AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 170 forumowiczów jest online
Obecnie 170 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Reklama nie wyswietla się w pożądanej lokalizacji

Nowicjusz ✭ ✭

Witam wszystkich!

Posiadam Kampanię kierowaną na całą Polskę, w której używam słów kluczowych zawierających nazwę miast. np. [targi bygodszcz].
Po wpisaniu słowa kluczowego, nie powia się jednak moja reklama (znajduję się w Gdańsku). Po kliknięciu w dymek przy słowie kluczowym widnieje informacja "Czy reklamy są teraz wyswietlane? TAK". Przechodzę wiec do Diagonostyki i podglądu reklam. Tam mam również informację, że reklamy są wyświetlane, ale także taką adnotację:

"Ponieważ zapytanie zawierało hasła dotyczące lokalizacji, wyświetlane są reklamy dopasowane do tej lokalizacji: Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie, Polska"

Wynika z tego, że reklama jest wyświetlana tylko osobom fizycznie znajdującym się w Bydgoszczy, co nie powinno mieć miejsca przy moich ustawieniach kierowania. - Cała Polska (kraj), brak wykluczen lokalizacji, a zaawansowane opcje lokalizacji ustawione jako domyślne.

Czy możliwe jest, że google automatycznie wyswietla moją reklamę tylko osobom zlokalizowanym w Bydgoszczy pomimo ogólnopolskich ustawień kampanii? Czy jest jakiś sposób, żeby wyświetlać reklamę na terenie całej polski pomimo nazwy miejscowości w słowie kluczowym?

Dziękuję z góry za pomoc.

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: Reklama nie wyswietla się w pożądanej lokalizacji

Najlepszy Współtwórca
Nie widzę w tej chwili ani jednej reklamy związaną z tą frazą - poprawiłem słowo bydgoszcz bo w poście masz błąd.

Reklama powinna pojawiać się każdemu (nie ważne gdzie jest) jeśli wpisał frazę targi bydgoszcz a ty taką frazę masz w kampanii i prowadzisz reklamę na cała polskę.

Nawet jeśli prowadziłbyś reklamę tylko na bydgoszcz i używał ogólnych fraz (targi) to z ustawieniami jakie napisałeś reklama powinna pojawić się każdemu z polski, kto wpisał targi bydgoszcz reklama powinna również się pojawić - składnia zapytania.
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭ ✭

Dziękuję za szybką odpowiedź. Jestem w kropce w takim razie, ponieważ Podgląd i Diagnostyka pokazuje, że reklama jest wyświetlana na tą frazę i nie wiem za bardzo co z tym fantem zrobić... Oto screen z narzędzia:

Jedyne co mi przychodzi do głowy to usunięcie frazy i dodanie jej np. w innym dopasowaniu i zobaczenia, co będzie.
A może ze względu na niski WJ słowa (3/10) reklama jest wyświetlana tylko sporadycznie? Tylko czy wtedy nie powinienem dostać innego komunikatu niż ten, który widzę: "Ponieważ zapytanie zawierało hasła dotyczące lokalizacji, wyświetlane są reklamy dopasowane do tej lokalizacji: Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie, Polska""

Najlepszy Współtwórca
nie musisz usuwać frazy. Po prostu dodaj frazę w innym dopasowaniu. Dodaj też jakąś inną testową frazę - to tylko przykład "tanie targi bydgoszcz".

Masz faktycznie zbyt niski wynik jakości. Czy stawka za kliknięcie jest ustawiona poprawnie by w ogóle osiągnąć pierwszą stronę?

Jaki jest budżet dzienny? Jaka jest przewidywana stawka za pierwsze 3 miejsca?

Czy pogrupowałeś słowa kluczowe? Gdzie kierujesz w reklamie użytkowników - czyli strona docelowa. Na pewno trzeba poprawić wynik jakości.
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭ ✭
Max CPC mam w tym momencie już 5zł, stawka za pierwszą stronę wynosi 3,82, a za wyświetl u góry - 3,98. Budżet dzienny nie został wyklikany.

WJ niski, ale niestety mam tu trochę związane ręce, ponieważ tekst reklamy jest z góry określony (1 brandingowa oraz 2 produktowe reklamy - landingi odpowiednie do tych reklam, czyli SG, i strony produktów). CTR nie powala na kolana. Oprócz zwiększania max CPC chyba nie mam zbytnio już jak podwyższyć WJ?

Słowa pogrupowane są w grupy reklam na zasadzie "Słowa związane z konkretną nazwą targów" np. "targi xyz" mają oddzielną grupę, "targi abc" oddzielną itp. Również, oddzielne grupy są utworzone dla każdej pary "słowo+lokalizacja" jak w moim przykładzie - "targi bydgoszcz", ponieważ zależy nam na wyświetlaniu się także wówczas kiedy uzytkownik nie szuka konretnych targów, tylko np. wszystkie targi w danej lokalizacji.

Spróbuję dodać frazę w innym dopasowaniu.

Najlepszy Współtwórca

"Oprócz zwiększania max CPC chyba nie mam zbytnio już jak podwyższyć WJ?"

WJ nie jest zależny od stawki max cpc.

Zwiększając stawkę możesz tylko podnieść ranking reklamy ale nie WJ

Nowicjusz ✭ ✭

"WJ nie jest zależny od stawki max cpc"

No tak, chodziło mi o wpływ "pośredni" - np. przerzucenie pozycji reklamy na top = wyższy ctr = wyższy WJ.

Wychodzi na to, że oprócz tego nie mam za bardzo możliwości poprawy WJ, ponieważ raczej nie mogę ingerować w teksty reklam, a strony docelowe odpowiadają reklamom. Negatywnych keywordsów nie bardzo mogę dawać, ponieważ dopasowanie jest ścisłe. Dodatkowo - CTR jest trochę zabijany przez to, że reklamy w tej kampanii wyswietlają się na dole SERP, a nie z boku jeśli mają pozycję "other" Emotikon: Smutny

Wracając do eksperymentu - dodanie fraz z innym dopasowaniem nie przyniosło efektu. W dalszym ciągu nie widzę swojej reklamy, a podgląd i diagnostyka zwracają komunikat, o którym pisałem... Chyba że już google blokuje przede mną moje reklamy.

Najlepszy Współtwórca
nadal nie widzę ani jednej reklamy na taką frazę - a powinienem. Czy na pewno dobrze masz ustawioną kampanię?
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭ ✭
Nie widzę w ustawieniach niczego nieprawidłowego szczerze mówiąc... dodałem w ramach tej samej kampanii dodatkową grupę reklam, a w ramach tej grupy słowo "oczyszczanie wód" (fraza nawiązująca do działalności firmy), oraz skopiowałem jedną z reklam. Słowo ma w tej chwili WJ 7/10 i powoduje wyświetlenie się reklamy... Nie wiem dlaczego reklamy w innych grupach nie wyświetlają się... Dodam, że każde z tych słów kluczowych notuje jakieś tam wyświetlenia w dniu dzisiejszym, + diagnostyka też pokazuje że jest ok.

Najlepszy Współtwórca

Wpływu pośredniego max cpc na WJ też nie ma.

CTR reklam konkurencyjnych porównywany dla tych samych pozycji reklam.

Poza typowymi działaniami:

- popraw zbieżność słowa z reklamą a reklamy ze stroną docelową,
- popraw jakość strony docelowej,

zrób jeszcze jeden test:
- sprawdź dostępność strony docelowej dla smartfonów (jeśli nie działa jak trzeba lub nie jest uzyteczna wyłącz reklamę dla komórek, bo może zaniżać Ci WJ),

Samym cpc nie podniesiesz reklam na pozycje top jeśli nie masz wystarczająco wysokiego WJ.

Wyświetlanie reklam na dole wyników to też pozycja premiowa. Zazwyczaj występuje to dla zapytań generycznych (ogólnych), dla których następuje częste scrolowanie wyników. Wtedy lepiej być na dole niż z boku. Google w tym przypadku nie strzela sobie w kolanoEmotikon: Szczęśliwy.

Musisz zainteresować użytkownika reklamą bez tego nie uzyskasz wzrostu CTR a co za tym idzie WJ.

Przecież reklama ma konkretny cel, ma do kogoś dotrzeć. Co z tego że wyswietlisz ją wyżej jeśli ne zaciekawi odbiorców. Przedyskutuj to ze zleceniodawcą i poproś o zgodę na testy alternatywnych reklam.

Dodatkowo badaj CTR w czasie, może harmonogram trochę pomoże.

Poszukaj też precyzyjniejszych słów kluczowych (ale bez pasującej ciekawej reklamy też może być trudno z WJ)

Jakie masz parametry dla problematycznych słów w "dymku" ?

Nowicjusz ✭ ✭
Dziękuję Lech i Dominik. Reklama już wyświetla się już również innych lokalizacji niż Bydgoszcz
Wygląda na to, że pomogła zmiana dopasowania ze ścisłego na do wyrażenia. WJ dla słów nie zmienił się, nie manipulowałem też stawką. Natomiast komunikat w narzędziu Diagnostyki i Podglądu pozostał ten sam.
Wynikają z tego 2 rzeczy, które może zechcecie skomentować zanim zamkniemy wątek:

1. Zmiana z dopasowania ze ścisłego na "do wyrażenia" z jakiegoś powodu pozwoliła na wyświetlenie reklam, mimo że zazwyczaj kolejność powinna być przecież odwrotna - najpierw szersze znaczenie słowa kluczowego a potem zawężamy. Trochę to wbrew logice i temu co można znaleźć w materiałach dotyczących Adwords. Oczywiście mogę też dokonywać złego założenia i wyświetlanie reklam spowodowało coś zupełnie innego.
2. Komunikaty, które wyświetla narzędzie do Diagnostyki reklam są często niewspółmierne do tego, jaki rzeczywiście jest problem i wprowadzają w błąd. Ja przynajmniej już po raz kolejny mam taką sytuację, że komunikat wprowadzał więcej zamieszania niż pożytku.

Jak to wynika z Waszych doświadczeń?

Nowicjusz ✭ ✭
Jeszcze chciałem się odnieść do zdania Lecha nt pozycji reklamy other-dół SERP. Czy wynika to z Twoich doświadczeń, że ta pozycja notuje wg Ciebie wyższy CTR? Ja prowadząc zarówno kampanie produktowe jak i brandingowe, czy promujące kontent za każdym jednym razem odnotowywałem dramatyczny spadek CTR (50% minimum) w wyniku wyświetlania się reklam na dole. Nie znam też nikogo, kto miał by z tą pozycją pozytywne doświadczaniaEmotikon: Szczęśliwy. W tym przypadku uważam, że jest to nieudany pomysł google, a przynajmniej - niedostosowany jeszcze do właściwych topiców i intencji użytkownika korzystającego z wyszukiwarki na polskim rynku (jestem oczywiście w stanie wyobrazić sobie, że niektóre wyniki są bardzo często scrollowane).

Zresztą jest też dużo anglojęzycznych wpisów użytkowników adwords skarżących się na other-bottom. Ja osobiście zdecydowanie wolę "side"

Najlepszy Współtwórca
Jeszcze jedno pytania co do wyświetlania. Czy miałeś zaksięgowane środki na koncie AdWords? Dopasowanie ścisłe [targi bydgoszcz] czy "targi bydgoszcz" nie powinno mieć wpływu na to, czy reklama się wyświetla, czy też nie. W obu przypadkach reklama powinna się wyświetlić.

Co do wyświetlania na dole... na pewno trzeba sprawdzać najlepszą pozycję reklamy. W niektórych przypadkach (w przeważającej ilości) najlepszą pozycją będzie 1-3. Ale są takie branże, tematy gdzie lepiej zapłacić trochę mniej i obniżyć koszt konwersji.
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭ ✭
Tak, miałem zaksięgowane środki (jednocześnie prowadzę jeszcze w tej chwili 7 kampanii na tym koncie). Zgadzam się, że nie powinno to mieć wpływu. A jednak. Chyba że zadziałał jakiś inny czynnik. Jak to często bywa w Adwords - część zjawisk jest niewytłumaczalna (przynajmniej dla użytkowników)