Obecnie 306 forumowiczów jest online
Obecnie 306 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Numer telefonu na każdej podstronie - mierzenie efektywności

Student ✭ ✭ ✭

Witam serdecznie,

Mam kolejne zlecenie na kampanię dla nowego Klienta i pytanie odnośnie kontaktowego numeru telefonu. Analizując całą stronę, zastanawia mnie umieszczenie numeru telefonu na każdej podstronie w górnej belce. Czy jest to dobry zabieg, jeśli chcę mierzyć efektywność kampanii? 

Wiele poradników wręcz zaleca stosowanie numeru telefonu na każdej podstronie w górnej belce, jednak czy w momencie gdy tworzymy dla tej strony kampanię AdWords, nie utrudni mi to mierzenie konwersji?

Czy nie lepiej będzie usunąć numer telefonu z tego miejsca i udostępnić go wyłącznie w dziale "kontakt" ?

Czy zmuszanie użytkownika do szukania numeru telefonu jest dobre?

Jak to pogodzić? 

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Patryk W
września 2015

Dot.: Numer telefonu na każdej podstronie - mierzenie efektywności

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Nie jestem programistą, więc nie przedstawię Ci gotowego rozwiązania w postaci kodu. Chłopakom chodzi o to, że możesz w belce ustawić skrypt, który będzie rozpoznawał, że użytkownik:
A (z adwords) wszedł na stronę i w belce pojawia się inny numer telefonu i np. adres email;
B (inny niż z adwords) - pojawi mu się standardowy numer telefonu i email.

W ten sposób będziesz mógł, a dokładnie Klientka sprawdzić ile telefonów miała na numer przeznaczony na AdWords.

Podpięcie śledzenia do maila przeznaczonego dla adwords sądzę już zrobisz sam.

Tu masz artykuł Przemka Modrzewskiego na ten temat.

Dominik Myślak

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Profesjonalista ✭

Witaj Patryk,

Czy numer telefonu utrudni mierzenie konwersji? Zrealizowanych na stronie oczywiście nie, ale rozumiem, że obawiasz się o to czy ludzie nie zaczną dzwonić zamiast działać na stronie.
Ciężko jednoznacznie podpowiedzieć nie widząc strony, ale może da się np:

• w reklamach dawać nr telefonu wykorzystywany tylko w przypadku adwords + landing page z tym numerem
  • sprawdzać czy użytkownik trafił na stronę z reklamy i zmieniać nr telefonu na ten wykorzystywany tylko w reklamach
  • i dalej to już w zależności jak bardzo chcesz śledzić konwersje offline

Tak jak piszę ciężko dać jednoznaczną odpowiedź nie znając detali... mam nadzieję, że chociaż naprowadzę na jakiś trop Emotikon: Szczęśliwy

Student ✭
Witam,
Zmuszanie użytkownika do szukania czegokolwiek na stronie nie jest wskazane. Strona ma być zbudowana tak, aby ułatwić poruszanie się po niej. Nie rozumiem tylko co ma numer telefonu do mierzenia efektywności kampanii. Ja prowadzę taką kampanię na stronie, która jest identyczna do twojej(nr tel i e-mail w górnej belce), ale nie zauważyłem jakichkolwiek utrudnień w mierzeniu efektywności. Nie wiem, może jestem niedoinformowany w tej kwestii więc niech się wypowiedzą inni Emotikon: Szczęśliwy
Pozdrawiam,
Artur R

Wschodząca Gwiazda

Patryk reklamę tworzysz dla klienta a nie dla Analytics'a ! Klient zadwolony płaci, nie zadowlony płacze Emotikon: Bardzo szczęśliwy - sam wybierz co wolisz . Jeżeli ktoś szuka produktu lub usługi i nie chce mu się czytać, to niech dzwoni. Po za tym, jak tak bardzo chcesz zmierzyć konwersję z telefonów, to zaproponuj dwa telefony. Jeden nr pokazuje się z ruch Adwords, a jak ktoś wchodzi z innego źródła (natural, bezpośredni, social media itp) to widzi drugi nr telefonu. Po kampanii sprawdzasz skuteczność kampanii jeśli chodzi o telefony. 

Adaśko

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭ ✭

Adam G Tak robię, ale klient-ka zwraca uwagę na efektywność reklamy (czytaj konwersję), którą trzeba jej przedstawić.
Ok ok powoli, w jaki sposób mogę zastosować dwa telefonu i ustawić wyświetlanie się cpc dla jednego i organicznych dla drugiego?

Jak mierzyć skuteczność jeśli chodzi o telefony?

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭ ✭

Artur R Może wcześniej nie okrełśliłem że jest to strona usługowa, nie sklep, także konwersję mierzę poprze wysłanie formularza bądź email na stronie, czyli po prostu kontakt z klientem.
Jeśli ktoś zadzwoni na ten numer telefonu, to w jaki sposób sprawdzę czy zadzwonił on po wejściu w moją reklamę, czy po wejściu z organicznego? Jedynym według mnie sposobem, jest ustawienie numeru w dziale kontakt. Wtedy w jakiś sposób będę w stanie to zmierzyć.

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭ ✭

Marcin S Chyba jako jedyny mnie zrozumiałeś Emotikon: Szczęśliwy
Może nie określiłem się dokładnie, ale na stronie jedynym sposobem mierzenia konwersji jest "kontakt" z klientem. Jeśli ktoś znajdzie się na głównej na której jest kontakt i wyjdzie, to jaką mam pewność że nie zadzwonił z tego numeru telefonu? Dla mnie to działanie w ciemno, chcąc ograniczyć koszty wykluczając nieefektywne słowa kluczowe.

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Patryk W
września 2015

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Nie jestem programistą, więc nie przedstawię Ci gotowego rozwiązania w postaci kodu. Chłopakom chodzi o to, że możesz w belce ustawić skrypt, który będzie rozpoznawał, że użytkownik:
A (z adwords) wszedł na stronę i w belce pojawia się inny numer telefonu i np. adres email;
B (inny niż z adwords) - pojawi mu się standardowy numer telefonu i email.

W ten sposób będziesz mógł, a dokładnie Klientka sprawdzić ile telefonów miała na numer przeznaczony na AdWords.

Podpięcie śledzenia do maila przeznaczonego dla adwords sądzę już zrobisz sam.

Tu masz artykuł Przemka Modrzewskiego na ten temat.

Dominik Myślak

Student ✭ ✭ ✭
Dzięki wielkie Emotikon: Szczęśliwy Człowiek się uczy całe życie...

Jedyne co znalazłem to ten sposób:
https://support.google.com/adwords/answer/2454052#call_conversions
Jednak póki co, działa on jedynie w USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec.

Student ✭
No i teraz rozumiem o co ci chodzi Emotikon: Szczęśliwy Znowu dowiaduję się czegoś nowego na forumEmotikon: Szczęśliwy W takim razie sam muszę zwrócić uwagę na tę kwestię. Nie brałem nawet tego pod uwagę tworząc kampanię, więc wielkie dzięki! Emotikon: Szczęśliwy
Pozdrawiam,
Artur R

Student ✭ ✭ ✭
Hehe czyli moja "niewiedza" na coś się jednak przydała społeczeństwu Emotikon: Bardzo szczęśliwy

Najlepszy Współtwórca
Pamiętajcie, żeby ten numer przeznaczony dla kampanii AdWords nie był nigdzie indziej na stronie, czyli zakładka kontakt itp. Ma się pojawiać tylko i wyłącznie po wejściu z kampanii AdWords (trzeba pomyśleć również o tym, żeby na zakładce kontakt pojawił się ten numer).

na przykład:
Strona docelowa to nie strona kontakt - po wejściu w belce pojawia się cały czas numer dla AdWords. Ale po przejściu na zakładkę kontakt, fajnie by było, żeby tam też był tylko numer dla AdWords - zwiększy to ilość telefonów z AdWords, czyli Klientka będzie bardziej zadowolona.

Natomiast jeśli na stronę wchodzi użytkownik np. z social czy z naturalnych wyników widzi numer tel. standardowy (obecny) - nigdzie na stronie nie może pojawić się wtedy telefon dla AdWords.
Dominik Myślak

Profesjonalista ✭

Tak jak napisał Dominik jak ustawisz numer telefonu, który zobaczą TYLKO osoby, które trafiły na stronę po kliknięciu reklamy to będziesz miał 100% pewności że to z AdWords.

Tak naprawdę można pójść znacznie dalej i przenieść większą część konwersji offline do analytics a przy odrobinie zabawy (i chęci współpracy ze strony osób odbierających telefon) nawet połączyć dane i uzyskać pełne informacje tak jakby użytkownik skonwertował online.

Wystarczy chociażby poproszenie podczas rozmowy telefonicznej (zakończonej konwersją) o podanie adresu email i wysłanie na ten adres wiadomości, w której nakłonisz klienta żeby z jakiegoś powodu kliknął w odpowiednio przygotowany link. Jak wejdzie na stronę (trzeba też pamiętać o długości sesji/kampanii w UA) to już możesz zrobić z danymi co chcesz. Zarejestrujesz konwersję i będzie tak jakby ta osoba zrobiła to sama online czyli wiesz z jakiego słowa wszedł, z jakiej grupy reklam itd.

Powodzenia we wdrażaniu Emotikon: Szczęśliwy

Wschodząca Gwiazda

Tak warto tu zaglądać Emotikon: Szczęśliwy. Ciekawym rozwiązaniem może być opcja na stronie np. :

wyśli sms'a  ze słowem "xxxxxx" a oddzwonimy

Po kampani zliczasz takie smsy i masz już jakiś podgląd skuteczności. Oczywiście to jedna z możliwości, a nie złoty środek na zliczanie konwersji w Twoim przypadku.

Adaśko

Najlepszy Współtwórca
Adam faktycznie super pomysł - sam będę o nim pamiętał Emotikon: Szczęśliwy

Dodałbym jeszcze komunikat coś ala... nie trać kasy na rozmowę, wyślij sms`a - oddzwonimy

Oczywiście tekst dopasowany do danej branży/usługi/Klienta...

Ta moja propozycja stąd się wzięła, że zawsze Klient w przypadku takich usług jak hydraulik, monter itp. prędzej zadzwoni - trzeba mu przedstawić alternatywę i dlaczego jest to lepsze - a my mamy jak śledzić konwersję Emotikon: Szczęśliwy
Dominik Myślak