Obecnie 244 forumowiczów jest online
Obecnie 244 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Najlepszy sposób na współczynnik odrzuceń - wykluczenie klikaczy?

Student ✭

W zależności od okresu mam różne współczynniki odrzuceń dla moich kampanii. Różnice są spore. Od 1 do ponad 30%. Czy macie sprawdzone i skuteczne sposoby na zmniejszenie tego współczynnika?

Czy warto zacząć od wyeliminowania ew. klików konkurencji np. poprzez wyeliminowanie użytkowników, którzy z reklamy weszli na stronę i natychmiast wyszli? Jeśli tak to czy możecie podpowiedzieć jak to zrobić?

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Dot.: Najlepszy sposób na współczynnik odrzuceń - wykluczenie klikaczy

Wschodząca Gwiazda
Jeżeli mówimy o kampaniach na wyszukiwarkę to możesz:
- przeglądać raport wyszukiwanych haseł w Google Analytics (Pozyskiwanie > AdWords > Wyszukiwane hasła) i dodawać do wykluczeń hasła z wysokim wsp. odrzuceń,
- przeglądać raport wyszukiwanych haseł w AdWords i dodawać do kierowania (w dopasowaniu ścisłym) hasła, które są często klikane (i oczywiście sensowne), a jeszcze ich nie masz w kampanii,
- testować różne końcowe URL'e dla reklam (może się okazać, że kierujesz użytkowników na nieodpowiednie strony)
- lepiej dostosować treść reklamy do strony docelowej (by na stronie docelowej znalazło się to, o czym mowa w reklamie),
- obniżać stawki CPC dla fraz z wysokimi wsp. odrzuceń (im mniejszy udział kliknięć dla słów z wysokim wsp. odrzuceń w kampanii tym wsp. odrzuceń dla kampanii będzie lepszy),
- nie stosować wyłącznie dopasowania przybliżonego.

Nie możesz wykluczyć wszystkich sesji, gdzie było odrzucenie, bo wówczas będziesz mieć wsp. odrzuceń 0%.
Poza tym to, że było odrzucenie wcale nie znaczy, że to konkurencja i wcale nie znaczy, że ktoś wszedł i wyszedł.
Mógł spędzić na stronie kilka minut, ale nie wykonał żadnej czynności (najczęściej nie przeszedł na inną podstronę).
Chyba, że masz na stronie śledzenie scrollowania lub uruchamiane jakieś zdarzenie po upływie czasu.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭
To nie jest kwestia słów kluczowych ani też źle dobranych końcowych URL ponieważ same słowa kluczowe wybieram świadomie i umieszczam w dopasowaniu ścisłym.
Czy za punktu widzenia optymalizacji nie ma sensu wstrzymywanie wyświetlania reklam, użytkownikom, którzy na stronę weszli i nie wykonali żadnego działania (mam na myśli przejście na żadną inną stronę?). Chodzi o sklep internetowy.

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Kiedyś miałem podobny problem z wahającym się i wysokim współczynnikiem odrzucenia. W tamtej sytuacji pomógł Hotjar, a zwłaszcza funkcja nagrywania pulpitu użytkowników. Odkryłem, że tak naprawdę błądzili po stronie głównej przez dobre dwie minuty scrollując z góry na dół i z powrotem. Po wprowadzeniu odpowiednich zmian przez webdevów, problem wysokiego bounce rate ustał. Może warto przetestować to u Ciebie.

Student ✭
Czy moglibyśmy, nawet czysto hipotetycznie, założyć, że z moją stroną jest wszystko OK oraz słowa kluczowe oraz adresy docelowe są poprawnie ustawione? Zależy mi głównie nad wykluczeniem użytkowników, którzy wchodzą na stronę i natychmiast ją opuszczają. Czy jest możliwe aby im nie wyświetlać reklam?

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Jeżeli masz połączone konto GA z AdWords to możesz stworzyć w nim listę remarketingową, w której dasz warunek: Głębokość wizyty > 1. Od tego momentu w tej liście będą osoby, które nie wyszły z Twojej witryny po ujrzeniu pierwszej strony, a odrzucone zostaną tę, które wyszły.

Student ✭

Naturalnie mam połączony GA z AdWords

Czy dobrze rozumiem?

• tworzę listę remarketingową, na którą kieruję osoby, które były na mojej stronie i odwiedziły przynajmniej dwie podstrony,
  • na tą listę remarketingową kieruję reklamy.

Czy to nie niesie za sobą ryzyka, że osoby, które dotychczas nie widziały mojej strony nie zobaczą również reklam?

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Tak, dobrze to rozumiesz. Remarketing jest tylko dla osób, które były już na Twojej stronie, a więc osoby, które nie były na Twojej stronie nie zobaczą takiej reklamy.

Najlepszy Współtwórca
Tylko pytanie czy ta lista załatwia Twój problem? Może osoba, która wchodzi na Twoją stronę dostaje to czego szukała i wychodzi - to również Twój Klient. Przeanalizuj czy aby na pewno to "zły ruch" i nie wyeliminujesz taką listą również tych odpowiednich Klientów.

Możesz np. ustawić współczynnik odrzuceń z pewnym opóźnieniem i mimo, że osoba była na podstronie i wyszła, ale spędziła chwilę czasu nie zostanie zliczony współczynnik odrzuceń.
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
No właśnie w tym sęk, że ta lista odsieje tylko tych ludzi, którzy już byli na tej stronie, a nie tych co dopiero będą. Dominik ma rację. Nie każda osoba, która spędza 3 minuty na Twojej jednej podstronie powinna być liczona pod bounce rate.

Student ✭
Dzięki za wszelkie sugestię.
Głównie zależy mi na wykluczeniu złośliwych kliknięć. Sytuacji, w której użytkownik wchodzi na stronę i natychmiast ją opuszcza. W Analitycs mogę stworzyć cel na minimum 5 sekund ale nie mogę zrobić mniej niż 5 sekund lub mniej niż 1 podstronę. Jak sobie z tym radzić?

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Przemek możesz ustawić sobie segment na czas mniejszy równy ileś sekund - ale musisz dobrze ustawić ten zakres (dobrze przemyśleć jak chcesz go ustawić). Wszystko zależy od specyfiki strony i ogólnych zachować użytkowników na Twojej stronie.

Zawsze możesz zacząć od np. <= 3 sekundy i jeśli nadal będziesz widział bezwartościowy ruch z kampanii to zwiększyć do 4 itd.

Screen Shot 07-17-16 at 07.07 PM.PNG

a potem tworzysz listę odbiorców z takiego segmentu

Screen Shot 07-17-16 at 07.08 PM.PNG

Dominik Myślak

Student ✭
Dzięki Dominik.
Rozwiązanie, jaki mi zaproponowałeś nie było mi wcześniej znane a widzę, że daje one ogromne możliwości.
Ustawiłem użytkowników do 5 sekund. Wydaje mi się to czas bardzo krótki. Nie wydaje mi się, aby w przypadku sklepu internetowego można było uznać sesję trwającą do 5 sekund za coś innego jak ruch przypadkowy, bezwartościowy. Jeśli masz (macie) inne zdanie to chętnie wysłucham argumentów, przykładów i dowodów na to, że mogę się mylić.

W moim przypadku stanowi to 16% całego ruchu na przestrzeni ostatnich 30 dni co wydaje mi się liczbą na tyle dużą, że warto ją wyeliminować a na tyle małą, że warto, nawet dla testów, go na razie wyeliminować z ruchu płatnego. Dobrze myślę?

Student ✭

Jeszcze jedno pytanie pomocnicze. Mam nadzieje, że jasno się wyrażę.
Jak wybieram utworzony segment "Użytkownicy do 5 sekund", mam dane w Analitycs dla dowolnego okresu. Jednakże jak wchodzę do: Definicję listy odbiorców -> Odbiorcy to w szczegółach widzę:
Wyświetl wielkość grupy odbiorców: 0
Wielkość grupy odbiorców w sieci wyszukiwania: 0

Czy te dane będą się dopiero teraz zbierały?

Wschodząca Gwiazda
Tak, ona zaczną się zbierać po utworzeniu listy