Obecnie 250 forumowiczów jest online
Obecnie 250 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Optymalizacja budżetu.

Nowicjusz ✭ ✭

Witajcie,

mam za zadanie optymalizację kosztową budżetu bardzo rozbudowanej kampanii AdWords i zastanawiam się od czego zacząć i na jakich parametrach skupić szczególną uwagę?

Jakie działania poradzicie mi na początek?

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Dot.: Optymalizacja budżetu.

Emerytowany Najlepszy Współtwórca

Zajrzyj najpierw tutaj i tutaj. Znajdziesz masę wskazówek optymalizacyjnych.

Pierwsza rzecz, to integracja AdWords z Analytics i kierowanie się wiarygodnymi danymi, a nie działanie po omacku.

Wschodząca Gwiazda
Optymalizacja budżetu to tak naprawdę optymalizacja całej kampanii. Poprawa jej jakości wpłynie znacząco na dalsze wydatki.

Jeśli kampania jest bardzo rozbudowana to proponuje ze swojej strony skupienie się na takich kluczowych elementach w kampanii jak:

- ustawienia - czy jest dobrze kierowana, czy jest odpowiedni podział (urządzenia, lokalizacje, itp) żeby sprawdzić czy budżet gdzieś niepotrzebnie nie ucieka

- reklamy - grupowo możesz przefiltrować reklamy z niskim CTR i wstrzymać je dodając do kampanii nowe, ciekawe treści utworzone na postawie treści, które mają wysoki CTR

- słowa kluczowe - przefiltruj słowa w kampanii względem Wyniku Jakości, sprawdź jaki jest ich udział w wyświetleniach, sprawdź ich najniższe pozycje (to one wpływają na wys. CPC bo obniżają CTR reklamy)

To są takie podstawowe elementy, na których bym się na początek skupiła. Potem to już kwestia ustawień dodatkowych typu rozszerzenia linków reklamy, które wpływają na jej ranking, a to przekłada się na niższe lub wyższe koszty.

Wschodząca Gwiazda
Optymalizacja budżetu to dość skomplikowana sprawa i powinieneś zacząć od założeń jakie chcesz osiągnąć. Ale w skrócie niepotrzebne koszty to kliknięcia na niepotrzebne frazy, które wynikają z braku wykluczeń. Druga sprawa to poprawa jakości strony docelowej no i bardzo ważna sprawa optymalizacja reklamy. Pamiętaj, że od nie dawna jakość rozszerzeń ma wpływ na jakość reklamy więc na kasę.

Adam Grabowski

Student ✭ ✭ ✭

Rzeczywiście- wszystkie wskazane czynniki są bardzo istotne. I tak jak wspomniał >Adam G- 

bardzo ważne są wykluczenia słów- zwłaszcza przy rozbudowanej kampanii, należy je na bieżąco dodawać.

Nowicjusz ✭ ✭
A jak do optymalizacji budżetu można by wykorzystać konwersje wspomagane?

Student ✭ ✭ ✭

Inofrmacje o konwersjach wspomaganych możesz sprawdzić w raporcie o najważniejszych ścieżkach konwersji -pokazuje wszystkie konwersje, czyli również te

wspomagające, które przyczyniły się do realizacji transakcji. Widać tam wszystkie sekwencje
między kanałami. Dzięki temu widać jak wyglądał cały proces konwersji, przez jakie etapy
przeszedł użytkownik. Konwersja przypisywana jest ostatniemu kanałowi ze ścieżki.
Wcześniejsze etapy to konwersje wspomagane.- Informacje o nich mogą dać Ci odpowiedź jaki udział ma tutaj CPC- jeżeli jest to znaczący odstetek widać, że warto inwestować w ten kanał. Nie mam pomysłu w jaki  inny sposób- możesz wykorzystać te informacje do optymalizacji budżetu.

Nowicjusz ✭ ✭
Ok, dzięki za info.

Zająłem się słowami kluczowymi i reklamami. Zostało mi jeszcze obniżenie budżetów dziennych tak aby wydatki dziennie nie przekraczały określonego progu.

Po czym poznać, że dany budżet jest za duży, i jak określić o ile obniżyć dany budżet?

Najlepszy Współtwórca
Prześledź kilka dni wstecz i zobacz ile faktycznie kosztowały kliknięcia. Uśrednij tą wartość i ustaw budżet. Jeśli będzie on ustawiony za nisko to w odpowiedniej kolumnie Utrata udziału w wyświetleniach będziesz widział na ile starcza Twój budżet.
Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda
Jak chodzi o sam budżet to uważaj z jego obniżaniem. Zweryfikuj wielkość kampanii: ilość słów kluczowych w grupach reklam i stawki ich stawki CPC. Żeby nie okazało się, że obniżysz za bardzo budżet, kampania będzie dość rozbudowana i w efekcie zaczniesz tracić wyświetlenia reklam bo system ze względu na zbyt dużą ilość słów kluczowych będzie miał problem z rozdysponowaniem środków.

Nowicjusz ✭ ✭
Obniżyłem budżety patrząc na średnią wartość wydatków z ostatnich dni i co? Wzrosła ilość kliknięć i wzrosła wartość wydatków...