Obecnie 144 forumowiczów jest online
Obecnie 144 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Jak walczyć z wyklikiwaniem reklam, czyli nieprawidłowe kliknięcia

Najlepszy Współtwórca

Cześć wszystkim.

Na pewno wielu z Was spotkało się z Klientami, którym wyklikiwane są reklamy bądź sami się reklamujecie w AdWords i również Wam ktoś wyklikuje reklamy.

Współczynnik nieprawidłowych kliknięć na poziomie 10% to nic strasznego a wręcz bardziej zależy od ustawień kampanii (np. dopasowań fraz) niż od delikwentów wyklikujących reklamy.

Ale współczynnik przekraczający 50% i dochodzący do ponad 70 bądź 80% to już wielki problem.

Tak za te odfiltrowane kliknięcia Google nie pobrało pieniędzy, ale straciliśmy potencjalnych Klientów. Te 70%-80% kliknięć to nasi Klienci, którzy nie mieli szansy kliknąć w naszą reklamę - tracimy, ale i traci na tym Google.

Wyklikiwacze często nie mają świadomości, że nieprawidłowe kliknięcia są wyłapywane przez system. Nie mają świadomości, że swoim działaniem psują rynek bo gdy dzieje się coś nie tak na koncie przeważnie podwyższana jest stawka CPC, czyli cała dana branża podnosi stawki - cierpi na tym również wyklikiwacz.

Jak z tym walczyć? Procedura jest trudna i mozolna ale się da. To nieuczciwa konkurencja i można zgłaszać na policję. Fakt musicie trafić na policjanta, który choć trochę zrozumie co do niego mówicie, ale się da.

Tak, nawet zmienne adresy IP wskazane w konkretnych godzinach są podstawą do wskazania konkretnego urządzenia, a tym samym wykrycia wyklikiwacza.

Co jeszcze można zrobić? Właśnie odbyłem sympatyczną rozmowę z Panią z supportu sugerując, że samo Google mogłoby coś z tym zrobić - POMÓC kilku Klientom wykryć sprawcę, zrobić case z tego i nagłaśniać sprawę, że się da i nie ma to sensu.

Wiem, że system wykrywania jest coraz lepszy itp. ale po co leczyć jak można próbować przeciwdziałać.

Kilka spraw dociągniętych do końca we współpracy z Google i Policją i nagłaśnianie takich spraw może pomoże - chciałbym choć pewnie jestem marzycielem.

A jak Wy sobie radzicie z dużymi współczynnikami nieprawidłowych kliknięć? Dla żartownisiów nie chodzi o ukrycie kolumny Emotikon: Szczęśliwy

P. S. Jeśli jakiegoś wyklikiwacza uraziłem pisząc to słowo z małej litery to NIE przepraszam.

Dominik Myślak
Odpowiedź eksperta 3verified_user

Dot.: Jak walczyć z wyklikiwaniem reklam, czyli nieprawidłowe kliknięc

[ Edytowane ]
Wszechwiedzący ✭

No właśnie już miałem przygotowaną koncepcję odpowiedzi, jednak przedostatnim akapitem zniweczyłeś mój misterny plan Emotikon: Mrugający Na poważnie - bardzo słuszna koncepcja.

________
Booguś

Najlepszy Współtwórca
temat nie jest wcale śmieszny Emotikon: Szczęśliwy od czasu do czasu zgłasza się do mnie Klient z takim problemem....

wyklikiwacze doprowadzają do załamania w takich branżach jak hydraulik, elektryk itp. gdzie przeważnie są to jednoosobowe działalności... Dlaczego hydraulik z Warszawy za poprzedni miesiąc wydał na AdWords 3600 zł.

Gdzie jest granica opłacalności dla reklamujących się w AdWords? Jak dla mnie jest przekraczana - jest to wynikiem w dużej mierzy wyklikiwaczy.

Czy Google chce słyszeć od swoich Klientów, że AdWords jest do .... bani? Nie opłaca się? Za wysokie CPC?

Przecież to bije w dobre imię Google. Dlaczego Google nie stara się w jakiś sposób nagłaśniać sprawy nieuczciwej konkurencji. Dlaczego nie pomoże w zebraniu dowodów, że ten i ten dopuścił się nieuczciwej konkurencji - wyklikiwał.

Google robi akcje dla osób starszych ucząc ich korzystania z wirtualnego świata. Dlaczego nie zrobić szkoleń dla policjantów z postępowania w takich przypadkach.

Przecież taka akcja nie przeszłaby bez echa w tv i internecie. A głównym celem to pokazanie, że można wykryć takiego delikwenta i ukarać.

Nie leczyć, a przeciwdziałać.
Dominik Myślak

Wszechwiedzący ✭
Być może strategiczna decyzja jest taka, że lepiej tego nie nagłaśniać. I być może to jest słuszna decyzja, bo na przykład 95% moich klientów nawet raz nie wskazała na ten problem. Jeśli zatem sprawa zyskałaby rozgłos ogólnokrajowy i mówiłby o niej każdy hydraulik i każdy samozwańczy ortopeda to skutek dla Google byłby prawdopodobnie negatywny. Więc być może lepiej z tym walczyć "po cichu".
________
Booguś

Wschodząca Gwiazda
Dominik nie ma wyklikiwaczy, tylko jest źle ustawiona kampania ( zły target ) i źle zrobiona strona pod marketing ( brak cta, hu... teksty, huj.. fotografie itd). Czasem sam spotykam się jako klient ze źle zrobioną stroną - np. za hu... nie mogłem ostano znaleść kontaktu telefonicznego ani danych adresowych firmy na stronie WWW i się dziwią, że nie ma odzewu z kampanii AdWords. Ja osobiście najpierw sprawdzam stronę i rozmawiam z klientami o poprawkach na stronie, aby nie było tak, że KTOŚ NA PEWNO WYKLIKAŁ. Po za tym mam własny sytem mierzenia (sprawdzania ) jakości kampanii AdWords i wierz mi, że odfiltrowanie w Google jest naprawdę niezłe. Pozdrawiam Adaśko

Najlepszy Współtwórca
Adam bez powodu nie założyłem tego wątku... dzisiaj również poinformowałem Klienta, że zapewne to wina źle ustawionej kampanii i muszę to sprawdzić - bo tak jest "zawsze".

Niestety nie w tym przypadku. Dobrze podzielone konto na kampanie - każda kampania ma swoje zadania. Każda kampania ma swoje grupy reklam i co najważniejsze to używają tylko fraz w dopasowaniu ścisłym - tak wiem, że nie do końca ok, ale na potrzeby badania nieprawidłowych kliknięć wyczerpało to temat.

Do tego na stronie hydraulika czy elektryka najważniejszy jest telefon - to interesuje Klienta. Mój drogi zaskoczę Cię - to wszystko jest.

Współczynnik nieprawidłowych kliknięć powyżej 75% ...

Klient ma dane z Analyticsa gdzie są bardzo krótkie wejścia bez działań do tego dane z dziennika serwera, gdzie co 120 s wyklikiwanie.

Więc Twoja ocena również czasem może być hu...
Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda
Dominik ma w tym przypadku rację.

Podam przykład sprzed kilku dni. W pojedynczym dniu w jednej z kampanii naszych klientów Google wykrył 132 nieprawidłowe kliknięcia (wsp. nieprawidłowych kliknięć w tym dniu to ponad 93%).
A ponieważ mamy dla tego klienta śledzenie i wszystkie kliki przechodzą przez nasz serwer zapisujemy sporo dodatkowych informacji. Kliki są z tego samego adresu IP, słowa kluczowa w większości ściśle pokrywają się ze słowami na koncie. Nie ma mowy o przypadkowym działaniu czy nieporozumieniu.
Jeśli ktoś klika 20 razy reklamę w czasie poniżej 3 minut, a następnie klika reklamy tego samego reklamodawcy po kilkanaście razy dla innych słów kluczowych no to jest to działanie z premedytacją. Na szczęście wszystkie kliki są odnotowane jako nieprawidłowe więc działanie tego delikwenta jest zupełnie bezcelowe.

W sumie z tego samego adresu IP było 226 klików w krótkim czasie. Adres oczywiście dodany do wykluczonych.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭ ✭

Również byłem niedawno ofiarą "ataku". Kilkadziesiąt kliknięć z jednego IP na jedno słowo. Niestety odfiltrowane nie zostały wszystkie tylko drobna część.

Wszechwiedzący ✭
Czasami odfiltrowanie trwa bardzo długo, o ile moment zwrotu środków jest mniej więcej tożsamy z identyfikacją fałszywego kliku. W moim przypadku zdarzają się zwroty za kliknięcia, które oceniam jako fałszywe nawet po 4 miesiącach (tak!!!) od ich wystąpienia. Pomijając tą obsuwę czasową oceniam skuteczność filtrowania jako bardzo wysoką.
________
Booguś