Obecnie 228 forumowiczów jest online
Obecnie 228 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Pytanie od laika: Słowa kluczowe - jak to ma wyglądać ?

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Witam,

Z góry przepraszam, jeśli palnę jakąś bzdurę ale od niedawna "bawię" się z adwordsem i nie znam jeszcze tematu zbyt dobrze no ale do rzeczy;

Tworzę a raczej próbuję tworzyć skuteczną kampanię dla sklepu internetowego oferującego części układu hamulcowego do samochodów, są to różne elementy ale na początek chce się przyłożyć do tych najczęściej wyszukiwanych czyli tarcze oraz klocki.

Podział Kampanii uznałem, że najlepszy będzie na marki czyli Audi, BMW itd...

Podgrupy ze względu na najlepsze dopasowanie reklamy do wymagań klienta chce podzielić na modele oraz części czyli w kampanii audi miałbym podgrupy:

* audi a4 klocki

* audi a4 tarcze

* audi a6 klocki

itd...

Teraz to nad czym się głowię od kilku dni czyli słowa kluczowe.

Mam stworzoną listę słów oddzielnie dla grup klocków i oddzielnie dla tarcz, także będę tylko zmieniał w każdym ze słów z audi a4 na audi a6 itd. Pozostaje kwestia tego nieszczęsnego dopasowania, na zwykłym przybliżonym już wiem, że nie ma sensu bo generuje to masę wyświetleń, bardzo dużo kliknięć ale jednak błędnych czyli mam spory współczynnik odrzuceń. Nie wiem czy słusznie ale ostatnio skupiam się na słowach z plusikami czyli +klocki hamulcowe +audi +a4 pytanie brzmi czy takie słowo wystarczy czy może rozbić to na:

- +klocki hamulcowe +audi +a4

- +klocki +hamulcowe +audi +a4

- +klocki +audi +a4

Każda pomoc mile widziana.

Pozdrawiam

Adam

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
czerwca 2016

Dot.: Pytanie od laika: Słowa kluczowe - jak to ma wyglądać ?

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Podział na grupy ok. Możesz też zrobić oddzielne kampanie na klocki i tarcze. Podział może też być np markami. Wszystko zależy od tego na ile niezależnie będziesz potrzebował zarządzać swoją reklamą. Czyli np lokalizacją (obszarem), budżetem na poszczególne tematy, porami dnia, itp.

Jeśli chodzi o słowa to
+klocki +audi +a4
obejmie dłuższe frazy ale im bardziej dopasujesz słowa do potencjalnych zapytań tym wyższy WJ masz szansę uzyskać.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
czerwca 2016

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Podział na grupy ok. Możesz też zrobić oddzielne kampanie na klocki i tarcze. Podział może też być np markami. Wszystko zależy od tego na ile niezależnie będziesz potrzebował zarządzać swoją reklamą. Czyli np lokalizacją (obszarem), budżetem na poszczególne tematy, porami dnia, itp.

Jeśli chodzi o słowa to
+klocki +audi +a4
obejmie dłuższe frazy ale im bardziej dopasujesz słowa do potencjalnych zapytań tym wyższy WJ masz szansę uzyskać.

Najlepszy Współtwórca
Pamiętaj, że tworząc jedną grupę reklam np. klocki hamulcowe audi a4 i tworząc x słów kluczowych w obrębie tej grupy bardzo łatwo utworzysz kolejne grupy dla audi - innych modeli. Edytor AdWords i kopiowanie grup reklam, a później zmiana 4 na 6 itd. Bardzo szybka procedura.

Następnie mając ogólniejszą grupę klocki hamulcowe audi w ten sam sposób co wyżej utworzysz grupy reklam dla innych marek. Skopiuj grupę reklam i wklej do kampanii. Podmień audi na inną markę.

Mając kilka grup reklam jako wzór szybko utworzysz kolejne, ale pamiętaj o dobrym przygotowaniu wzorcowych grup reklam, czyli również kombinacji fraz.

Nie bierz za pewnik, że jakaś fraza z plusikami wygeneruje inną. Jeśli wiesz, że mogą nastąpić kombinacje to ich użyj w danej grupie.
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
A to coś zmieni jeśli będzie oddzielna kampania na:
- klocki audi a4
- tarcze audi a4

Zrobi mi się wtedy kilkaset kampanii i trochę bałagan będzie.
Myślałem, że będzie lepiej jeśli kampanię dam audi a w niej dopiero podgrupy na klocki audi a4, tarcze audi a4 itd...

Lokalizacja w moim przypadku to cała Polska ponieważ prowadzimy sprzedaż wysyłkową, jesteśmy najstarszą firmą w tej branży i ze względu na prowadzoną sprzedaż hurtową i zakup części od producentów mamy najlepsze ceny w internecie.

Budżet - na razie nie mam jakoś pomysłu czy dać więcej na któryś z towarów czy marek, to wyjdzie może z czasem.
Pory dnia - generalnie w godzinach pracy zależy nam na telefonach ale wieczorami też otrzymujemy sporo zamówień oraz zapytać meilowych więc chyba nie będę robił jakichś zmian w zależności od pory.

Wracając do sprawy słów to właśnie tak myslałem, że jak podam +klocki +audi +a4 to zadziała ono też jeśli damy googlowi zapytanie klocki hamulcowe audi a4 no ale jeśli dam hasło +klocki +hamulcowe +audi +a4 no to jednak będzie bardziej ono związane z zapytaniem czyli potencjalnie uzyska wyższą pozycję i niższy koszt kliknięcia. A może złotym środkiem będzie +klocki hamulcowe +audi +a4 ?

I czy jeśli dla jednej reklamy dał bym słowa:
+klocki +hamulcowe +audi+ +a4
+klocki hamulcowe +audi +a4
+klocki +audi +a4
to czy te słowa same między sobą nie będą rywalizować i podbijać stawki ?

Najlepszy Współtwórca
Chodziło mi np o układ
Kampania klocki
- klocki do audi
- klocki do...

Jeśli na początku zrobisz jedną kampanię też będzie dobrze. Po obserwacjach i podczas optymalizacji możesz wydzielić osobne do odrębnego zarządzania budżetem, oczywiście jeśli będziesz miał potrzebę.

Dominik operacje, o których piszesz są również do wykonania w panelu webowym.
Im precyzyjniejszą listę tym uzyskasz lepsze efekty.

Te słowa nie będą rywalizować. Zapytanie będzie przypisywane zgodnie z algorytmem AdWords.

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Adam przeczytaj o dopasowaniach słów kluczowych.

Zrób różne kombinacje fraz...  a co z frazą klocki hamulcowe do audi a4 ?

system przez to, że nie masz jej w kampanii przypisze kliknięcie do frazy +klocki +hamulcowe +audi a4

Ale nie będziesz znał dokładnych danych kliknięć dla frazy klocki hamulcowe do audi a4 - będą one widoczne w dodatkowym raporcie wyszukiwanych fraz.

A nie lepiej zadbać o to, żeby od razu taka fraza znalazła się w grupie reklam? Dodatkowo z czasem zobaczysz, które frazy faktycznie są najczęściej wyszukiwane i warto je dodać wręcz w dopasowaniu ścisłym, czyli

[klocki hamulcowe do audi a4] - podniesie to wynik jakości tej frazy

Czy te same frazy w różnych dopasowaniach będą się gryzły? Przeczytaj artykuł, który podlinkowałem to dowiesz się, że nie będą... system wybierze jedną konkretną frazę - sprawdź którą.

Dominik Myślak

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Aha, rozumiem.
Wydaje mi się, że jednak czytelniej będzie jak stworze oddzielne kampanie dla każdej z marek i raczej tak będę zarządzał budżetem a nie pomiędzy tarczami czy klockami.

Czyli na chłopski rozum najlepiej będzie jak dam słowa kluczowe np:
+klocki+hamulcowe+audi+a4
+klocki+audi+a4
+dobre+klocki+audi+a4
+oryginalne+klocki+audi+a4
itd... ?

Tu pewnie głupie pytanie: Czy jest różnica pomiędzy +klocki+audi+a4 a +klocki +audi +a4 ?

Następna sprawa, dopasowanie ścisłe, dodawać też słowa typu:
[klocki audi a4]
[klocki hamulcowe audi a4]
itd.. ?

Kilka w aktualnych kampaniach dodałem takich i jakieś kliknięcia są ale czy jest to potrzebne biorąc pod uwagę wcześniejsze słowa z plusikami ?

Jest sens w moim przypadku bawić się słowami z dopasowaniem do wyrażenia czyli "" ?

Dominiku, co nieco już czytałem na ten temat ale Twój obszerny opis na pewno dzisiejszego wieczoru sobie przestudiuje Emotikon: Mrugający

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Z tego co piszesz rozumiem, że najpierw mam się skupić na przeróżnych kombinacjach fraz z plusikami a następnie zaobserwować, które dają najwięcej kliknięć i próbować dać je w dopasowaniu ścisłym ? Emotikon: Szczęśliwy

Co z dopasowaniami do wyrażenia ? wydaje mi się, że w mojej branży nie ma to sensu.

Co do fraz z plusikami to robić:
+klocki+hamulcowe+audi+a4
+klocki+audi+a4
+klocki hamulcowe+audi+a4

czy tą ostatnią bez plusika przy hamulcowe odpuścić ?

Najlepszy Współtwórca
Zasugerowałem utworzenie grup wzorcowych by ułatwić sobie późniejszą pracę.

Chcesz każdą grupę tworzyć od nowa?

czy

Przemyśleć strukturę i swoją pracę - utworzyć kilka grup wzorcowych, które będą się powtarzały w każdej marce, a ty będziesz kopiował sobie grupę wzorcową i podmieniał tylko elementy typu markę czy model danej marki - to usprawni Ci utworzenie x grup reklam i oszczędzi kupę pracy.

Co do dopasowań. Każde ma inne zastosowanie, a ja na Twoim miejscu zacząłbym od najważniejszych fraz, ale skorzystałbym z dopasowania modyfikatora (czyli z plusikami - spacja przed plusikiem nie ma znaczenia) bądź np. do wyrażenia. Modyfikator zadba o kombinacje przestawiania szyku, a dopasowanie przybliżone do kombinacji, gdzie ktoś doda właśnie dobre, oryginalne itp. o które nie zadbałeś na początku.

Niestety nikt Ci nie poda sprawdzonej metody budowania fraz, ponieważ to wszystko wyjdzie w praniu. My staramy się Cię nakierować jak poradzić sobie z utworzeniem kampanii i znalezieniem odpowiednich fraz na początek. Później skuteczność pokaże Ci konwersja i sam analytics. Wtedy będziesz mógł reagować na zmiany i widząc, że jakaś konkretna fraza się doskonale sprawdza dodać ją w dopasowaniu ścisłym by poprawić wynik jakości.
Dominik Myślak

Najlepszy Współtwórca
Po pewnym czasie zrobisz raport wyszukiwanego hasła czyli sprawdzisz rzeczywiste zapytania na które zareagowały konkretne słowa i pasujące reklamy i będziesz decydował co zostawić i dodać w bardziej restrykcyjnym dopasowaniu a co wykluczyć. Raport dostępny jest na karcie słowa kluczowe w rozwijanej liście "szczegóły".

+ powoduje brak przybliżenia (wyrazy bliskoznaczne).
Brak będzie skutkował przybliżeniami dla tego słowa.

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Tworzę właśnie w opisany przez Ciebie sposób także idzie to dość sprawnie Emotikon: Mrugający

Czyli tak jak napisałeś tak robię, zaczynam od słów z plusikami, potem pomyślę nad tymi do wyrażenia ale przestawianie szyku działa chyba też we frazach z plusikami tak ? czyli te dopasowania do wyrażenia się u mnie chyba nie sprawdzą gdyż może być użyte słowo klocek, klocki itp.

A co do dopasowań przybliżonych to je chyba zupełnie ominę.

A co z kierowaniem reklam, klocki hamulcowe audi a4 kierować na podstronę mojego sklepu z klockami właśnie do A4, pozostanie jedynie wybór konkretnego silnika czy może całość kierować na stronę główną gdzie potencjalny klient prędzej zobaczy informację o obecnych promocjach, obniżkach itp ?

Magister ✭ ✭ ✭
Ja napiszę trochę nie na temat Emotikon: Mrugający a dokładniej na dwa tematy
1. Domyślam się, że masz w sklepie zarówno klocki oryginalne jak i zamienniki. Pytanie brzmi więc, do których z nich linkujesz. Ja bym zrobił osobno słowo dla +oryginalne (z innym linkiem pokazującym tylko jeden produkt lub listę oryginalnych) i osobno na frazę bez oryginalne (z linkiem do listy wszystkich pasujących) itd. itp.

2. Nie piszesz nic o słowach wykluczających, a przy kampanii ze słowami w dopasowaniu innym niż ścisłe to bardzo ważna sprawa.

Ogólnie dobra kampania dla sklepu internetowego to temat-rzeka. Przejmuję właśnie obsługę kolejnego sklepu i planuję wszystko, więc można powiedzieć, że jestem na bieżąco Emotikon: Mrugający
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

[ Edytowane ]
Magister ✭ ✭ ✭

W przypadku stawiania sobie pytania o to, gdzie kierować, należy równolegle zadać sobie pytania:
- czego oczekuje klient wpisując dane słowa
- jakiego zachowania klienta oczekuje właściciel sklepu
Jeśli i klient i właściciel sklepu oczekują zachowania "klient dzis kupuje klocki do audi a4" to kieruj jak najbliżej koszyka. Jeśli miałaby to być kampania wizerunkowa i klient miałby tylko poczytać o firmie, wówczas strona główna, albo też strona o firmie, o klockach itp. itd.

Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
W tej branży pojęcie oryginał jest bardzo dziwne Emotikon: Język Coś takiego po prostu nie istnieje, ani Opel ani żaden inny producent nie robi sam klocków do produkowanych przez siebie aut. Oryginalne możesz mieć tylko pudełko, w nim przeróżny losowy towar o niższej lub wyższej jakości a płacisz za... no właśnie za co ? chyba za logo na pudełku Emotikon: Mrugający

Wracając do tematu:
Słowa wykluczające jakieś tam co jakiś czas dodaje, które przychodzą mi do głowy.

Zatrudniłem już raz firmę (dość poważną) do stworzenia kampanii, generalnie wyglądało to nieźle no ale niestety nie znając branży uważam, że ciężko stworzyć dobrze działającą kampanię także wróciłem do samodzielnej obsługi adwordsa i jak na razie odpukać ale wychodzi to nie najgorzej.

Co do kierowania to wiadomo, każdy sprzedający chciałby klienta zachęcić właśnie do zakupu bo w tym celu tworzy się sklep jednak kierując klienta już bliżej interesującego go towaru nie gwarantuje że zobaczy informację na stronie głównej, które mogą go przekonać, że to właśnie u mnie powinien dokonać zakupu czy to ze względu na rabaty czy na pewność pochodzenia towaru czy też na darmową wysyłkę.

Najlepszy Współtwórca
pamiętaj też o frazach wykluczających na poziomie całej kampanii o negatywnym wydźwięku...

najgorsze
do bani
beznadziejne
niedobre itp.
Dominik Myślak