Obecnie 212 forumowiczów jest online
Obecnie 212 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Lista remarketingowa "porzycony koszyk"

Student ✭

Witam,

mam kampanię RLSA. Jedną z list jest oczywiście "Porzucony koszyk". Lista niestandardowa zrobiona jako odjęcie skonwertowanych od tych, którzy zaglądali do koszyka.

Celowo napisałem 'zaglądali do koszyka' ponieważ lista nie jest oparta na zdarzeniu (kliknięcie przycisku "Dodaj do koszyka") tylko na porównaniu URL. Z tego co wiem, robiąc listę w Adwords mogę zrobić to tylko w ten sposób. Nie mogę zaciągnąć listy z Analytics, gdzie spokojnie można to zrobić bo to jest kampania tylko na wyniki wyszukiwania i lista musi być robiona w Adwords.

Problem w tym, że link do koszyka jest widoczny na stronie cały czas (nawet dla ludzi, którzy nic nie dodali). Każdy więc może sobie wejść do pustego koszyka zasilając w ten sposób listę. Fałszuje to oczywiście dane.

Czy można więc - bez grzebania w sklepie (np pokazanie linka do koszyka dopiero jak ma co najmniej 1 produkt), ustawić tak, żeby na liście byli tylko ci, którzy rzeczywiście dodali produkt do koszyka?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdr

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Piotr J
września 2015

Dot.: Lista remarketingowa "porzycony koszyk"

Wschodząca Gwiazda
Nie wiem, czy to proste rozwiązanie. Tak jak napisałem, prosto byłoby to zrobić w GTM, natomiast w javascript/jQuery nigdy nie robiłem czegoś takiego, co nie znaczy, że się nie da.
Myślę, że w poniższym dokumencie pomocy znajdziesz wszystko czego potrzebujesz Emotikon: Szczęśliwy
https://developers.google.com/adwords-remarketing-tag/asynchronous/
Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Wschodząca Gwiazda
Czy kliknięcie w dodaj do koszyka powoduje przejście do koszyka pod jakiś specyficzny adres URL, czy jest to koszyk AJAX'owy i po kliknięciu nie następuje zmiana adresu?
Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca
Z tego co pisze Piotr to na pewno jest to url... bo taką listę już ma, ale chciałby wykluczyć tych, którzy po prostu weszli do koszyka bez wrzutki.

Czyli trzeba by dodać warunek, że użytkownik kliknął np. w przycisk dodaj do koszyka - wykonalne w listach w AdWords? Sądzę, że nie.

Trzeba by stworzyć podstronę podziękowania za dodanie do koszyka, stworzyć listę i dodać warunek w niestandardowej, ale to niesie znowu inne problemy. Zupełnie niepotrzebną stronę podziękowania za dodanie do koszyka jeśli to sklep, z produktami których można wrzucać x do koszyka... Jeśli to sklep gdzie kupuje się pojedyncze produkty to jeszcze by uszło.
Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda
No mi chodzi o coś innego. Wiadomo, że koszyk ma swój jakiś URL i po tym URL'u Piotr stworzył listę.
A mi chodzi o to, czy gdy klikamy na przycisk dodaj do koszyka to przechodzimy na inny URL, czy zostajemy na tej samej stronie. Czasem jest tak, że po kliknięciu w dodaj do koszyka, przenoszeni jesteśmy od razu do koszyka, ale w adresie jest coś (jakiś parametr), który odróżnia ten URL od standardowego URL'a koszyka.
np. normalnie mamy /koszyk.html a po kliknięciu dodaj do koszyka mamy /koszyk.html?action=add2basket&item_id=1234
Coś takiego można by wykorzystać do wyodrębnienia tych, którzy faktycznie dodali do koszyka, a nie tylko byli na stronie koszyka.
Natomiast jeśli po kliknięciu trafiamy na standardowy adres koszyka, który niczym się nie różni od tego adresu jaki jest po kliknięciu w koszyk lub po kliknięciu na dodaj do koszyka produkt jest dodawany, ale adres się nie zmienia wówczas konieczne jest wywołanie tagu remarketingowego w momencie kliknięcia w przycisk dodaj do koszyka, by na tej podstawie utworzyć nową listę. Takie rozwiązanie najprościej było by wdrożyć przez GTM.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭

Witam,

Dzięki za pomoc.

Koszyk ajaxowy. Nie skorzystasz z analityksowych zdarzeń bo lista musi być robiona w adwordsie (bo jest tylko na wyniki wyszukiwania).

Koszyk jest pod osobnym URL ale to mi w ogóle nie załatwia sprawy bo - jak pisałem - każdy może wejść w ten koszyk.

Strona podziękowania zupełnie odpada. Usability poszłoby w las Emotikon: Mrugający

Po kliknięciu na "Dodaj do koszyka" użytkownik nie jest nigdzie przekierowywany.

Moje rozwiązanie (nieklikalny link do koszyka do momentu dodania pierwszego produktu) też nie jest dobry, bo znajdą się ludzie, którzy zapełnią koszyk, ale jego linka nie klikną tylko sprawdzą sobie zamówienie już przy jego składaniu.

Tomasz, z tym tagiem remarketingowym chodzi Ci o jakieś proste rozwiązanie jQuery po stronie klienta, które odpala diva z tagiem, jak ktoś kliknie w przycisk?

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Piotr J
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Nie wiem, czy to proste rozwiązanie. Tak jak napisałem, prosto byłoby to zrobić w GTM, natomiast w javascript/jQuery nigdy nie robiłem czegoś takiego, co nie znaczy, że się nie da.
Myślę, że w poniższym dokumencie pomocy znajdziesz wszystko czego potrzebujesz Emotikon: Szczęśliwy
https://developers.google.com/adwords-remarketing-tag/asynchronous/
Tomasz Ciepłucha

Student ✭

Hej

dokładnie o to chodziło. Dzięki