Obecnie 138 forumowiczów jest online
Obecnie 138 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Kampania DSA

Student ✭

Witam,

Czy jest jakaś możliwość, aby w kampanii DSA wymusić wyświetlanie reklamy tylko w przypadku kiedy użytkownik wpisuje we frazie określone słowo kluczowe?

Pytam, gdyż prowadzę kampanię dla branży motoryzacyjnej i mam przejścia na produkty po wpisaniu frazy np. "Opel Zafira", co jest stratą dla budżetu, bo nie wiem czy akurat użytkownik szuka produktu, który oferuję. Może ma na myśli zderzak, a jak nie mam takich produktów w ofercie.

Może wystarczy dodać wykluczenie ścisłe [Opel Zafira], ale to też nie załatwia sprawy bo mam 45000 produktów, które mogą być wpisywane łącznie w setkach tysięcy kombinacji.

Dziękuje za każdą podpowiedź.

Pozdrawiam

Łukasz

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Dot.: Kampania DSA

Najlepszy Współtwórca
Musisz zadbać o wykluczenia. Jeśli ktoś wpisuje konkretne frazy, to system będzie starał się prowadzić użytkownika na najlepszą podstronę. Możesz kierować użytkowników na konkretne podstrony/kategorie.
Dominik Myślak

Student ✭ ✭ ✭
Wspomniałeś, że masz bardzo dużo produktów w takiej sytuacji poza standardowymi wykluczeniami jakie możesz ustawić w kampanii DSA czyli:
- słowa kluczowe
- adresy URL
- tytuły stron
- treści
- kategorie

Możesz wykorzystać też dynamiczne wykluczenia reklam związanych z treścią np.
- adresy URL, np adresy url zawierające słowa “zderzaki”
- tytuły stron, np. tytuly zawierające kategorie: “opony”
- treści np wykluczenia treści typu: “produkt niedostępny”
- wykluczenie kategorii: “nazwa kategorii”.

Na podstawie raportów wyszukiwanych haseł ustal reguły, które obejmą wiele produktów w Twoim sklepie i na bieżąco optymalizuj kampanie.
Zajrzyj też tutaj (o celach dynamicznych i wykluczeniach):
https://support.google.com/adwords/answer/2497706?hl=pl

Student ✭
Cały problem polega na tym, że satysfakcjonującym mnie wykluczeniem jest tylko ścisłe, czyli jak ktoś wpiszę samodzielnie konkretny model/markę np. właśnie "Opel Zafira". W momencie kiedy ktoś wpiszę np. zderzak Opel Zafira to reklama już powinna się wyświetlić. Oczywiście mogę wrzucić tutaj wszystkie modele i marki w dopasowaniu ścisłym jako wykluczenie, ale ilość kombinacji jaka może wystąpić jest praktycznie nieograniczona. Pytanie zatem czy jest sposób, żeby prościej uzyskać efekt, który oczekuje czy jednak nie.

Wschodząca Gwiazda
niestety ale raczej nie. do stworzenia takiej listy pomocne być to e-narzędzie https://www.found.co.uk/ppc-keyword-tool/

Student ✭
Znam, bardzo przydatne. Dzięki za podpowiedź tak czy inaczej.

Wschodząca Gwiazda
Ja znów stawiałabym bardziej na rozbudowę i uporządkowanie kampanii. Wybrałeś DSA bo zależy Ci (jak mniemam) na automatyzacji, ale drugiej strony jeśli odpowiednio kampanii nie podzielisz to zgubisz się w pewnym momencie w optymalizacji fraz.

Może spróbuj rozdzielić kampanię DSA grupami z kluczowymi hasłami w linkach jak: zderzaki, itp. A potem dla każdej z grup w ścisłym dopasowaniu wykluczyć takie hasła ogólne jak wspomniałeś czyli [opel zafira], itp. Będzie Ci znacznie łatwiej nad tym zapanować, zwłaszcza jeśli piszesz, że masz ogrom produktów na sklepie do reklamowania.

Kampanie DSA fajnie działają, jeśli na początku mocno zadbasz o optymalizację fraz. One się szybko uczą i dobierają coraz lepsze zapytania (a niedługo mają działać jeszcze lepiej)Emotikon: Szczęśliwy

Student ✭

Dziękuje Paula za szerszą wypowiedź.

W moim przypadku jeżeli chodzi o kategoryzację to mogę podzielić jedynie markami. Produkt w zasadzie jest jeden, ale występuje dla różnych marek w różnych wersjach. Całość to ok. 45000 kombinacji, a tym samym produktów / osobnych podstron.

Kategorie na sklepie występują w formie: nazwadomeny.pl/kategoria, produkty natomiast nazwadomeny.pl/nazwa produktu, przy czym w nazwie produktu zawsze występuje marka, model i odmiana produktu ( title też to zawiera ).

Dlatego zastanawiam się czy jest sens na tą chwilę dzielić to np. kategoriami po markach. Oczywiście gdybym miał zamiar manewrować stawkami, ograniczać te mniej opłacalne to jak najbardziej, ale na tą chwilę chciałbym się wyzbyć właśnie zapytań typu [Opel Zafira], gdzie jest to tak ogólne zapytanie, że na 95%Emotikon: Szczęśliwy nie dotyczy mojego asortymentu. Mogę dodać oczywiście takie wykluczenie, ale kombinacji to tu można naliczyć setki ( mogę próbować skorzystać z mieszarki, ale to chyba nie sprawdzi się na tyle na ile bym chciał ).

Dobrze sprawdza mi się natomiast kampania produktowa + remarketing dynamiczny. Wiadomo jednak, że chcemy wycisnąć jak najwięcej.