknięć, a niestety jest on mizerny.

Wyświetlam się na wszystko co związane w wynajmem biur w Warszawie w czołówce.
Reklama zajmuje sporo miejsca, ma słowa kluczowe związane z wynajmem biur.

Inne kombinacje już mi nie przychodzą do głowy. Google Planner nic nowego nie podpowiada. Konkurencja jest duża. Raport wyszukiwanych haseł też nie wiele da bo nie ma klików.

Może po prostu nie ma już większego potencjału.

[ Edytowane ]
Student ✭

Dzięki za odpowiedź.

Właśnie chodzi o to, że praktycznie za każdym razem wpisując dokładnie frazę [ w ścisłym ] jestem w czołówce.

Manewrowanie stawką dla różnych dopasowań jak najbardziej na plus jak zależy na budżecie, ale chwilowo moim celem jest łapanie kliknięć i zbieranie danych.

A to dość kiepsko idzie. Jak zmienię dopasowanie do wyrażenia to pewnie będzie mniej wyświetleń i lepszy CTR, ale nie sądzę że liczba kliknięć się zwiększy.

Wschodząca Gwiazda
Nie wiem gdzie masz siedzibę, ale skoro skupiasz się na wynajmie biur w warszawie to może zacznij precyzować po dzielnicach. Typu starówka, praga itp. Poza tym ostatnio pojawiła się nowa opcja kierowania jak chodzi o warszawę: https://www.pl.adwords-community.com/t5/Nowo%C5%9Bci-w-AdWords/nowo%C5%9B%C4%87-Kierowanie-na-dzieln...

Biura są różne, wiec zawsze określenia typu małe biuro, biuro w centrum, biuro 100 m2, itp. może też Ci się przyda.

CTR zwiększy sie jak zawęzisz kierowanie. Im szerzej kierujesz tym trudnij jest odpowiedzieć na konkretne zapytanie. Możesz spróbować np. w reklamie umieścić KIT (KeyWord Insertion Tool), ale z rozwagąEmotikon: Szczęśliwy

Magister ✭ ✭ ✭
Zawężanie kierowania na pewno nie pomoże jeśli chodzi o wzrost liczby kliknięć. To, czy tracisz jakieś wyświetlenia możesz sprawdzić dodając kolumny (utrata udziału budżet, utrata... pozycja), ale najprawdopodobniej przy tych słowach osiągasz już granicę możliwości.

Paulina dobrze podpowiada temat dzielnic (zarówno jako słowa kluczowe jak i jako kierowanie). Podobnie możesz wykorzystać nazwy ulic (przy kierowaniu wyłącznie na Warszawę).

Liczbę kliknięć możesz zwiększyć używając w treści reklamy słowo "Tanio" - obawiam się jednak, że spadłaby z kolei liczba konwersji na samej stronie.

PS. Dodałeś lokalizację "w międzyczasie"?
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Student ✭
Przy wyrażeniach, które mam i dopasowaniu z modyfikatorem reklamy wyświetlają się na słowa typu małe biura Warszawa, tanie biura Warszawa.

KIT jest ok, ale tam czasami cuda wychodzą przy szerokim kierowaniu.

Myślę, że rozważę jeszcze większość słów bez dopisku miasta ( w osobnej grupie reklam ) bo reklama jest kierowana na województwo i nie zawsze ktoś musi wpisywać miasto będąc w nim. Boję się jednak, że może to spowodować zbędne kliknięcia. W sumie nie mam nic do stracenia.

Student ✭
Mam za mało danych jeszcze, żeby wyświetlić te statystyki bo wcześniej testowałem jeszcze inne warianty w osobnych kampaniach. Kampania jest okresowa więc nie mogę testować przez długi okres.

Warszawę podałem jako przykład. Dotyczy to innego, ale nieco mniejszego miasta.

Myślę, że dodam dzielnice.

Na słowo "tanio" też się wyświetla. Puki co muszę zwiększyć kliknięcia, ale rozsądnie. Potem będę mierzył konwersje bo chwilowo nie ma z czego.

Magister ✭ ✭ ✭
lookazzz: Nie pisałem o wyświetlaniu na frazy zawierające "tanio", ale o podkreślaniu taniości w treści reklamy. Być może już to akcentujesz (tego nie wiem), ale jest to ważne, bo przy wyborze lokalizacji biura na pewno brane są pod uwagę cena i prestiż. Cena jako argument nie pojawiała się w żadnej z reklam, które widziałem dla Warszawy.
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Student ✭
Akcentuje "Atrakcyjne ceny". Nie chciałem za bardzo wpisywać tanio bo tanio nie jest i cały obiekt jest w budowie dopieroEmotikon: Mrugający ale warto spróbować przynajmniej "tanio" jako wabik i zobaczyć co się stanie.

Myślę, że rozbuduje jeszcze kampanie o dodatkowe frazy, które mogą wchodzić w skład dopasowania z modyfikatorem i przygotuje dla nich bardziej skonkretyzowane reklamy.