AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 243 forumowiczów jest online
Obecnie 243 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

GTM - śledzenie celu w GA

B
Student ✭ ✭

Witam, chciałbym się poradzić w jeszcze jednej sprawie.

Mam taki problem, że od kilku dni, nie rejestrują mi się cele w GA. W zakładce ecommerce jest wszystko w porządku. Każde zamówienie jest widoczne.

Dodałem ostatnio GTM do strony i po dwóch dniach zauważyłem, że żadne cele nie zostały zarejestrowane. Oczywiście strony realizacji się nie zmieniły.

Czy ktoś ma może jakiś pomysł czemu tak się stało?

Pozdrawiam.

Odpowiedź eksperta 2verified_user
2 ZAAKCEPTOWANYCH ROZWIĄZAŃ ()

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: B
września 2015

Dot.: GTM - śledzenie celu w GA

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Skonfiguruj obydwa tagi - czyli główny tag analytics wysyłający pageview oraz tag transakcji by były uruchomione zdarzeniem gtm.dom
Wóczas wszystko będzie działać w takiej postaci jak jest.

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Nie wiem jak masz skonfigurowane konto GTM.
Ogólnie powinieneś mieć jeden tag UA śledzący odsłony odpalany regułą gtm.dom
oraz tag śledzący przesyłający transakcje uruchamiany regułą gtm.dom na stronie podziękowania po transakcji.
Nie twórz kolejnego tagu UA wysyłającego pageview.
Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Student ✭ ✭ ✭
Usuń kod Analytics, zostaw tylko kod GTM i uruchom śledzenie za pomocą Google Tag Menager. Po dodaniu kodu GTM sugeruje się usunięcie innych kodów, bo może to powodować tego typu problemy.

Pozdrawiam

B
Student ✭ ✭

Na stronie posiadam kod Universal Analytics w kontenerze GTM. Nie mam żadnych starych pozostałości.

Zauważyłem, że cel nie jest zliczany, ponieważ do GA nie wpada ruch z strony dziękującej za zamówienie.

Odpaliłem więc podgląd i wszedłem na tą stronę. 

W zakładce debuggera pojawiło się coś takiego:

2015-02-24 11.17.53 pm.png 

W punkcie drugim DOM Ready GTM informuje mnie, że aktywne są śledzenie transakcji oraz konwersji AdWords i one faktycznie spływają gdzie powinny.

Czy ktoś wie w takim razie czemu nie wczytuje się kod UA na tej jednej stronie?

Tag kodu Universal Analytics ma skonfigurowany w taki sposób:

2015-02-24 11.24.06 pm.png

Według tego co wiem, powinno wyświetlać się na każdej stronie, a nie chce. 

Z góry dzięki za pomoc.

Wschodząca Gwiazda
Możesz podać adres strony?
Tomasz Ciepłucha

Wschodząca Gwiazda
A na pewno na stronie "dziękującej za zamówienie" masz zaimplementowany kod GTM, bo mam wrażenie, że nie i to jest przyczyną problemu. Adaśko

B
Student ✭ ✭
Kod GTM mam na pewno zaimplementowany, ponieważ spływają dane z strony podsumowującej zamówienie do GA za pomocą śledzenia transakcji oraz śledzenie konwersji E-commerce.

To wygląda tak, jakby sam kod Universal Analytics działał na wszystkich stronach oprócz jednej.

Adres strony: https://sklep.szykownydom.pl

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Zrobiłem testowe zamówienie - sorry Emotikon: Szczęśliwy

Na stronie podsumowania masz ostrzeżenie do GTM'a:
"Data layer needs to be above the container snippet"

Zajrzałem do źródła i faktycznie robisz to nie tak, jak powinieneś.
Ponieważ definiujesz obiekt dataLayer na nowo po tym jak jest on tworzony przez kontener GTM nadpisujesz wszystko co jest w nim tworzone.

W związku z tym faktycznie dane ecommerce się przesyłają, ale już nie inne rzeczy, czyli np. pageview i wszystkie inne tagi, które masz zdefiniowane w kontenerze na tej stronie.

Przenieś ten fragment kodu, w którym definiujesz dane o transakcji

dataLayer = [{
'transactionId': .....
}];

przed kontener GTM i będzie wszystko działać.

Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
B
Student ✭ ✭

To fakt, dataLayer mam poniżej kontenera. Spowodowane było to sytuacją, że miałem problem z umieszczeniem tego kodu nad GTM. W internecie znalazłem na stronie:

https://support.google.com/tagmanager/answer/3002596?hl=pl

Umieść ten kod *przed* kodem kontenera Menedżera tagów Google, by obiekt dataLayer był już gotowy, gdy Menedżer tagów Google uruchomi asynchronicznie tag Google Analytics.

Jeśli nie możesz tego zrobić i warstwa danych będzie umieszczona na stronie poniżej kodu Menedżera tagów Google,dodaj do reguły warunek powodujący oczekiwanie na pełne wczytanie strony (elementu DOM). Posłuż się do tego celu wbudowanym zdarzeniem „gtm.dom”:

Tak też to zrobiłem, ale skutek jest jak widać. 

Postaram się przenieść to nad GTM, a czy może macie jakiś pomysł jak można zrobić to bez przenosin?

A może dodać tag tak samo skonfigurowany (ten sam - Fire On) jak śledzenie ecommerce, tylko zamiast śledzenia transakcji ustawić pageview?

Rozwiązanie
września 2015

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Skonfiguruj obydwa tagi - czyli główny tag analytics wysyłający pageview oraz tag transakcji by były uruchomione zdarzeniem gtm.dom
Wóczas wszystko będzie działać w takiej postaci jak jest.

Tomasz Ciepłucha

B
Student ✭ ✭
Dodałem tag analytics wysyłający pageview. Fire on ustawione zostało jak w przypadku śledzenia konwersji, czyli na stronie thank-you oraz z gtm.dom.

W tym momencie role się odwróciły. Strona rejestruje się w GA, ale za to konwersje nie.

Czy chodziło Ci o takie dodanie tagu czy może dodanie do tagu analytics, który jest na wszystkich stronach wywołania eventu gtm.dom?
Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Nie wiem jak masz skonfigurowane konto GTM.
Ogólnie powinieneś mieć jeden tag UA śledzący odsłony odpalany regułą gtm.dom
oraz tag śledzący przesyłający transakcje uruchamiany regułą gtm.dom na stronie podziękowania po transakcji.
Nie twórz kolejnego tagu UA wysyłającego pageview.
Tomasz Ciepłucha

B
Student ✭ ✭
Ok, działa. Emotikon: Szczęśliwy Dzięki bardzo za pomoc.