Obecnie 191 forumowiczów jest online
Obecnie 191 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Remarketing- bardzo duża lista odbiorców

Student ✭ ✭ ✭

Witam,

Mam kampanię remarketingową sklepu internetowego. Lista remarketingowa obejmuje bardzo dużo odbiorców, ponad 300 tyś. W związku z tym szybko schodzi mi budżet. Nie chcę zamykać listy, żeby nie utracić nowych użytkowników. Mam reklamy statyczne i Flash, ale tylko Flashowe są klikane. Budżet dzienny to 50zł, czasami o 11.00 jest już wyczerpany. Maksymalny CPC to 1zł.  Reklamy mam ustawione, aby wyświetlały mi się równomiernnie, mam capping: 6 wyświetleń na kampanię. Wiem, że duzo osób szuka tych produktów wieczorami. Nie biorę pod uwagę zwiększenie budżetu. Druga rzecz, mam dużo wyświetleń i kliknięc, a konwersji brak. Jest to sklep z produktami sportowymi. Czy ustawić harmonogram wyświetleń? Może przy kampaniach rozszerzonych sa inne metody optymalizacji? Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Dot.: Remarketing- bardzo duża lista odbiorców

[ Edytowane ]
Emerytowany Najlepszy Współtwórca

Masz wiele możliwości optymalizacji kampanii remarketingowej. Skoro to sklep internetowy, to głównym celem są konwersje (zakupy).

Możesz:

- zmniejszyć okres członkostwa dla list

- capping na poziomie 6/dzień jest raczej optymalny

- kierować reklamę tylko na wybranych obszarze. Jeżeli lista ma 300 tyś. userów to jest z czego wybierać. Sprawdź w Analytics z jakiego rejonu masz najwięcej konwersji i tam kieruj kampanię. Wcześniej możesz sprawdzić jaki jest udział w wyświetleniach w sieci reklamowej, aby wiedzieć jak wiele ruchu słabszej jakości możesz wyciąć

- na podstawie głównej listy remarketingowej utworzyć listy oparte na regułach (grafika poniżej), które będą znacznie krótsze. Tutaj pole do działania też jest spore. Możesz wybrać np. tylko te produkty, które świetnie się sprzedają lub na których jest duży zarobek i na nie kierować reklamę. Możesz też kierować reklamę tylko na tych, którzy dodali produkty do koszyka ale nie sfinalizowali zamówienia. Dla nich można stworzyć specjalną reklamę i stronę docelową ze specjalna ofertą rabatową.

Dodatkowo możesz użyć kombinacji niestandardowych aby np. kierować ruch na osoby, które wrzuciły coś do koszyka i jednocześnie wykluczyć tych, którzy dotarli do strony potwierdzającej zakup (thankyou page).

Możliwości jest wieleEmotikon: Szczęśliwy

kamila.jpg

Przykłady strategii remarketingowych tutaj

Film i prezentacja o remarketingu od Google PL

Wschodząca Gwiazda

jezeli wiesz ze ludzie kupują wieczorem to mozesz spróbować ustawić harmonogram na wieczór- skoro masz długo liste to tez pewnie nie bedzie problemu z wyklikaniem.

z Twojego posta wywnioskowałem, ze masz tylko jedną liste i są to po porstu osoby które weszły na Twoją stronę

dobry remkarketing(który przynosi rezultaty) powinien opierać się na segementacji intenratów -czyli np ktos kto wszedł na telewizory-pokazuje sie reklama telewizorów, a nie ogolnie reklama sklepów

[ Edytowane ]

Ja mam słabość do analogii z postawieniem muru wycinającego cały ruch i wybijanie poszczególnych cegiełek z ruchem wartościowym. Wprawdzie odnosi się do firewalla ale zaadoptuję ją do celów AdWords.

Ruch początkowy to 300 tyś. osób z listy głownej. Ze statystyk możesz wydobyć dane o użytkownikach, którzy najczęściej dokonują zakupu. Moga to być np.:

1) mieszkańcy Warszawy

2) osoby, które dodały produkt do koszyka i jednocześnie nie dotarły do strony z potiwerdzeniem zakupu (kombinacja niestandardowa)

3) osoby, które wchodziły tylko z określnonych stron docelowych z sieci reklamowej

4) osoby w wieku 25-34 lata

5) tylko kobiety

6) mówiące tylko po polsku

Jeżeli zsumuje się te warunki może się okazać, że z listy 300 tyś osób zostanie np. 500. I dla tych osób warto przygotować spersonalizowaną ofertę oraz odpowiednio podbić stawki. prawdopodobieństwo konwersji będzie znacznie większeEmotikon: Szczęśliwy

mur.jpg

Duża grafika

Student ✭ ✭ ✭

-Jaki cel przyniesie zmniejszenie okresu członkostwa?
-Niestety miałam jedną konwersję z remarketingu. Jednak przeanalizuję statystyki zakupów pod kątem regionów z ruchu poza CPC.
-Sprawdzę miejsca docelowe w sieci reklamowej, może warto będzie coś wykluczyć.
-Mam już utworzoną kombinację. Reklamy kierowane są wyłąznie do osób, które nie dokonały zakupu. Ta lista jest tak duża. Pisłam wcześniej o zawężaniu list na poszczególne kategorie i niestety tam odbiorcy mogliby spełniać kryteria kilku list. Po tej analizie pozostawiłam tylko listę osób, które nie dokonały zakupu, żeby nie duplikować odbiorców.
-Zastanawiam się nad harmonogram wyświetleń, jednka to zawsze niesie ze sobą ryzyko. Cięzko jest wybrać konkretne godziny. Przy takiej liczbie kliknięć trzeba byłoby to mocno zawęźić, aby starczył budżet. Tego jednak nie chciałabym.
-"Ja mam słabość do analogii z postawieniem muru wycinającego cały ruch..."
Rozumiem, że mogłabym stworzyć dla takich osób ofertę. Jednak jak to wykorzystać do segmentacji. Np. Wiem, że najwiecej zakupów miałam np. z Warszawy. Nadal nie wiem jak to wykorzystać do segmentacji?

Zmniejszenie okresu członkostwa to tylko propozycja do przemyślenia. Jeżeli jedak masz ograniczony budżet warto się nad tym zastanowić. Standardowy 30-dniowy okres członkostwa jest dość długi. Jeżeli ktoś nie jest zainteresowany kupnem, nie dokona zakupu po kilku tygodniach. Nękanie reklamą dzień w dzień będzie tylko irytujące i przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego. Jeżeli chciałabyś jednak zachować 30-dniowy okres członkostwa można ustalić kilka grup remarketingowych z różnymi okresami członkostwa. Po określonym czasie można podwyższać rabat aby dać impuls do zakupu.

1-7 dni po wizycie - standardowy remarketing

8-16 dni po wizycie - rabat 5%

17-30 dni po wizycie - rabat 10%

Warto się zastanowić przez jaki czas po wizycie na stronie, użytkownik może mieć najsilniejszą motywację do zakupu. 7 dni? A może stworzyć dwie grupy, jedną emitującą reklamę przez tydzień, a drugą aktywującą się po kolejnym miesiącu? Trzeba testować.

Jeżeli najwięcej zakupów miałaś z Warszawy ustal odpowiednią lokalizację na poziomie ustawień kampanii.

P.S. Co do listy osób, które nie dokonały zakupu to chodziło mi o kierowanie wyłącznie na osoby, które odwiedziły koszyk z wykluczeniem osób, które dokonały zakupu. Myślę, że taka lista byłaby już znacznie krótsza.

Student ✭ ✭ ✭

Bardzo cenne wskazówki. Muszę to wszystko przeanalziować i wprowadzić odpowiednie zmiany, bo inaczej nie przyniesie to zamierzonego efektu. Zmienię chyba listę rzeczywiście na osoby, które dodały produkt do koszyka, ale nie dokonały transakcji. Mam jeszcze pytanie: "

Warto się zastanowić przez jaki czas po wizycie na stronie, użytkownik może mieć najsilniejszą motywację do zakupu. 7 dni? A może stworzyć dwie grupy, jedną emitującą reklamę przez tydzień, a drugą aktywującą się po kolejnym miesiącu? Trzeba testować." jak to zrobić w praktyce.Nowe osoby pojawią się w różnym momencie, jak to rozgraniczyć, żeby osobom na liście po 2 tygodniach wyświetlała się reklama z rabatem, a nowym oosbom bez rabatu? za bardzo nie wiem jak to zrobić w praktyce.

Załóżmy, że chcemy by reklama była emitowana wg schematu:

Do tego celu musimy stworzyć 3 listy remarketingowe o różnym okresie członkostwa:

- lista 1 - okres członkostwa 7 dni

- lista 2 - okres członkostwa 16 dni

- lista 3 - okres członkostwa 30 dni

Następnie tworzymy kombinacje niestandardowe:

- kombinacja 1 - lista nr 2 minus lista nr 1

czyli od osób zgromadzonych w ciągu 16 dni od odwiedzenia witryny odejmujemy osoby z pierwszych 7 dni = reklama będzie emitowana od 8 do 16 dnia po zapisaniu cookie remarketingowego. Taką kombinację możemy przypisać do grupy reklam i następnie stworzyć dedykowany tekst reklamowy

- kombinacja 2 - lista nr 3 minus lista nr 2

30 dni-16 dni = reklama będzie emitowana od 17 do 30 dnia po zapisaniu cookie remarketingowego

Chcąc kierować reklamę remarketingową na osoby z dni 1-7, ustawiamy kierowanie na listę nr 1.

Na żywym koncie wygląda to tak jak poniżej. Nieco inne okresy członkostwa niż w przykładzie powyżej ale poza tym podobna sytuacja.

remarketing.jpg

Student ✭ ✭ ✭

Dziękuję. To rzeczywiście byłoby sensowne. Teraz to wszystko muszę przeanalizować i będę wdrażać zmiany. Dzięki wielkie

Student ✭ ✭ ✭

Witam, Zdecydowałam się na takie zmiany, teraz czekam tylko na ich akceptację:

1) Skrócenie okresu członkostwa głównej listy do 30 dni (teraz jest 90)

2) Ograniczenie listy odbiorców do tych, którzy dodali produkt do koszyka i nie dokonali transakcji.

3) Stworzenie list remarketingowych o różnym okresie członkostwa. Pod tym kątem stworzenie nowych banerów z rabatem.

Mam nadzieję, że te zmiany wpłyną na konwersje.

Student ✭ ✭ ✭

Zmniejszyłam okres członkostwa listy głównej (wszystkich, którzy odwiedzili stronę) z 90 dni do 30. Liczba odbiorców z 320 000 spadła do 120 000 tysięcy. Czy to jest prawidłowe? Chciałabym się upewnić.

Student ✭ ✭ ✭

Krzysztof-Tosik napisali:

Załóżmy, że chcemy by reklama była emitowana wg schematu:

Do tego celu musimy stworzyć 3 listy remarketingowe o różnym okresie członkostwa:

- lista 1 - okres członkostwa 7 dni

- lista 2 - okres członkostwa 16 dni

- lista 3 - okres członkostwa 30 dni

Następnie tworzymy kombinacje niestandardowe:

- kombinacja 1 - lista nr 2 minus lista nr 1

czyli od osób zgromadzonych w ciągu 16 dni od odwiedzenia witryny odejmujemy osoby z pierwszych 7 dni = reklama będzie emitowana od 8 do 16 dnia po zapisaniu cookie remarketingowego. Taką kombinację możemy przypisać do grupy reklam i następnie stworzyć dedykowany tekst reklamowy

- kombinacja 2 - lista nr 3 minus lista nr 2

30 dni-16 dni = reklama będzie emitowana od 17 do 30 dnia po zapisaniu cookie remarketingowego

Chcąc kierować reklamę remarketingową na osoby z dni 1-7, ustawiamy kierowanie na listę nr 1.

Na żywym koncie wygląda to tak jak poniżej. Nieco inne okresy członkostwa niż w przykładzie powyżej ale poza tym podobna sytuacja.

remarketing.jpg

Niestety mam problem z wyznaczeniem tych list. Mam już listę osób ogólną zdefiniowaną przez tag remarketingowy. Teraz chciałam utworzyć te trzy nowe listy, o różnych okresach członkostwa. Jak biorę nową listę, to muszę zdefinować co zawiera URL. Czy mam tam wstawić:

URL zawiera i podać adres strony głównej np. example.pl
czy http://example.pl ? Po wstawieniu jakiegokolwiek adres czy z http:// czy z www przekierowuje na example.pl
Muszę mieć pewność, że dobrze ustawię te listy.
Będę wdzięczna za pomoc.