Obecnie 202 forumowiczów jest online
Obecnie 202 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Jak prawidłowo tworzyć grupy reklam?

Nowicjusz ✭

Od niedawna prowadzę konto AdWords jednak im więcej czytam na ten temat, tym więcej pytań się pojawia. Zastanawiam się czy we właściwy sposób grupuję słowa kluczowe w grupach reklam. Załóżmy że prowadzę dwa rodzaje szkoleń: dla hydraulików i elektryków. Dla każdego z nich stworzyłem oddzielną grupę reklam. W pierwszej znalazły się takie słowa jak: hydraulik szkolenie, hydraulik kurs, instalator szkolenie, instalator kurs, uprawnienia hydrauliczne, uprawnienia wod-kan. W drugiej z kolei: elektryk kurs, elektryk szkolenie, uprawnienia elektryczne, uprawnienia sep. Czy taki podział jest prawidłowy? Czy powinienem podzielić np. pierwszą grupę reklam na dwie odrębne Pierwsza odnosiłaby się do słów hydraulik kurs i hydraulik szkolenia, a druga do słów uprawnienia hydrauliczne i uprawnienia wod-kan?

Kolejna sprawa, to czy jest sens w jednej grupie reklam powtarzać kilka razy jedno słowo kluczowe ale z różnym stopniem dopasowania? Np. słowo „hydraulik kurs” w dopasowaniu przybliżonym, ścisłym i do wyrażenia. A może dla każdego dopasowania powinienem tworzyć odrębną grupę reklam? A może wystarczy jedna grupa reklam i jedno dopasowanie?

Być może moje pytania bardziej doświadczonym użytkownikom wydają się absurdalne jednak uwierzcie mi, że mam z tym nie lada problem Emotikon: sfrustrowany

Odpowiedź eksperta 1verified_user
Highlighted

Jak prawidłowo tworzyć grupy reklam?

Najlepszy Współtwórca

Cześć,

Grupowanie zależy od wielu czynników, ale przeważnie od Twoich celów i tego co chcesz osiągnąć.

Jak najbardziej trafne pytanie, ponieważ świadomość jak można wykorzystać grupowanie, daje Ci możliwość uzyskiwania lepszego Wyniku Jakości poprzez użycie tych fraz w reklamach. Obecny podział jaki masz może sprawić, że niektóre frazy będą miały niższy Wynik Jakości przez to, że nie występują w reklamie.

W Twoim przypadku rozdzieliłbym tak grupy reklam:

1. hydraulik szkolenie

2. hydraulik kurs

3. instalator szkolenie

4. instalator kurs

5. uprawnienia hydrauliczne

6. uprawnienia wod-kan

7. elektryk kurs

8. elektryk szkolenie

9. uprawnienia elektryczne

10. uprawnienia sep

Zerknij na artykuł jaki jakiś czas temu popełniłem https://www.pl.advertisercommunity.com/t5/Artykuly/Dopasowania-slow-kluczowych-zastosowanie-ciekawe-...

Bardzo często stosuje te 3 dopasowania w jednej grupie reklam, a potem jak trzeba, wydzielam np. dopasowanie ścisłe do odrębnej grupy.

Jeśli dysponowałbyś większym budżetem to wręcz wydzieliłbym odrębną kampanię. Dlaczego odrębne? Ponieważ na poziomie kampanii możesz kontrolować budżet dzienny (któraś kampania może być skuteczniejsza więc możemy przesunąć większy budżet na nią), bądź kierować na regiony itp.

kampania 1:

1. hydraulik szkolenie

2. hydraulik kurs

3. instalator szkolenie

4. instalator kurs

5. uprawnienia hydrauliczne

6. uprawnienia wod-kan

kampania 2:

1. elektryk kurs

2. elektryk szkolenie

3. uprawnienia elektryczne

4. uprawnienia sep

Gdyby kampanie AdWords zaczęłyby Ci przynosić większe efekty. widziałbyś, że konkretne dopasowania (przeważnie ścisłe) przynoszą konkretnych Klientów, to wydzieliłbym takie frazy do jeszcze jednej kampanii.

Kolejnym krokiem, bądź jeszcze przed wydzieleniem dobrych fraz jak wyżej, możesz pomyśleć o remarketingu na sieć wyszukiwania i sieć reklamową (dwie odrębne kampanie). Przemyśl co możesz dać użytkownikom, którzy byli na stronie, ale nie skorzystali z usługi. Jakiś rabat, promocja, żeby ich z powrotem przyciągnąć na stronę.

Dominik Myślak