Obecnie 241 forumowiczów jest online
Obecnie 241 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Problem z Kampanią CPC - efektywność

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Witam, mam dziwne problemy z kampanią, która nie jest wydajna. Stworzona około miesiąca temu przez pierwsze 2 tygodnia spisywała się naprawdę ok. Po zastosowaniu wskazówek z powiadomień m.in podział na grupy + zmiana sposobu rozliczania na CPA wszystko dosłownie "padło na mordę"

Stworzyłem eksperyment z cpc ustawianym ręcznie, 50% budżetu z myślą że CPA musi się rozbujać więc ten test powinien trochę nadrabiać, niestety także nie przynosi efektów. Powrót do poprzednich ustawień ze sposobem rozliczania to samo, kampania jest "przyduszona" 

Na infolinii Adwords usłyszałem że wszystko z kampanią jest ok, dostałem kilka wskazówek odnośnie dopasowania słów kluczowych, które niestety nie wniosły za wiele do kampanii. Budżet dzienny wydaje się spoko, stawki także. Fakt konkurencja silna, ale wcześniej kampania gryzła i były konwersje przy CPC.

Próbowałem z nowymi kreacjami, wynik jakości większości reklam 7/10. Wykluczone osoby z przedziału 18-24 i 65+, tylko wyszukiwarka

Nie mam pomysłu już co może dusić tą kampanie, może zechciałby ktoś pomóc, zerknąć co może być nie tak.

Dzięki. 

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Profesjonalista ✭ ✭ ✭

Cześć Mateusz,

Takie zagadki lubię :-)

Co to za biznes? Ecommerce czy lead gen?

Najpierw trzeba sprawdzic czy wina jest po stronie AdWords czy oferty lub tego co aktualnie dzieje się w twjoje branży (zkładam, że to ecom).

Aby to zrobić należy rzucić na wykres conversion rate.

Zrób to i wklej tutaj screena.

ps. Będę tutaj opisywał krok po kroku zamiast wszystko na raz ;-)

Czy moja odpowiedź była pomocna? Jeśli tak, oznacz ją jako „najlepszą odpowiedź”

Nowicjusz ✭

Hej,

Porównywałeś dane z pierwszych 2 tygodni z następnymi? Widać jakieś różnice?

Jeśli nie robiłeś tego to zrób to i poszukaj różnic. Szczególnie sprawdź elementy, które zmieniałeś. Zobacz też dla pewności na wyszukiwane hasła czy sobie czegoś tam nie zepsułeś. Zobacz na co kampania się wyświetlała, a na co się teraz wyświetla oraz jakie było śr. CPC wcześniej na określone słowa kluczowe, a jakie jest teraz. Być może podczas analizy coś Ci się rzuci w oczy Emotikon: Szczęśliwy

Jeśli CPA nie działa to wróc też z powrotem na CPC ustalone samodzielnie.

Dot.: Problem z Kampanią CPC - efektywność

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Mam nadzieje, że o ten wykres chodzi. Dziwne bo niby konwersja rośnie ale sprzedaży nie ma. Tag poprawnie skonfigurowany.

konw.png

a wtedy gdy sprzedaż była jest mniejsza. Branża hr => oferty pracy 

Dodam że od wtorku CPA zmieniłem na CPC

Profesjonalista ✭ ✭ ✭

Konwersja rośnie, a sprzedaży nie ma?

Może wyjaśnić?

Co jest u ciebie konwersją, a co jest sprzedaża?

Czy moja odpowiedź była pomocna? Jeśli tak, oznacz ją jako „najlepszą odpowiedź”

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Skonfigurowałem śledzenie konwersji na ostatni krok w procesie zakupu ogłoszenia. Tak więc człowiek który klika Płacę realizuje konwersje. 

Może coś w tych ustawieniach nie tak? Na infolinii zalecali mi kierować tylko na sieć wyszukiwania i w Językach dodać także angielski + ew. Niemiecki

Zwiększyłem także budżet z myślą że podniesienie stawek CPC i budżetu ruszy jakoś kampanie mocniej

PS. No i trochę to wygląda jakby w tej kategorii/branży w związku z wakacjami spadł trend - sprawdziłem sobie w google trends np. Dam Pracę i jest widoczny spadek

ustwkamp.png

[ Edytowane ]
Profesjonalista ✭ ✭ ✭

Zdecydowanie coś w ustawianiech skoro AdWords widzi konwersje, których nie ma.

Najpierw to trzeba naprawić.

Podeślij adres strony będzie łatwiej.

Najlepszy Współtwórca

Zaciekawiło mnie jedno stwierdzenie. Kampania jest kierowana od początku na sieci jak na screenie, czy była też tam sieć reklamowa?

Support sugerował Ci wyłaczyć kierowanie na sieć reklamową, czy odpiąć partnerów?

Skuteczność z podziałem na sieć wyszukiwania i partnerów możesz zrobić uruchamiając segment Sieć (z partnerami wyszukiwania) np. na poziomie grupy reklam i ocenić skuteczność. Jeśli partnerzy google źle się spisują to zmień to ustawienie kierowania.

Co było nie tak z dopasowaniami? Jeśli stosujesz dopasowanie przybliżone, to jak najbardziej trzeba to zmienić.

Grupowanie fraz - bardzo ważny zabieg i dostosowanie tekstów reklam do grupy fraz w danej grupie reklam.

Stosujesz rozszerzenia reklam?

Włącz CPC (Ulepszony) w określeniu stawek i zobacz czy pomogło.

Dominik Myślak

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Dominik, dzięki za dołączenie do dyskusji.

Tak było ustawienie sieci wyszukiwania i sieć reklamowa - support sugerował skupić się tylko na sieci wyszukiwania ponieważ nie miałem przygotowanych żadnych kreacji graficznych. 

Odnośnie dopasowań , miałem wprowadzone po prostu słowa kluczowe, bez żadnych modyfikatorów czyli dopasowanie przybliżone. Teraz po modyfikacjach używam ścisłych i do wyrażenia. 
Pogrupowałem frazy i stworzyłem dla nich dedykowane kreacje, które zawierają słowa kluczowe. 

Stosuje rozszerzenia reklam

Chodzi o tą strategie, Ulepszony CPC - prosi abym stworzył do niej  strategię portfolio 

ulepsz.png

Sprawdziłem także to co sugerowałeś 

siec.png

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

I tu był, czy też jest problem.

Jak najbardziej słuszne było aby wyłączyć sieć reklamową, ponieważ dobrą praktyką jest aby dla różnych sieci utworzyć odrębne kampanie, czyli:

sieć wyszukiwania - jedna kampania

sieć reklamowa - druga kampania.

Robi się tak, ponieważ to dwie odrębne sieci i inaczej przeprowadza się na nich działania, a wręcz stosuje się inne słowa kluczowe w obrębie tych sieci.

Załóżmy, że reklamujesz przenośne toalety.

W sieci wyszukiwania frazy to:

"toalety przenośne"

"przenośne toalety"

"toalety turystyczne"

"turystyczne toalety"

[toalety przenośne]

[przenośne toalety]

[toalety turystyczne]

[turystyczne toalety]

+toalety +przenośne

+przenośne +toalety

+toalety +turystyczne

+turystyczne +toalety

A w sieci reklamowej

toalety przenośne

przenośne toalety

toalety turystyczne

turystyczne toalety

ogrodnictwo

ogródki działkowe

budowa

budowlańcy

turystyka

itp. związane z czynnościami/aktywnościami gdzie takie turystyczne toalety się mogą przydać

Także poczytaj o dopasowaniach fraz (modyfikator dopasowania przybliżonego, który zastosowałem może Ci się przydać) i przeglądaj raport wyszukiwanych fraz w sieci wyszukiwania - tak, to normalne, że tu koszty za kliknięcie są wyższe.

Utwórz osobną kampanię na sieć reklamową - stosuj również reklamy tekstowe, ale skup się na reklamach graficznych, które szybko utworzysz korzystając z reklam elastycznych w galerii reklam.

Co ważniejsze sprawdź również inne formy kierowania w sieci reklamowej jak Zainteresowania i kierowanie na listy remarketingowe, które sobie utworzysz w Google Analytics i zaciągniesz do konta AdWords wchodząc do konwersje >> Google Analytics (konta muszą być połączone).

Moja propozycja co do Ulepszonego CPC była, abyś w opcji jaką masz wybraną, czyli samodzielne ustalanie CPc masz możliwość zaznaczenia chackboxa Ulepszone CPC.

Dominik Myślak

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Dzięki za solidną porcje informacji Emotikon: Szczęśliwy

Zwiększ liczbę konwersji dzięki Ulepszonemu CPC zastosowane cały czas Emotikon: Szczęśliwy 

[ Edytowane ]
Profesjonalista ✭ ✭ ✭

Hej Dominik,

Wybacz moją wścibskość, ale po co to (mam nadzieję, ze nie zostane usunięty z forum):

+toalety +przenośne

+przenośne +toalety

+toalety +turystyczne

+turystyczne +toalety

Skoro wystarczy po jednym:

+toalety +przenośne

+turystyczne +toalety

Najlepszy Współtwórca

Emotikon: Szczęśliwy  tak wystarczy

Dominik Myślak

Profesjonalista ✭ ✭ ✭

Czyli mam rozumieć, że wybaczasz :-) :-)

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Jeszcze pytanie odnośnie partnerów wyszukiwania, czy warto opcje zaznaczyć? Rozumiem że są to m.in zapmeta itd.