AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 183 forumowiczów jest online
Obecnie 183 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Kilka kont czy jedno + MCK

Nowicjusz ✭

Witajcie,

mam pytanie odnośnie MCK i kont podległych. W ramach jednej firmy mamy kilka projektów (każdy ma oddzielną stronę), planujemy ruszyć z kampaniami dla nich. I teraz rodzi się pytanie czy jeżeli projekty wyglądają następująco to czy warto dla każdego z nich stworzyć oddzielne konto, i podłączyć je do MCK czy wszystko w jedno.

 

Projekt 1 - Meble Do Sypialni

Projekt 2 - Meble Łazienkowe

Projekt 3 - Meble Kuchenne

Projekt 4 - Meble Na Wymiar

Projekt 5 - Jedna Marka mająca wszystko powyżej

 

Będą również powstawały kolejne projekty. Dodam że projekty od 1 do 4 też mają swoje marki. Docelowo każdym projektem będzie zarządzała inna osoba (więc przyszłościowo warto to rozdzielić), ale aktualnie będzie to robić jedna.

 

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: Kilka kont czy jedno + MCK

Najlepszy Współtwórca
Sugeruje dla każdej strony odrębne konto AdWords - ułatwi to też łączenie z Google analytics poszczególnych kont AdWords.

Da Ci to również możliwość rozdzielenia uprawnień na poszczególnych kontach AdWords.

Czyli ty mając dostęp do MCK, masz dostęp do wszystkich kont AdWords.
Poszczególne osoby mają dostęp tylko do danych kont AdWords.


Do tego najważniejsza sprawa. Mając wszystko na jednym koncie AdWords, w przypadku np. wirusa na jednej ze stron, ucierpi całe konto. Zostanie zablokowane całe konto w tym wszystkie kampanie - również dla stron, które nie mają problemów. Zawieszone konto zostanie odblokowane dopiero po naprawieniu problemu.

Jeśli każda strona ma własne konto nie spotka Cię taka sytuacja.
Dominik Myślak

Dot.: Kilka kont czy jedno + MCK

[ Edytowane ]
Magister ✭ ✭ ✭

Jakub, Twoje wątpliwości są uzasadnione, sam się zastanawiam, co bym zrobił w takiej sytuacji. Na małej skali i małym budżecie oraz jednej osobie zacząłbym od jednego konta, na którym szukałbym odpowiednich słów i testował przy reklamowaniu której z marek najlepiej sprawdzą się frazy "dyskusyjne" np. "łóżko na wymiar" - jest i do sypialni i na wymiar.

Po okresie testów zostawiłbym sprawdzone słowa/grupy i kampanie rozdzieliłbym pomiędzy nowo utworzone konta. Nowe konta będą musiały budować swoją historię, ale będziesz już mieć na nich najlepsze słowa i dopracowane reklamy, więc nie powinno to Ci podnieść znacząco kosztów.

Zaczynając od razu z kilkoma kontami ryzykujesz nieświadome łamanie zasad Google i równoczesne emitowanie reklam z kilku kont na jedną frazę. Konkurencja zapewne szybko by to wychwyciła.

 

Edit: podzielam spostrzeżenia Dominika dotyczące łączenia kont oraz zabezpieczenia się przed blokadą wszystkich reklam.

Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Dot.: Kilka kont czy jedno + MCK

Nowicjusz ✭

Marku czy możesz rozjaśnić "nieświadome łamanie zasad Google" co tutaj dokładne miałeś na myśli?

 

Jeżeli mamy projekt który tyczy się mebli do sypialni (to można w nim kupić gotowe rozwiązania), natomiast w projekcie "na wymiar" można tylko kupić łózko na wymiar. Wiadomo że słowa typu "łózko do sypialni" itp. W obu projektach się powtórzą, i pewnie moje konta same będą się bić stawką o pozycje.

 

I wracając jeszcze do konkurencji, to czy nawet jeżeli będę miał dwie strony pod jednym hasłem ale na innych kontach to jest to łamanie wytycznych?

Dot.: Kilka kont czy jedno + MCK

Najlepszy Współtwórca
Zasadą jest to, że w wynikach AdWords dana firma nie powinna mieć więcej niż jedną reklamę na dane hasło.

Ale Ty pisałeś, że to odrębne marki - czy równoznaczne jest to z innymi firmami?

Jeśli nie to musicie mocno przemyśleć dobór fraz kluczowych.

Z tego co widzę to 1-4 bez problemu mogłyby być na odrębnych kontach.

5 - tu frazy będą się już dublowały.
Dominik Myślak

Dot.: Kilka kont czy jedno + MCK

Nowicjusz ✭
Aktualnie wszystkie marki podlegają, pod jedną spółkę. W przyszłości to zostanie rozdzielone.

Czyli najlepiej to połączyć w jedno i dzielić sobie na grupy?

Dot.: Kilka kont czy jedno + MCK

Wschodząca Gwiazda
Odpowiedź jest prosta : zrób MCK dla każdego zarządzającego i załóż na nich konta AdWords ( 1 konto=1 domena). Wszystkie konta MCK podepnij pod swoje konto MCK (nadrzędne). Ty będziesz widział wszystkie MCK ( konta, kampanie itd) ale każdy zarządzający będzie widział tylko swoje kampanie. Osobne konta AdWords pozwalają min. na lepsze zarządzanie budżetami, ustawiania strefy czasowej ( kampanie zagraniczne) itp. Adaśko

Dot.: Kilka kont czy jedno + MCK

Najlepszy Współtwórca
Znasz już trochę za i przeciw. Musicie podjąć decyzję czy od razu to rozdzielacie bo przyszłościowo i tak będziecie rozdzielać, czy uruchamiacie wszystko na jednym koncie.

To co może Ci się nie podobać na 5 kontach to fakt wpłaty budżetu na poszczególne konta.

Znowu jeśli wszystko będziesz miał na jednym koncie to wszystkie kampanie będą czerpać z tego samego budżetu - nie zawsze jest to plusem.

Jeśli utworzysz 4 kampanie w obrębie jednego konta (bez 5 strony, która ma wszystkie usługi) to i tak mogą występować sytuacje, że pewne frazy będą "podkradały" wyświetlenia bo np. nie dodasz odpowiednio wykluczeń.


Jeśli utworzysz 4-5 kampanii na jednym koncie to później dzięki edytorowi adwords bardzo szybko przekopiujesz odpowiednie kampanie na odpowiednie konta.


Także są plusy i minusy rozwiązań.
Dominik Myślak

Dot.: Kilka kont czy jedno + MCK

Najlepszy Współtwórca
ale aż tak? Sądzisz, że każdy zarządzający będzie tworzył parę kont - żeby było im potrzebne MCK podrzędne?

Nie lepiej na tym etapie po prostu MCK nadrzędne i do niego poszczególne 4-5 kont AdWords?

Osoba nadzorująca ma dostęp do MCK, a prowadzący konkretne konta dostęp tylko do swoich kont.
Dominik Myślak

Dot.: Kilka kont czy jedno + MCK

Magister ✭ ✭ ✭
Jakub: dostałeś już różne punkty widzenia... Ogólnie ja również wolę rozwiązanie z MCK i kontami podrzędnymi, gdy trzeba rozdzielać dostępy, budżety itp. itd.

Od chwili, gdy rozbijecie działalność na różne spółki oraz osoby zarządzające kontami - sprawa będzie jasna. Na dzień dzisiejszy możesz również zastosować to rozwiązanie uważając, aby nie naruszać zasad (za ich naruszanie grozi Ci zablokowanie wszystkich kont oraz brak możliwości reklamowania używanych na tych kontach domen w przyszłości).

Powodzenia.
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Dot.: Kilka kont czy jedno + MCK

Student ✭

To i ja dodam kilka groszy, bo jakiś czas temu przejąłem firmę z podobnym problemem choć inna branża, ale to bez znaczenia.

 

Rozwiązanie jest takie. Jedno konto MCK i konta dla każdej tematycznej domeny jedno konto z osobnymi uprawnieniami.

Wcześniej wszystko było na jednym koncie. Była kara za dublowanie słów kluczowych w różnych kampaniach jednego właściciela (sytuacja zastana).

 

Po ustanowieniu nowego porządku (rozdzielenie na różne konta) usunięcie duplikatów oraz zastosowanie harmonogramu w przypadku niektórych pomogło i blokada została usunięta.

 

Pozostała kwestia sklepu zbiorczego - tutaj wymóg był taki, że dublowane produkty ( z innymi kontami) musiały stanowić nie więcej niż 35% wszystkich produktów w sklepie. Zostały więc dodane inne kategorie i produkty komplementarne do wcześniej oferowanych, by zwiększyć ogólna ilość produktów, a dublowane stanowiły nie więcej niż te wynegocjowane 35%.

 

Taki stan jest od roku i działa dobrze. 

 

Dot.: Kilka kont czy jedno + MCK

Magister ✭ ✭ ✭
Marcin: na czym polegała "kara za dublowanie słów kluczowych w różnych kampaniach" - gdzie widziałeś informację o takiej karze. Nie spotkałem się z czymś takim.
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Dot.: Kilka kont czy jedno + MCK

Student ✭
Mój poprzednik miał kampanie do różnych domen na te same słowa kluczowe ( wszystko na jedna firmę). Tym samym jedna firma za pośrednictwem kilku sklepów zabetonowała blok reklam na kilkanaście generycznych fraz.
Karą była blokada konta i chyba miesięczne rozmowy i ustalenia z googlersami.

Dot.: Kilka kont czy jedno + MCK

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Marek pewnie chciał uzyskać odpowiedź, że kampanie były na poszczególnych kontach AdWords.

Bo jeśli w obrębie jednego konta, to system nie pozwoliłby pokazać się x wynikom na te same frazy - wybrałby tą z najlepszym rankingiem.

Także łamanie zasad musiało dotyczyć x kont i tych samych fraz kluczowych dla x stron.

 

Edycja: literówka

Dominik Myślak

Dot.: Kilka kont czy jedno + MCK

[ Edytowane ]
Magister ✭ ✭ ✭

Dominik i Marcin. Rzeczywiście. W wypowiedzi Marcina pojawiło się "Wcześniej wszystko było na jednym koncie. " - które zrozumiałem jako kilka domen reklamowanych na jednym koncie i kara od Google zamiast wyświetlania reklamy z najlepszym rankingiem.

W sumie ostatnia odpowiedź mówiąca o zabetonowaniu bloku reklam za pośrednictwem kilku sklepów również nie wskazywała jeszcze na kilka kont, ale rozumiem, że jednak były to osobne konta dla różnych domen...

Pozdrawiam,
Marek Buraczyński