Obecnie 238 forumowiczów jest online
Obecnie 238 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Reklama adwords dla domeny i podstrony

Nowicjusz ✭

Witam, 

Mam pytanie - niestety nie udało mi się odnaleźć odpowiedzi w centrum pomocy. opisze swoją sytuację:

mam pewnien biznes - nie posiadam swojej www, ale ponieważ korzystam na zasadzie franczyzy to firmuje się stroną główną sieci. Zastanawiam się nad uruchomieniem kampanii. Chciałam użyć domeny głównej i skierować reklamę " w obrębie lokalizacji" ale zaczęłam się zastanawiać czy tak mogę zrobić, bo nie wiem czy sieć nie będzie chciała uruchomić jakiejś reklamy ogólnopolskiej - i co wtedy??

drugie rozwiązanie o jakim pomyślałam to stworzenie podstorny w ramach domeny głównej:

www.domena.pl/miasto -  z tym, że teraz nie wiem jak to się ma do wyżej wymienionej sytuacji - bo czy google potraktuje ta reklamę jako osobną i będzie bez problemu można z innego konta prowadzić kampanię dla całej domeny? gdzieś tak obiło mi się, że daną domenę można reklamować tylko raz (tzn może wyświetlać się tylko jedna). co w przypadku jeśli będę swoją podstronę reklamować na takie same hasło jakie reklamowana byłaby strona głóna, wtedy wyświatlają się obie - bo są różne adresy czy tylko jedna z nich - bo na tej samej domenie?

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Dot.: Reklama adwords dla domeny i podstrony

[ Edytowane ]
Profesjonalista ✭

rozwiązanie pierwsze: oczywiście sieć może kiedyś uruchomić reklamę ogólnopolską i wtedy ta sama domena będzie reklamowana z dwóch kont co jest niezgodne z regulaminem.

rozwiązanie drugie: Google nie potraktuje tej reklamy jako "osobną". Znów będzie domena reklamowana z dwóch kont.

Rozwiązanie trzecie: pomyśl o stworzeniu subdomeny np miasto.domena.pl. Wtedy możesz reklamować swój biznes kierując reklamy na tą subdomenę nawet jeśli sieć uruchomi ogólnopolską reklamę na domenę główną domena.pl.

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

1. Odnośnie pierwszego pytania:

jeśli możesz posługiwać się stroną "nie swoją" to nie widzę problemu w uruchomieniu kampanii do momentu aż firma postanowi przeprowadzić własną ogólnopolską kampanię. Wówczas w grę wchodzi:

- promocja jednej domeny z dwóch różnych kont Adwords, zwłaszcza na te same frazy - co nie jest dobrym i zgodnym z zasadami rozwiązaniem

w wynikach linków sponsorowanych pojawi się tylko jedna domena główna wiec będziecie się przelicytowywać (co nie jest chyba najlepszym rozwiązaniem)

2. Tutaj pamiętaj o tym, że rozwiązanie jakie podałaś to nadal ta sama domena, tylko stworzona na podstronie (katalogu). Teoretycznie lepszym rozwiązaniem byłaby subdomena czyli www.miasto.domena.pl , która traktowana jest jak odrębna domena, ale nadal oparta na głównej domenie.

Magister ✭ ✭ ✭
Podpowiem rozwiązanie czwarte i piąte Emotikon: Mrugający

Rozwiązanie czwarte to zainwestowanie we własną domenę i zamieszczenie na niej jednej podstrony zawierającej treści dotyczące Twojego lokalnego biznesu w połączeniu z linkami odsyłającymi do podstron wchodzących w skład strony ogólnopolskiej sieci. Własna domena rozwiąże problem.

Rozwiązanie piąte (niezalecane Emotikon: Mrugający ) to z kolei reklamowanie nie strony, ale własnej wizytówki typu podstrona Google+
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Wschodząca Gwiazda
Chyba to co proponuje Marek - czyli inwestycja w własną stronę na własnej domenie będzie najsensowniejszym rozwiązaniem.
Wówczas jest całkowita niezależność.
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭
bardzo dziękuję za odpowiedzi, temat przemyślę jeszcze. Pozdrawiam.

Student ✭
Jesteście pewni, że nie można reklamować jednej domeny z wielu kont? Nie mogę tego znaleźć w zasadach.

[ Edytowane ]
Magister ✭ ✭ ✭

https://support.google.com/adwordspolicy/answer/6020954?rd=1 - zdobywanie nieuczciwej przewagi

Edit: dla ułatwienia wkleję też od razu cytat:

Sprawdź swoje kampanie reklamowe i inne konta AdWords, aby upewnić się, że nie próbujesz wyświetlać więcej niż jednej reklamy swojej firmy lub witryny naraz. (...)

• Zróżnicowane treści: niedozwolone jest reklamowanie tej samej lub podobnej treści z wielu kont dla tego samego lub podobnego zapytania.
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Student ✭ ✭ ✭
Jesteśmy pewni... to łamanie zasad AdWords.

Nawet jeśli jedna domena (nawet na różnych podstronach czy subdomenach) byłaby reklamowana w AdWords na te same frazy na różnych kontach to wynik pojawi się tylko jeden - reklamy o najwyższym rankingu.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie własnej domeny i reklamowanie jej. W innym przypadku może dojść do sytuacji, gdzie walczysz o jedno miejsce z kilkoma reklamodawcami.

Prosty przykład konsultantów kosmetyków.

Firma od której brali/brały kosmetyki zakładała im na subdomenach strony wizytówki - każdego konsultanta.

Powodowało to mocny zgrzyt w AdWords, ponieważ w wynikach mogła pojawiać się tylko raz główna domena (nie ważne, że strony wizytówki konsultantów były na subdomenach). Każdy konsultant walczył o jedno jedyne miejsce, ponieważ reklamowali się na praktycznie identyczne frazy.

[ Edytowane ]
Student ✭

Dzięki, wszystko jasne, nie potrafiłem tego odszukać w regulaminie.

Edycja:

Dobra, jednak nadal mam wątpliwości.

Oczywiście wiem, że reklamując tę samą domenę pojawi się tylko jeden wynik, jednak nie to jest ważne.

Czy w zapisie Zdobywanie nieuczciwej przewagi - niedozwolone jest reklamowanie tej samej lub podobnej treści z wielu kont dla tego samego lub podobnego zapytania, nie chodzi przypadkiem to sytuację, gdy ktoś próbuje reklamować 3 różne witryny z tą samą treścią, zajmując tym samym 3 miejsca reklamowe i zdobywając w ten sposób wspomnianą przewagę konkurencyjną?

Reklamując jedną witrynę z dwóch kont żadnej przewagi się nie przecież nie uzyska.

Uprzedzając ewentualne komentarze - nie, nie próbuję szukać wytłumaczenia dla własnych działań (choć spotkałem się z sytuacją, gdy klient zlecał w tym samym czasie kampanię komuś innemu - brak zawieszenia konta), tylko chcę mieć pewność jakie zasady obowiązują.

Najlepszy Współtwórca
może to podchodzić pod próbę pojawienia się jednej strony w dwóch wynikach - to przewaga
Dominik Myślak