Obecnie 258 forumowiczów jest online
Obecnie 258 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Pierwsza kampania - pierwsze problemy

Student ✭ ✭ ✭

Witam

Robię kampanię znajomemu na 2 usługi. Na razie była to 1 gr. reklam około 20 słów kluczowych, zawężone wyświetlanie do 15mil.

Od czego zależy pozycja, bo:

Na słowo kluczowe, 6/10 reszta wartości, przeciętnie, CPC atomat. ok . 2.20 - reklama wyświettla się na dole na miejscu 2/3, a na górze jest wyświetlana tylko 1 reklama.

pyt. 1 Czy lepiej zrobić 2 gr. reklam - każdą do jednej usługi i link do strony z tą usługą, czy lepiej zostawić jak jest ?

pyt. 2 Czy lepiej dopasować słowo kluczowe + miasto, czy zostawić zasięg ?

pyt. 3 A może to jest dobry wynik jak na około 10 dni wyświetlania ?

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Dot.: Pierwsza kampania - pierwsze problemy

Najlepszy Współtwórca

Tutaj kilka informacji o grupach reklam - przeczytaj również informacje z dwóch linków pod artykułem z linku o Informacje o strukturze konta
Jak działają grupy reklam

Tutaj o skuteczności konta - ciekawe artykuły również w prawym menu https://support.google.com/partners/answer/2769587?hl=pl

odp.1 zastanów się nad pogrupowaniem słów kluczowych i zbudowaniu dla nich grup reklam i odpowiednich tekstów reklam.

odp. 2 Możesz do danej grupy reklam dodać frazę + miasto i bez miasta i ocenić jak działają poszczególne... zasięg może być ten sam, ale... zastanów się czy zasięg nie jest zbyt mały. Czasem źle zaciąga użytkowników z danego obszaru.

odp. 3 Nawet jak będzie 8/10 to można go poprawić...  uważam, że 6/10 to średnio

Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda
Hej,

ad 1. Zawsze lepiej rozbić usługi (zwłaszcza jak są zupełnie różne) na osobne grupy, a czasem nawet kampanie.

ad 2. Przy zasięgu pamiętaj, że w Adwords jest dodatkowa opcja w ustawieniach kampanii pod nazwą opcje lokalizacji. Zweryfikuj sobie tą opcję gdyż ona decyduje o tym czy reklamy idą tylko na dany, ustalony przez Ciebie region czy np. po dodaniu do słów kluczowych nazwy miasta zobaczą reklamy również osoby spoza regionu, ale zainteresowane tą konkretną lokalizacją.

ad 3. 6/10 to rewelacja nie jest, ale tragedii też nie ma. To bardziej sygnał do tego, że nad kampanią oraz LP kampanii lepiej popracować bo może byc za chwilę gorzej.

Student ✭ ✭ ✭

Czyli 2 usługi, robię dwie grupy:

USŁUGA1 i USŁUGA2

Do każdej grupy ustawiam słowa kluczowe: słowo1 miasto1, słowo2 miasto1 itd potem to samo bez miast i powtarzam to w drugiej grupie, oczywiście z innymi słowami klucz.. Dobrze rozumuję ?

Kolejne pytanie jak zwiększyć to 6/10 nie mówiąc o 3/10 ?

I co zrobić aby wyświetlać się na górze, bo bardzo rzadko tak się wyświetla ?

Dziękuję za poprzednie odpowiedzi i mam nadzieję na następne Emotikon: Szczęśliwy

ps. To chyba inny temat, bo chodzi o Google Analytics, a konkretnie: śr. czas wizyty 00:00:02 i współczynnik odrzuceń 83,33%, czyli ktoś sobie klika żeby wyklikać ? Nie mogę znaleźć godzin wejść, czy to było raz po raz czy na przestrzeni dnia.

Najlepszy Współtwórca
Halino a wchodziłaś i czytałaś informacje z podanych przeze mnie linków?
Dominik Myślak

Student ✭ ✭ ✭

Oczywiście, ale tak to zrozumiałam. Źle ?

Najlepszy Współtwórca
tutaj jeszcze podsyłam filmik Mariusza Gąsiewskiego odnośnie utworzenia pierwszej kampanii http://www.youtube.com/watch?v=NHoN1gD4IkU - sądzę, że sporo Ci się wyjaśni.
Dominik Myślak

Student ✭ ✭ ✭

Tutaj jaśniej powiedziane co wpływa na pozycję i zmianę wyniku jakości. Przynajmniej tak mi się wydaje Emotikon: Szczęśliwy

Mam teraz na słowo kluczowe 15% CTR ale jakość 3/10, traf. reklamy poniżej średniej i dośw. strony docelowej również poniżej śr. Dlatego takie wyniki bo nie ma tego słowa w tekście reklamy. Jak by było to było by lepiej ? Tak ?

Najlepszy Współtwórca
Bardzo możliwe, że byłoby lepiej... bo to właśnie grupuje się słowa kluczowe, by w danej rupie reklam pojawiało się słowo kluczowe - można to robić na różne sposoby.

Dodatkowo kwestia strony docelowej. Gdzie kierujesz użytkownika... na stronę główną (może tu już ma informacje o usłudze), czy na konkretną podstronę, gdzie o tej usłudze piszesz?
Dominik Myślak

Student ✭ ✭ ✭

Czyli lepiej kierować na podstronę z ofertą konkretnej usługi niż na główną ?

A jak jest z ustalaniem stawek, bo gdzieś ktoś pisał, że ustaliło mu stawki na 5-6zł, zmniejszył na 1zł czy nawet mniej i zamiast na 1 miejscu to był na drugim, stata nieduża, a oszczędność spora.

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Halino przepraszam z góry, że tak linkami sypię, ale to podstawowe rzeczy i wiele spraw wyjaśnione jest przez support.

Centrum edukacji

Pierwsze kroki

Wskazówki poprawy skuteczności

Wszystko o słowach kluczowych

Wybór trafnej strony docelowej

Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda
Zdecydowanie kieruj reklamy na stronę gdzie opisana jest usługa, którą promujesz. To ważne żeby użytkownik po wejściu z reklamy na stronę znalazł na niej odpowiedź której szukał.

Ze stawkami jest różnie. Na starcie zwykle uruchamia się kampanię na wyższym budżecie i wyższych stawkach żeby wygenerować "dobre" statystyki, a potem w trakcie działania kampanii i jej optymalizacji stawki się zmniejsza, przy okazji przebudowując samą kampanie. W rzeczywistości każde słowo powinno mieć swoją stawkę. Jedno będzie droższe, inne tańsze. Sugeruj się na pewno kolumnami : "zac. stawka za pierwszą stronę" i "szac. stawka za wyświetlanie u góry wyników". Ale z czasem patrząc na historyczne dane, śr. CPC na swoim koncie, dopasowuj bieżące stawki do tych jakie u ciebie kampanie wygenerowały.

Bywa też tak, że wyświetlanie reklamy na 3 pozycji jest bardziej efektywne i przynosi więcej konwersji niż 1 pozycja reklamy. Ale to kwestia już optymalizacji i obserwowania u siebie co się dzieje na koncie.

Pamiętaj, że śr. CPC maleje jeśli CTR wzrasta. A nie będzie on wysoki jeśli reklamy będą pojawiały się na pozycjach 7, 5. Dlatego Lepiej wyjść na początku od wyższych budżetów, a z czasem je obniżać.

Student ✭ ✭ ✭

Dominiku

Dzięki za pomoc, nawet linkami Emotikon: Szczęśliwy Ale chyba sam wiesz, że to co jest w wytycznych składających się głównie z ogólników ma się często nijak do praktyki użytkowników.

Specjaliści niestety często mają język którego niewielu rozumie do końca, a nie raz nie dwa ktoś jednym zdaniem potrafił pomóc jednym czy dwoma zdaniami lepiej niż przeczytanie 10 stron instrukcji Emotikon: Szczęśliwy

Ale jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Paulino

Na pewno dla klikającego lepiej trafić od razu tam czego szuka. Ale w małej firmie usługowej, tak jak wcześniej pisałam 2,3 usługi to widać od razu na głównej np. firma remontowa gdzie jest glazurnik i hydraulik, czy warsztat samochodowy gdzie jest elektryk i mechanik.

Tylko czy Google na to patrzy, że na stronie docelowej jest więcej słów kluczowych itp ?

A czy w trakcie jak się wykorzystuje kwotę którą trzeba wydać żeby skorzystać z kuponu bonusowego, można dokładać czy usuwać kampanie, grupy itd ?

Najlepszy Współtwórca
oj leniuszek leniuszek...

Na prawdę zalecam poczytać bo zrozumiesz wszystko z tych linków.

Odpowiadając na pytania. Decyzja co do strony docelowej zależy od Ciebie. Ale pomyśl czy szukając telewizora samsunga wchodząc na sklep internetowy chcesz trafić na stronę główną i klikać x razy (w Twoim przypadku możliwe, że raz, ale to może być raz za dużo, czy wejść od razu w kategorię telewizorów samsung.

Do tego to jak przygotowana jest strona docelowa również jest istotne.

Czyli prowadząc do strony glazurnika kilka informacji o samej usłudze i od razu kontakt - telefon, mail czy też formularz. Ale jeśli Twój przykład był wzięty z Twoich usług to częściej zapewne ktoś dzwoni.

Co do kuponu to nie ma to znaczenia... możesz podczas wydawania kwoty 100 zł, czy też kwoty z kupony usuwać, zmieniać, wstrzymywać itp.
Dominik Myślak

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Co do kuponu pamiętaj, że musisz wydać przynajmniej 100 PLN, więc jeśli wpłacasz 100 PLN to często kampania zatrzymuje się między 95-100 PLN bo jest za mało na wyświetlenia i nici z kuponu. Więc bezpieczną kwotą jest minimum 110-120 PLN na koncie.

A co do promocji regionalnej to ja robię dwie kampanie - jedną z lokalizacją dla całej Polski ale z frazami typu "usługa + miasto" lub "produkt + miasto", oraz drugą z lokalizacją dla danej miejscowości lub regionu ale z frazami "produkt" lub "usługa". Niestety część osób korzysta z bezprzewodowego internetu, którego IP jest przydzielone np. dla Warszawy choć są np. z Krakowa. Wydaję mi się, że jest to kompromisem. Jeżeli ktoś ma ciekawsze rozwiązanie to czekam zgodnie z sentencją "człowiek uczy się całe życie".

Adaśko