Obecnie 352 forumowiczów jest online
Obecnie 352 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Remarketing ustawienia i zmiany

Student ✭ ✭ ✭

Witam,

Tak się zastanawiam, co mogłabym poprawić w kampanii remarketingowej i czy wszystko mam prawidłowo ustawione?
Na 66 010 wyświetleń, mam 94 kliknięcia, CTR 0,14%. Wiem, że CTR w sieci reklamowej jest zawsze niższy i że w przypadku reklam graficznych ważne są też wyświetlenia, ale wydaje mi się, że mało jest kliknięć.

Budżet dzienny mam wystarczający, bo nie zużywa się cały. Stawkę CPC też, gdyż średnia pozycja to 1.
-Mam reklamy graficzne (Flash i zwykłe) oraz tekstowe.
-Reklamy są kierowane na Polskę.
-Kierowane są na wszystkie języki.
-Mam ustawione: Nacisk na kliknięcia, samodzielne określanie maksymalnych stawek CPC. Ulepszone CPC
-Jest też ustawiona: Optymalizacja pod kątem kliknięć: wyświetlanie reklam mogących przypuszczalnie zwiększyć liczbę kliknięć
-Wyświetlanie 24h/dobę
-reklamy są raczej zachęcające, zawierają informacje o rabacie, wezwanie do działania.

-Ostatnio podwyższyłam koszt CPC dla miejsc docelowych, gdzie były konwersje.

Wydaje mi się, że związane to może być z ograniczeniem liczby wyświetleń lub listami remarketingowymi.
Na samym początku miałam duży szerszy zakres odbiorców, lista zawierała bardzo dużą ilość odbiorców i wtedy rzeczywiście budżet schodził cały i było więcej kliknięć.
Zoptymalizowałam listy i obecnie mam dwie:

1) Wszyscy, którzy dodali produkt do koszyka i nie kupili z 7dniowym okresem członkostwa. W tej chwili nie pokazuje mi tutaj żadnych odbiorców, czyli wychodzi na to, że w tej chwili nie ma użytkowników spełniających te kryteria.
2) Wszyscy, którzy dodali produkt do koszyka, ale nie kupili z 30 dniowym okresm członkostwa. Tutaj jest 280 odbiorców. Więc moje reklamy są obecnie kierowane do 280 użytkowników.

Ograniczenie liczby wyświetleń mam ustawione na użytkownika dziennie dla każdej grupy reklam: 5

-Chciałabym zwiększyć CTR. W tym tygodniu miałam 1 630 i zero kliknięć, więc coś musi być nie tak. Natomiast odwiedziny w Analytics w remarketingu są. Może powinnam zwiększyć capping do np. 2 wyświetleń?

częstotliwość.jpg

-Może powinnam wyłączyć te reklamy, które nie mają żadnych kliknięć?

Jak myślicie, czy przyczyna leży w złych ustawieniach lub może mogłabym coś poprawić?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Dot.: Remarketing ustawienia i zmiany

Wschodząca Gwiazda

naprawde super dokładnie wszystko opisałaś , za co nalezy sie pochwała bo to bardzo ułatwia pomoc

Wg mnie ustawienia są zaznaczone poprawnie. Problem, moim skromnym zdaniem, w tym przypadku tkwi w przekazie reklamowym który najwidoczniej nie wydaje się zbyt kuszący albo jest niezauważalny przez potencjalnych klientów

Student ✭ ✭ ✭

Dziękuję za odpowiedź. No właśnie ciężko mi to stwierdzić, gdyż wydaje mi się, że reklamy są ok. Może jednak powinnam zwiększyć capping?

Najlepszy Współtwórca

Uwaga Macka może być trafna.

Napisz jaką masz strukturę strony. Czy to jest jeden produkt czy wiele różnych produktów (czy też usług) i kategorii.
Jeśli jest ich i więcej może reklama jest zbyt ogólna i nie odnosi się do konkretnej kategorii czy produktu ale ogólnie do sklepu czy Twojej firmy.

W przypadku większej ilości produktów lub kategorii dobrze jest przygotowac więcej trafnych list remerketingowych i jednocześnie więcej adekwatnych reklam przyporządkowanych tym listom.

Ciekawą listą może być tzw porzucony koszyk, czyli ci użytkownicy, którzy wrzucili produkty do koszyka ale ich nie zamówili (z różnych powodów).

Reklama przyporządkowana bliżej zainteresowań użytkownika (jego potrzeb) będzie miała znacznie większy CTR i skutecznośc w kontekście konwersji.

Student ✭ ✭ ✭

Jeżeli chodzi o strukturę strony, to jest to sklep internetowy z butami sportowymi markowymi, marek jest sporo.

W tym tygodniu na ponad 1000 wyświetleń było 0 kliknięć.

Mam ustawioną listę odnoszącą się do porzuconego koszyka.

Wcześniej myślałam o wdrożeniu list do konkretnych kategorii: damskie, męskie. Jednak użytkownicy z tych list mogliby się duplikować, pisałam o tym wcześniej https://www.pl.adwords-community.com/t5/Ustawienia-i-podstawy/Remarketing-bardzo-du%C5%BCa-lista-odb... i taktyka została zmieniona.

Może te banery się opatrzyły i trzeba było je zmienić?

Kamila napisali:

Witam,

Tak się zastanawiam, co mogłabym poprawić w kampanii remarketingowej i czy wszystko mam prawidłowo ustawione?
Na 66 010 wyświetleń, mam 94 kliknięcia, CTR 0,14%. Wiem, że CTR w sieci reklamowej jest zawsze niższy i że w przypadku reklam graficznych ważne są też wyświetlenia, ale wydaje mi się, że mało jest kliknięć.

Budżet dzienny mam wystarczający, bo nie zużywa się cały. Stawkę CPC też, gdyż średnia pozycja to 1.
-Mam reklamy graficzne (Flash i zwykłe) oraz tekstowe.
-Reklamy są kierowane na Polskę.
-Kierowane są na wszystkie języki.
-Mam ustawione: Nacisk na kliknięcia, samodzielne określanie maksymalnych stawek CPC. Ulepszone CPC
-Jest też ustawiona: Optymalizacja pod kątem kliknięć: wyświetlanie reklam mogących przypuszczalnie zwiększyć liczbę kliknięć
-Wyświetlanie 24h/dobę
-reklamy są raczej zachęcające, zawierają informacje o rabacie, wezwanie do działania.

-Ostatnio podwyższyłam koszt CPC dla miejsc docelowych, gdzie były konwersje.

Wydaje mi się, że związane to może być z ograniczeniem liczby wyświetleń lub listami remarketingowymi.
Na samym początku miałam duży szerszy zakres odbiorców, lista zawierała bardzo dużą ilość odbiorców i wtedy rzeczywiście budżet schodził cały i było więcej kliknięć.
Zoptymalizowałam listy i obecnie mam dwie:

1) Wszyscy, którzy dodali produkt do koszyka i nie kupili z 7dniowym okresem członkostwa. W tej chwili nie pokazuje mi tutaj żadnych odbiorców, czyli wychodzi na to, że w tej chwili nie ma użytkowników spełniających te kryteria.
2) Wszyscy, którzy dodali produkt do koszyka, ale nie kupili z 30 dniowym okresm członkostwa. Tutaj jest 280 odbiorców. Więc moje reklamy są obecnie kierowane do 280 użytkowników.

Ograniczenie liczby wyświetleń mam ustawione na użytkownika dziennie dla każdej grupy reklam: 5

-Chciałabym zwiększyć CTR. W tym tygodniu miałam 1 630 i zero kliknięć, więc coś musi być nie tak. Natomiast odwiedziny w Analytics w remarketingu są. Może powinnam zwiększyć capping do np. 2 wyświetleń?

częstotliwość.jpg

-Może powinnam wyłączyć te reklamy, które nie mają żadnych kliknięć?

Jak myślicie, czy przyczyna leży w złych ustawieniach lub może mogłabym coś poprawić?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Najlepszy Współtwórca

Przepraszam za moją niezbyt trafną odpowiedź ale na komórce wyświetlał mi się tylko fragment Twojego posta.

Możliwości takiego stanu rzeczy jest kilka:

- użytkownicy nie zauważają Twojej reklamy,

- jeśli zauważają, nie jest ona zachęcająca lub trafna na tyle żeby wywołać akcję (kliknięcie i powrót do sklepu),

Kolejna przyczyna może leżeć po stroie samej witryny czyli złe doświadczeni użytkownika w witrynie a w szczególności w koszyku, na którym właśnie budujesz listę.

Porzucone koszyki mogą mieć kilka przyczyn:

- oferta (np cena, koszt dostawy, warunki dostawy) - dość trudno zawrócić uzytkownika,

- płatności (brak akceptowalnej formy) - również trudno ale jak oferta jest atrakcyjna jest to możliwe,

- użyteczność strony - użytkownik nie radzi sobie w koszyku, coś go irytuje (np zmuszenie do logowania, niewłaściwa kolejność podawania informacji, skomplikowany formularz, wymagana zbyt duża ilość danych, nieintuicu\yjne menu lub nawigacja) - bardzo mała szansa na powrót do wtryny w celu zakupu.

- czynniki zewnętrzne - np niewłaściwy czas lub inna przeszkoda, która zmusiła do zaprzestania realizacji zakupu (po ustąpieniu przyczyny użytkownik chętnie wróci remerketingu)

Możliwe więc, że pracę nad skutecznością remarketingu należy podzelić na dwie lub nawet trzy części:
- praca nad trafniejszymi i atrakcyjniejszymi reklamami (ew. listami rearketingowymi),

- praca nad optymalizacja witryny (lub jej części np koszyk),

- testy i optymalizacja innych czynników np czas emisji, dodatkowe kryterium zawężające wyświetlanie reklam (czasem sprawdzaja się scenariusze kierowania remerketingu wyłacznie na powiązane np tematycznie miejsca docelowei lub miejsca wybrane na podstawie wyników wcześniejszych działań).

Student ✭ ✭ ✭

Dziękuję za odpowiedź i cenne wskazówki. Będę to wszystko musiała przeanalizować. Jednak jeżeli chodzi o użyteczność strony, to ilość zakupów z innych źródeł, jest cały czas miej więcej na tym samym poziomie, nie spada. Chociaż może przyczyna też jest po tej stronie, ponieważ np. z 1500 osób, które doszły do przedostatniego kroku, czyli założyły konto, za zakup placi tylko ok.500 osób, a reszta rezygnuje.

Spróbuję może dodać inne banery.

Dziękuję za pomoc.

Najlepszy Współtwórca

Warto sprawdzić co się dzieje z tym 1000 (!)

To spora ilość. Współczynnik realizacji ścieżki na tym jednym etapie zakupu wynosi 33,33% czyli strata wynosi ponad 66%.

Czy na tym etapie nie pojawia się klientom jakoś informacja (np dodatkowe koszty, czas dostawy,...), która mogłaby ich zrazić? Może strona, którą widzą nie jest na tyle jasna aby wiedzeli co mają dalej zrobić, albo maja zbyt dużo do wyboru. To tylko moje przypuszczenia.

A jak to wygląda na wcześniejszych etapach ścieżki zakupu.

Napisz za jakiś czas jak wypadł test nowych kreacji.

Student ✭ ✭ ✭

Dziękuję. Oczywiście napiszę jak już wdrożę nowe banery i zbierze się odpowiednia ilość danych.

Jeżeli chodzi o wcześniejsze etapy ścieżki to wygląda to tak:

Ścieżki.JPG

Ścieżki1.JPG

Najlepszy Współtwórca
czy możesz opisać (bez podawania podstron) co kryje się za nazwami poszczególnych kroków i opisać co się znajduje na tych podstronach?

Najlepiej by było oceniać stronę i tą ścieżkę w rzeczywistości, ale postaraj się na razie opisać co wymagasz od użytkownika na poszczególnych etapach, czyli nazwa ścieżki i opis.
Dominik Myślak

Student ✭

Moim zdaniem w tym przypadku bardzo mocno powinieneś przyglądnąć się temu co dzieje się w koszyku, jeśli zrazisz odwiedzających witrynę do zakupu to nawet najlepsze banery nie zmuszą ich do powrotu jeśli nie rozwiążesz problemu który ich od zakupu odwiódł. Jeśli odstrasza klientów np. koszt dostawy, powinieneś w remarketingu zastosować zachętę która rozwiąże ten problem, jak np. darmowa dostawa. Problemów może być bardzo wiele, powinieneś pomyśleć o testach kilku wersji koszyka by odkryć problem i go wyeliminować.

Pozdrawiam, Piotr

Student ✭ ✭ ✭

Bardzo dziękuję za zainteresowanie, poniżej postaram się opisać najdokładniej ścieżki.

Cel: dokonanie zakupu butów przez użytkownika.

Cała ścieżka składa się z 4 kroków.

1 krok- to dodanie produktu (butów) do koszyka, jest to krok wymagany. Użytkownik aby mógł dodać buty do koszyka, musi kliknąć w dany model, wtedy przechodzi na podstronę z tym model i tam po wybraniu rozmiaru, dopiero może dodać produkt do koszyka. Jak już buty są w koszyku, wyświetla się podsumowanie, gdzie widać koszt butów plus koszt wysyłki. W tym momencie użytkownik może realizować zamówienie, lub przejść dalej do witryny lub usunąć produkt z koszyka. W momencie, gdy będzie realizowanie zamówienie, po kliknięciu w przycisk przechodzi do kroku 2.

2 krok- zamowienie/krok_2/pl

Na tej podstronie użytkownik ma dwie opcje do wyboru: może założyć konto lub się zalogować. Po kliknięciu w którąkolwiek opcji przechodzi do kroku 3.

3 krok- zamowienie/krok_3/pl

Na tej podstronie użytkownik musi wpisać dane do dostawy.  Po ich wypełnieniu przechodzi do kroku 4, gdzie jest podsumowanie zamówienia i możliwość wyboru płatności.

4 krok- zamowienie/krok_4/pl

Po wybraniu opcji płatności, np. przelew przechodzi się na stronę banku, po opłaceniu otwiera się strona z podziękowaniem za zakup.

Nie ma żadnych ukrytych kosztów, wydaje mi się, że sam proces zamówienia jest prosty i szybki. Jest też widoczny pasek, gdzie widać ile etapów pozostało do końca.

Celem byłoby, aby jak najwięcej osób, które dodały buty do koszyka, realizowały zakup. Wiadomo, że na tym etapie jest najwięcej opuszczeń.  Jednak na kolejnych etapach, zwłaszcza jak użytkownik podaje dane adresowe, pożądane byłoby aby użytkownicy kończyli zakup, a tutaj również jest sporo rezygnacji.

Najlepszy Współtwórca
czy czasem przejście na podstronę banku nie jest problemem? Przerywa się trochę ciąg danych podstron - w obrębie Twojej domeny. Dlatego możesz widzieć tyle porzuceń w tym kroku.
Dominik Myślak

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Jeśli klient wróci w krótkim czasienie zazwyczaj nie ma problemów z tym żeby zniknął ze ścieżki.

chyba że wraca na inna stronę nie ujętą w pomierze ścieżki.

Czyli kiedy występuje sytuacja taka, że w zależności od wybranego rodzaju płatności klient kożczy składanie zamówienia na innej stronie (url'u).

Student ✭ ✭ ✭

"czy czasem przejście na podstronę banku nie jest problemem? Przerywa się trochę ciąg danych podstron - w obrębie Twojej domeny. Dlatego możesz widzieć tyle porzuceń w tym kroku. "- ciężko to stwierdzić, wydaje mi się, że raczej nie. Nie da się uniknąć przejścia na stronę banku, działą to np. na takiej samej zasadzie jak się płaci na allegro.

-jedyne co podejrzewałam, że może jest za mało banków to wyboru i jeżeli użytkownik nie trafi na swój i nie chce płacić przy odbiorze, może rezygnować, ale raczej są to sporadyczne przypadki, a nie tak duża ilość.

-"Jeśli klient wróci w krótkim czasienie zazwyczaj nie ma problemów z tym żeby zniknął ze ścieżki.
chyba że wraca na inna stronę nie ujętą w pomierze ścieżki.
Czyli kiedy występuje sytuacja taka, że w zależności od wybranego rodzaju płatności klient kożczy składanie zamówienia na innej stronie (url'u)."- po zakończeniu zamówienia otwiera się strona z podziękowaniem, gdzie jest wdrożony kod e-commerce, więc jeżeli użytkownik nawet przejdzie na inną stronę, a zapłaci to powien być widoczny w statystykach, chyba, że źle zrozumiałam Twoją sugestię?