Obecnie 209 forumowiczów jest online
Obecnie 209 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Jak to jest z tym konkuowaniem słów kluczowych

Student ✭ ✭ ✭

Chyba wiele osób nurtuje problem konkurencji słów kluczowych i "bicia się ze samym sobą" w aukcji reklam pomiędzy własnymi grupami reklam, kampaniami.

Niestety nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.

Pytanie jak działa aukcja jeśli:

1. MCK i na dwóch kontach klientów ustawimy te same słowa kluczowe

2. To samo konto ale różne kampanie (kilka) - i te same słowa kluczowe w każdej z nich

3. Tę samą kampanię a w jej grupach reklam (kilku) te same słowa kluczowe.

Z etycznego i logicznego punktu widzenia nie powinno dojść do podbijania stawek pomiędzy grupami reklam, kampaniami jednego klienta...ale kto wie Emotikon: Mrugający ....stąd moje pytanie.  

Odpowiedź eksperta 2verified_user
2 ZAAKCEPTOWANYCH ROZWIĄZAŃ ()

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Tomasz K
września 2015

Dot.: Jak to jest z tym konkuowaniem słów kluczowych

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Tutaj masz artykuł o rankingu reklamy https://support.google.com/adwords/answer/1752122?hl=pl który zawiera również film który wczesniej zamieściłem, jeżeli po lekturze i obejrzeniu dalej bedziesz miał pytania to śmiało.

Napisałes ze to są te same słowa, więc na pewno każdy z nas wziął za pewniak, że dopasowania są te same. Co nie zmienia faktu, że idea jest ta sama - w licytacji liczy się słowa z najwyższym adrankiem.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Rozwiązanie
września 2015

Najlepszy Współtwórca
Przeczytaj sobie ten artykuł to zrozumiesz jak wybierane są frazy do licytacji z różnymi dopasowaniami itp. https://www.pl.adwords-community.com/t5/Artyku%C5%82y-U%C5%BCytkownik%C3%B3w/Dopasowania-s%C5%82%C3%...

I na prawdę już Ci odpowiedzieliśmy na to pytanie. Masz wynik jakości, masz CPC i odpowiedź chociażby Maćka, który Ci napisał, że w obrębie konta frazy nie konkurują na zasadzie podbijania stawki - po prostu są wybierane te, które w danym momencie są najlepsze do wyświetlenia.

Co do kampanii tylko połączenia i klasyczna z kierowaniem na mobile to zastanów się co chcesz osiągnąć. Tworząc kampanie Tylko połączenia powinieneś się zastanowić nad sensem działania kampanii klasycznej na smartphonach.
Dominik Myślak

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Najlepszy Współtwórca
1. Według zasad Google nie możesz reklamować (wręcz jest zabronione) z dwóch kont jednego Klienta. Wyjątkiem mogą być zupełnie odrębne działalności, ale wtedy czy takie same frazy na pewno dobrze reklamują różne biznesy? Czasem zapewne tak.

Natomiast podbijanie stawek będzie zależało tylko od Ciebie pomiędzy tymi kontami na pewno będzie zachodziła walka o lepsze pozycje tak z konkurencją jak i pomiędzy nimi.

2 i 3 W obrębie konta powinieneś zadbać o brak duplikatów fraz (te same frazy w dokładnie tych samych dopasowaniach - z założeniem, że działają w tych samych regionach i o tym samym czasie). Jeśli następuje taka sytuacja następuje to wyświetli się i tak tylko jedna reklama o wyższym rankingu, więc nie koniecznie ta, którą chcesz by widzieli internauci.
Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda
1 jeżeli to różni klienci to konkurują ze sobą
2 wyświetlana jest reklama z najwyższym rankingiem reklamy- nie konkurują ze soba
3 patrz 2.

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭ ✭

Ok. przejdźmy do konkretów.

Mamy słowo misio z max  CPC 1zł a konkurencja ma CPC na poziomie 0,5zł;

Struktura nasza to:

Kampania A

Grupa reklam 1

misio CPC 1zł; Wynik jakości 4/10

Grupa reklam 2

misio CPC 0,8zł; Wynik jakości 6/10

Kampania B

Grupa reklam 1

misio CPC 1zł; Wynik jakości 4/10

Grupa reklam 2

misio CPC 0,8zł; Wynik jakości 6/10

Grupa reklam 3

misio CPC 1 zł; Wynik jakości 7/10

Co się teraz stanie?

- co się wyświetli i w jakiej stawce? Zależy mi na tym czy, któraś z reklam z konkretnej grupy wyświetli się już z CPC 0,51 np. Grupa reklam nr 3 z Kampanii B czy Google poleci po całości i zacznie "licytację pomiędzy moimi kampaniami i grupami reklam" i wyświetli się  misio z CPC za 1zł z Kampanii nr 2 i Grupy reklam nr 3??

Wschodząca Gwiazda
Podstawowe pytanie to.. po co Ci tyle tych samych słów na jednym koncie.
Na pytanie w sumie odpowiedzieliśmy już wcześniej, Google bierze reklamę z najlepszym adrankiem(czyli grupa 3 w Kampanii B) i to ją do licytacji z konkurencją wystawia.

[ Edytowane ]
Magister ✭ ✭ ✭

Dominik i Maciek odpowiedzieli używając terminu "reklama o wyższym rankingu"/"z najwyższym rankingiem", więc pośrednio odpowiedzieli na Twoje pytanie o stawki/koszty.

Ja tylko dodam, że ponieważ stawka jest jednym z elementów rankingu reklamy, więc przy wyborze tej o najwyższym rankingu dochodzi do "rywalizacji" słów (zarówno w ramach grupy jak i różnych grup) i do aukcji z innymi reklamodawcami wybierane jest to, dla którego iloczyn stawki i innych składników rankingu będzie najwyższy. W niektórych przypadkach wyższy ranking uzyskujemy dzięki wyższej stawce.

Edit: odpowiadając na pierwsze pytanie, odpowiedziałem przypadkiem na drugie Emotikon: Mrugający

Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Wschodząca Gwiazda
Tutaj masz dokładnie pokazane jak się oblicza adrank i jak działają akucje adwords https://www.youtube.com/watch?v=PjOHTFRaBWA

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭ ✭

No z góry przepraszam ale jeszcze raz zadam pytanie co i w jakiej cenie się pojawi Emotikon: Szczęśliwy ?

Nadal nie mogę dostać jednoznacznej informacji czy moje własne reklamy/słowa kluczowe/grupy reklam/kampanie konkurują między sobą?

Google bardzo to mgliście tłumaczy, nie podając ani wag konkretnych czynników wpływających na ad rank ani co działa a jakiej kolejności.

Pamiętajmy, że na to wszystko nakłada się też dopasowanie słów - co jeśli w pierwszej kampanii mamy slowo z dopasowaniem przybliżonym i stawką 10zł a w drugiej ścisłym 1zł ? czy obie kampanie będą brały udział w "bitwie" i czy Google nie wybierze tej z pierwszej dobijając CPC  do 10zł?

Dlaczego się o to pytam? Przykład pierwszy z brzegu - jeśli tworzymy oddzielną kampanię - tylko połączenia bo chcemy aby po prostu lepiej się dopasowała do userów mobilnych  a ona jest kopią innej kampanii to czy kampania tylko połączenia będzie się "naparzała" z moją drugą "zwykłą" podbijając stawki aż do osiągnięcia max CPC mimo, że konkurenci wystawili CPC dużo niższe? Niestety nigdzie nie mogę znaleźć tej informacji.

Rozwiązanie
września 2015

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Tutaj masz artykuł o rankingu reklamy https://support.google.com/adwords/answer/1752122?hl=pl który zawiera również film który wczesniej zamieściłem, jeżeli po lekturze i obejrzeniu dalej bedziesz miał pytania to śmiało.

Napisałes ze to są te same słowa, więc na pewno każdy z nas wziął za pewniak, że dopasowania są te same. Co nie zmienia faktu, że idea jest ta sama - w licytacji liczy się słowa z najwyższym adrankiem.

Rozwiązanie
września 2015

Najlepszy Współtwórca
Przeczytaj sobie ten artykuł to zrozumiesz jak wybierane są frazy do licytacji z różnymi dopasowaniami itp. https://www.pl.adwords-community.com/t5/Artyku%C5%82y-U%C5%BCytkownik%C3%B3w/Dopasowania-s%C5%82%C3%...

I na prawdę już Ci odpowiedzieliśmy na to pytanie. Masz wynik jakości, masz CPC i odpowiedź chociażby Maćka, który Ci napisał, że w obrębie konta frazy nie konkurują na zasadzie podbijania stawki - po prostu są wybierane te, które w danym momencie są najlepsze do wyświetlenia.

Co do kampanii tylko połączenia i klasyczna z kierowaniem na mobile to zastanów się co chcesz osiągnąć. Tworząc kampanie Tylko połączenia powinieneś się zastanowić nad sensem działania kampanii klasycznej na smartphonach.
Dominik Myślak