Obecnie 262 forumowiczów jest online
Obecnie 262 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Obliczenie wartości CPC

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Witam,

ze szkolenia Akademii Google Partners dowiedziałem się, że wartość CPC oblicza się ze wzoru:

ranking reklamy konkurenta / mój QS + 0,01

Jaką kwotę zapłacę w sytuacji gdy będę miał 2 konkurentów, z którymi przegram walkę o dwie pierwsze pozycje?

Ranking ułoży się następująco:

1 konkurent

2 konkurent

Ja

(nie ma nikogo pode mną)

Nie będę miał wtedy wartości rankingu reklamy konkurenta gdyż go nie będzie. Czy płacę wówczas swoje maksymalne CPC?

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Kamil B
września 2015

Dot.: Obliczenie wartości CPC

Wschodząca Gwiazda

Na rzeczywisty CPC mają wpływ jeszcze rozszerzenia i ich oczekiwany wpływ na klikalność reklamy.

Jest coś takiego jak minimalny ranking reklamy wymagany, by reklama wyświetliła się nad wynikami wyszukiwania i minimalny ranking reklamy wymagany do wyświetlania reklamy obok wyników wyszukiwania.

W sytuacji jaką przedstawiłeś, Asia nie zapłaci swojego maks CPC tylko minimalną kwotę, która spowoduje, że ranking jej reklamy (po uwzględnieniu wszystkich czynników mających na niego wpływ):

1) będzie równy minimalnemu rankingowi wymaganemu do wyświetlenia reklamy nad wynikami wyszukiwania lub

2) będzie równy minimalnemu rankingowi wymaganemu do wyświetlenia reklamy obok wyników wyszukiwania

Może się też zdarzyć tak, że oferowany przez Asię maks CPC będzie zbyt niski i ranking reklamy nie przekroczy minimalnego progu niezbędnego do wyświetlenia reklamy - wówczas jej reklama się nie wyświetli mimo iż będzie tylko miała 2 konkurentów.

Tutaj jest trochę więcej na ten temat:

https://support.google.com/adwords/answer/6297?hl=pl

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Rozwiązanie
września 2015

Najlepszy Współtwórca
Minimalny ranking (dla pierwszej strony i pozycji premiowych) ustalany jest dla każdej aukcji w zależności od tego co reprezentują przystępujący do aukcji.
Reklamy układane są wg rankingu od 1 do 11.
Dodatkowo, te które spełniają wymagania (ranking + zatwierdzenie) mogą być wyświetlone na pozycjach premiowych.

Dodaj sobie kolumny, o których pisałem i obserwuj.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Najlepszy Współtwórca
Zapłacisz stawkę za pierwszą stronę.

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Za pierwszą stronę? Czyli tyle co osoba zajmująca pierwszą pozycję?

Załóżmy taki przykład:
Magda ma maks CPC 1, QS 8 czyli ranking 8
Tomek maks CPC 2, QS 5 czyli ranking 10
Asia maks CPC 1,25, QS 6

Magda zapłaci 7,5/8+0,01 = 0,95 i będzie na 2 pozycji
Tomek zapłaci 8/5 + 0,001 = 1,7 i będzie pierwszy
Asia będzie trzecia, zapłaci 1,25 bo to jej maks? Gdyby miała maks CPC 2 to zapłaciłaby 1,69?
Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda

Na rzeczywisty CPC mają wpływ jeszcze rozszerzenia i ich oczekiwany wpływ na klikalność reklamy.

Jest coś takiego jak minimalny ranking reklamy wymagany, by reklama wyświetliła się nad wynikami wyszukiwania i minimalny ranking reklamy wymagany do wyświetlania reklamy obok wyników wyszukiwania.

W sytuacji jaką przedstawiłeś, Asia nie zapłaci swojego maks CPC tylko minimalną kwotę, która spowoduje, że ranking jej reklamy (po uwzględnieniu wszystkich czynników mających na niego wpływ):

1) będzie równy minimalnemu rankingowi wymaganemu do wyświetlenia reklamy nad wynikami wyszukiwania lub

2) będzie równy minimalnemu rankingowi wymaganemu do wyświetlenia reklamy obok wyników wyszukiwania

Może się też zdarzyć tak, że oferowany przez Asię maks CPC będzie zbyt niski i ranking reklamy nie przekroczy minimalnego progu niezbędnego do wyświetlenia reklamy - wówczas jej reklama się nie wyświetli mimo iż będzie tylko miała 2 konkurentów.

Tutaj jest trochę więcej na ten temat:

https://support.google.com/adwords/answer/6297?hl=pl

Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Możesz obserwować szacunkowy poziom tej stawki (za pierwszą stronę).
Dodaj taką kolumnę obok umieść kolumnę z WJ i obserwuj jak WJ silnie wpływa na szacunkową stawkę za pierwszą stronę.

https://support.google.com/adwords/answer/105665?hl=pl

https://support.google.com/adwords/answer/2472742

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
OK dzięki,
rozumiem, że minimalny ranking reklamy nie jest znany.
Z tego co wyczytałem to istnieją dwa progi: pierwszy minimalny ranking reklamy do wyświetlenia nad organikiem i drugi do wyświetlenia z boku organika.

Czy działa to na takiej zasadzie że jeśli np. moja reklama jest na 4 miejscu w rankingu i przekracza minimalny ranking reklamy (na górze) to spada ona wtedy na bok i jest tam na pierwszym miejscu?
Rozwiązanie
września 2015

Najlepszy Współtwórca
Minimalny ranking (dla pierwszej strony i pozycji premiowych) ustalany jest dla każdej aukcji w zależności od tego co reprezentują przystępujący do aukcji.
Reklamy układane są wg rankingu od 1 do 11.
Dodatkowo, te które spełniają wymagania (ranking + zatwierdzenie) mogą być wyświetlone na pozycjach premiowych.

Dodaj sobie kolumny, o których pisałem i obserwuj.