Obecnie 272 forumowiczów jest online
Obecnie 272 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Jak porównać nowe reklamy ze starymi

Student ✭

Witam cześć,

 

jeśli mam w grupie 2 reklamy, dodaję 1 nową i chcę porównać jej skuteczność z obecnymi reklamami (ustawiam "Równomiernie wyświetlaj naprzemiennie: wyświetlaj reklamy bardziej równomiernie przez co najmniej 90 dni, a następnie je zoptymalizuj" albo nacisk na konwersje) to jak to zrobić?

 

Jeśli moja nowa reklama nie ma historii a obecne już ją mają np. jakieś konwersje to Google na pewno wybierze te stare, jak to ugryźć aby system uczciwe porównywał wszystkie 3?

 

2015-02-16 18_13_32-Zarządzanie kampanią – Google AdWords.png

Odpowiedź eksperta 4verified_user

Dot.: Jak porównać nowe reklamy ze starymi

Student ✭ ✭ ✭

Jeśli wybierasz jedną z opcji:

  • Równomiernie wyświetlaj naprzemiennie: wyświetlaj reklamy bardziej równomiernie przez co najmniej 90 dni, a następnie je zoptymalizuj
  • Wyświetlaj naprzemiennie w nieskończoność: wyświetlaj równomiernie mniej skuteczne reklamy z reklamami skuteczniejszymi i nie optymalizuj

Reklamy będą wyświetlane bardziej równomiernie, pomimo tego, że niektóre mają już próbkę danych.

 

Skoro wybierasz wyświetlanie równomierne, to dlaczego Google miałby wybrać te stare?

 

Dokładny opis działania rotacji reklam masz tutaj:
https://support.google.com/adwords/answer/6034106?hl=pl

I pamiętaj, że ustawienia te dotyczą całej kampanii, a nie konkretnej grupy reklam.

Dot.: Jak porównać nowe reklamy ze starymi

Student ✭
Ale jeśli stare mają już dane CTR itd. to opcja powinna wyzerować staty a tego nie robi. Jak więc w takim razie rzetelnie porównać reklamy po dodaniu nowej? Zakładając, że zacznie emitować równomiernie.

Dot.: Jak porównać nowe reklamy ze starymi

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭ ✭

Opcja ta nie powinna zerować danych, bo czemu miałaby to robić?

Jakby resetowała dane, to jak miałbyś określić różnice w skuteczności danych ustawień rotacji, skoro nie miałbyś do czego porównać (a robienie dwóch takich samych kampanii z różnymi opcjami rotacji byłoby ekstrawagancją).

 

Jak porównujesz reklamy to przecież porównujesz przy tych samych "założeniach" - dla tego samego okresu, czyli ustawiasz zakres dat od dnia, w którym zmieniłeś opcję rotacji reklam. I od tego momentu reklamy powinny być wyświetlane równomiernie. Wyzerowanie poprzednich danych nie jest potrzebne.

Dot.: Jak porównać nowe reklamy ze starymi

Najlepszy Współtwórca
Dokładnie jak napisał Marcin...

Twoją wytyczną jest moment wrzucenia nowej reklamy. Od tego momentu mierzysz skuteczność wszystkich reklam.
Dominik Myślak

Dot.: Jak porównać nowe reklamy ze starymi

Wschodząca Gwiazda
Tomek po pierwsze daj systemowi szansę i poczekaj, aż reklama zostanie zatwierdzona ( masz status "Odpowiednia" ). Po za tym jeśli nawet wybierzesz aby system wyświetlał reklamy "naprzemiennie", to pamiętaj, że Twoje starsze reklamy mają historię CTR, więc będą uzyskiwać wyższy ranking niż nowe reklamy, więc będą miały wyższą pozycje a to oznacza wyższy CTR - to będzie powodować nie równe szanse dla reklam. Warto więc wybrać opcje optymalizacji pod względem kliknięć lub konwersji. System sam będzie powoli testował nowe reklamy, a jak "zauważy potencjał" to zacznie emitować je co raz częściej. Wybór należy do Ciebie. Adaśko

Dot.: Jak porównać nowe reklamy ze starymi

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭ ✭

Z tym, że do obliczania rankingu reklamy wykorzystywany jest QS, który przypisywany jest na poziomie słowa kluczowego, a nie reklamy. Podczas aukcji ranking obliczany jest dla słowa, które ją wywołuje, a nie dla konkretnej reklamy, Ta wybierana jest chwilę później. W związku z tym reklamy powinny jednak mieć równe szanse.

Dot.: Jak porównać nowe reklamy ze starymi

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Nie do końca chyba jest tak, jak piszesz. Przecież w grupie reklam możesz mieć dwie reklamy, z których jedna będzie bardzo dobrze korespondowała ze słowem kluczowym i stroną docelową, a druga zdecydowanie gorzej.

Przez to jedna reklama będzie miała zdecydowanie wyższe średnie pozycje od tej drugiej.

Gdyby było, tak jak piszesz, wówczas wszystkie reklamy w grupie miały by w dłuższym czasie mniej więcej zbliżoną średnią pozycję, a tak przecież nie jest.

W związku z tym nasuwa się wniosek, że mimo iż QS jest przypisywany na poziomie słów kluczowych, to jednak reklama sama w sobie (z racji, że jej jakość jest składową wyniku jakości) również ma znaczenie podczas ustalania rankingu.

Dlatego wydaje mi się, że wprawdzie słowo wyzwala uczestnictwo danej kampanii w aukcji, ale to reklama w powiązaniu z tym słowem i innymi czynnikami (takimi jak strona docelowa na jaką prowadzi, rozszerzenia, itp.) decyduje o rankingu i musi być wybierana przed ustaleniem rankingu, a nie po.

Tomasz Ciepłucha

Dot.: Jak porównać nowe reklamy ze starymi

[ Edytowane ]
Student ✭

Czyli jak to jest? Temat nie okazał się wcale taki łatwy.

Dodaję nową reklamę do grupy, jak rzetelnie sprawdzić, czy jest lepsza od innych reklam w grupie, skoro nowa reklama nie ma jeszcze historii?

Dot.: Jak porównać nowe reklamy ze starymi

Wschodząca Gwiazda
Ustaw rotację na "Wyświetlaj naprzemiennie w nieskończoność", odczekaj dostatecznie długo by mieć odpowiednią ilość danych i porównuj pod względem własnych kryteriów i założeń kampanii, które reklamy są lepsze, a które gorsze.
Tomasz Ciepłucha

Dot.: Jak porównać nowe reklamy ze starymi

Student ✭
Jak coś to bym wolał już opcję nr 3 czyli po 90 dniach optymalizuj wg 1 lub 2.

Dot.: Jak porównać nowe reklamy ze starymi

Najlepszy Współtwórca

W kwestii samego porównania nie ma innego wyjścia niż już wyżej opisane porównanie skuteczności w określonym czasie.

Kwestia czy ocenisz sam czy zaufasz algorytmowi Google to Twój wybór. Ja osobiście wolę mieć jak najwięcej pod kontrolą i samodzielnie podejmować decyzje. 

 

Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jeszcze nieco utrudnić to co już wydaje Ci się trudne, czyli wniknąć w analizowaną sytuację nieco głębiejEmotikon: Szczęśliwy

 

Zazwyczaj w grupie jest więcej słów niż jedno. Czyli każde słowo może być wyświetlane w zestawieniu z każdą reklamą.

Każda para to inne dopasowanie słowa do reklamy, do strony docelowej, do zapytania z wyszukiwarki.

 

W związku z tym chcąc podjąć właściwą decyzję - musimy oceniać skuteczność par słowo + reklama a nie samych reklam.

 

W wyniku takiej oceny znajdziemy i wydzielimy do osobnych grup lepsze (skuteczniejsze) pary niż przy ocenie uśrednionej dla samych reklam.

 

Dot.: Jak porównać nowe reklamy ze starymi

Student ✭ ✭ ✭
Tomasz, zgadzam się z Tobą. Owszem, przy ustalaniu QS jest brane pod uwagę dopasowanie reklamy do słowa kluczowego i przyznaję, że poniosło mnie ze stwierdzeniem, że reklama losowana jest po aukcji. Jednak, głównym moim zamysłem było spostrzeżenie, że do rankingu nie jest brany pod uwagę bezpośrednio CTR reklamy a oczekiwany CTR słowa (+ historyczny CTR wyświetlanego adresu URL). Inaczej mówiąc, w omawianej sytuacji, gdzie mamy jedną frazę, do obliczenia CTR zostanie wzięty oczekiwany CTR na bazie słowa, który zapewne będzie wypadkową CTRów reklam znajdujących się w adgrupie. W opcji wyświetlania naprzemiennego, jak mniemam, będzie to identyczna wartość dla każdej z reklam (dane historyczne każdej z nich zostaną pominięte).
To oznaczałoby, że różnice na pozycjach będą wynikały bezpośrednio z dopasowania reklam do słowa kluczowego, które oczywiście może mieć przełożenie na CTR reklam.

Natomiast, jeśli miałaby miejsce sytuacja, że CTR starszych reklam jest brany pod uwagę, to cała idea dodawania nowych reklam i testowania nie miałaby z grubsza sensu.