Obecnie 252 forumowiczów jest online
Obecnie 252 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Dobór słów kluczowych a liczba wyświetleń

Nowicjusz ✭

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Niedawno postanowiłem wykorzystać możliwości AdWordsa aby pomóc sobie w pozyskiwaniu klientów dla firmy. Trochę czytałem na ten temat zanim uruchomiłem pierwszą kampanię, jednak w praktyce AdWords nie jest już tak łatwy jakby się mogło wydawać Emotikon: Szczęśliwy

Przejdę do rzeczy. Otóż chciałbym zareklamować oferowane przez nasz szkolenia z obsługi kamer termowizyjnych i wykonywania przy ich użyciu pomiarów budynków. Długo zastanawiałem się jakich słów kluczowych użyć i jakiego typu dopasowania, aż wreszcie zdecydowałem się na dopasowanie przybliżone z modyfikatorem oraz stale rozbudowywaną listę słów wykluczających. W swojej kampanii mam grupę reklam zawierającą następujące słowa kluczowe:

+szkolenie +termowizja

+kurs +termowizja

+termowizja +budownictwo

problem w tym, że nie generują one zbyt wielu wyświetleń reklamy, na których tak mi zależy. Dla przykładu, przez okres ok. 2 tygodni słowo kluczowe +szkolenie +termowizja wygenerowało zaledwie 20 wyświetleń, słowo +kurs +termowizja 10 wyświetleń. Taki wynik zupełnie mnie nie zadowala. Próbowałem rozbudować listę słów kluczowych o dodatkowe wyrażenia jak np. badania termowizyjne, pomiary termowizyjne itp, ale nie przyniosło to żadnych efektów. Szczerze mówiąc nie wiem co mógłbym w tym momencie zrobić aby jakoś polepszyć ten kiepski wynik. Zastanawiałem się czy nie dodać jeszcze jednego słowa kluczowego tj. termowizja, w dopasowaniu przybliżonym. Zdaję sobie jednak sprawę że to rozwiązanie też nie jest idealne bo moja reklama będzie się wyświetlać nawet wtedy, gdy ktoś wpisze np. "ile kosztuje badanie termowizyjne we wrocławiu", a na takich wyświetleniach zbytnio mi nie zależy. Mam nadzieję że ktoś z bardziej doświadczonych kolegów mógłby mi podsunąć jakieś rozwiązanie problemu.

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Najlepszy Współtwórca

Pierwsza sugestia to robicie kampanii na grupy reklam. Każda z wymienionych fraz może mieć swoją grupę reklam, a przez to bardziej dopasowane teksty reklamowe. Wykorzystaj dwa nagłówki do wciągnięcia w nie słowa kluczowego i wezwania do działania.

Druga sprawa, to sprawdź w narzędziu Propozycje Słów Kluczowych jakie inne frazy mogą być stosowane w Twojej branży.

Sprawdź np. czy fraza "szkolenia z obsługi kamer termowizyjnych" jest dobrą frazą - oraz wszystkie powyższe wymienione przez Ciebie.

Kolejne frazy to np. obsługa kamer termowizyjnych, jak obsługiwać kamery termowizyjne, itp. dzięki, którym może do Ciebie trafić użytkownik zainteresowany szkoleniami.

Dominik Myślak

Nowicjusz ✭

Dziękuję za podpowiedź. Do tej pory wszystkie 3 frazy miałem przypisane do jednej grupy reklam. Teraz spróbuję to zmienić zgodnie z Twoją sugestią. Każda z fraz będzie miała swoją grupę reklam. Moim zdaniem frazy 

+szkolenie +termowizja

+kurs +termowizja

są ok i dlatego chcę je zostawić. Problem w tym że nie generują zbyt dużej liczy wyświetleń. Próbowałem skorzystać z proponowanych przez Ciebie fraz tj. "szkolenia z obsługi kamer termowizyjnych" oraz "obsługa kamer termowizyjnych" zarówno w dopasowaniu przybliżonym jak i ścisłym jednak od razu wyświetla się komunikat "Mała liczba wyszukań". Czy jest sens zostawiać takie słowo kluczowe? Jeśli tak to w jakim dopasowaniu? Przybliżonym czy szczegółowym?

Skorzystałem także z drugiej rady tj. wykorzystałem planer słów kluczowych. Z tego co zauważyłem większość propozycji powtarza się ale wybrałem kilka, które mogłyby pomóc w dotarciu do nowych klientów. Jednak mam wątpliwości czy jest sens stosowania frazy "szkolenia kamery termowizyjne" w dopasowaniu przybliżonym skoro przy tego rodzaju zapytaniu moja reklama i tak powinna się wyświetlić gdyż mam frazę +szkolenia +termowizja. Podobnie gdybym zastosował frazę +pomiary +termowizja to czy jest jeszcze sens stosować frazę "pomiary kamerą termowizyjną" w dopasowaniu przybliżonym? Czy obie te frazy nie będą ze sobą sztucznie konkurować?

Początkowo uważałem że dobieranie słów kluczowych i typów dopasować to bułka z masłem ale im więcej o tym myślę tym więcej pytań i wątpliwości się pojawia.

Najlepszy Współtwórca

Stosuj minimum modyfikator dopasowania przybliżonego. Nie stosuj tylko przybliżonego.

Modyfikator sprawi, że każda fraza z plusem będzie musiała pojawić się w zapytaniu - nie koniecznie w takiej kolejności jak we frazie na koncie AdWords.

Celowo odesłałem Cię do Planera Słów Kluczowych byś mógł poszukać dodatkowych fraz, które sprawią, że zwiększy się liczba wyświetleń.

Możesz stosować różne rodzaje fraz w różnych kombinacjach. Fraza szkolenia kamery termowizyjne i kamery termowizyjne szkolenia mogą być w jednej grupie reklam - po pewnym czasie obserwuj, która z nich jest lepsza i w razie potrzeby możesz zmienić tekst reklamy, by zastosować w nim lepszą frazę.

Jak widzisz to ciągłe poszukiwania najlepszych ustawień i fraz.

Czy na pewno mała liczba wyświetleń nie jest uwarunkowana np. niskimi pozycjami? Na jaki region kierujesz reklamy?

Dominik Myślak

Profesjonalista ✭ ✭ ✭

Jakub,

Ja na Twoim miejscu wykorzystałbym także inne rodzaje kampanii. Na przykład mocno zawężoną kampanię w sieci reklamowej skierowaną na słowa kluczowe, albo kampanię wideo kierowaną bardzo precyzyjnie na taką tematykę na YouTube. Dla tej branży łatwo o fajny materiał wideo Emotikon: Szczęśliwy

________
Booguś

Najlepszy Współtwórca

Jeśli zapytań jest mało trzeba wykorzystać każdą okazję aby wyświetlić reklamy. Pomimo użycia modyfikatora, do obsłużenia szyków przestawnych w wyrażeniu, warto dodawać to samo wyrażenie w pozostałych kombinacjach. Zwiększa się wtedy dopasowanie zapytania do słowa kluczowego a rozdzielając słowa do odrębnych grup, także i do tekstu reklamowego.

Lepsze dopasowanie zapytania, słowa, reklamy i strony docelowej to wyższy Wynik Jakości.

Z kolei WJ wpływa na ranking reklamy (w przybliżeniu = WJ x licytowana stawka). Google przy kwalifikowaniu reklam do wyświetlenia i ustalaniu ich kolejności w wynikach bierze pod uwagę właśnie ranking.

Czyli:

- szukaj nowych słów zgodnie propozycjami Dominika, 

- dbaj i poprawiaj WJ dla już znalezionych,

- jeśli ruch będzie zbyt mały poszerz słowa w kierunku porad, urządzeń (wiesz jakie urządzenia są na rynku i które z nich nadają się do profesjonalnej pracy, wśród interesujących się nimi są potencjalni Twoi Klienci)

Na Yt możesz z poradą Bogusia kierować reklamy ale też umieścić treści, które przyciągną potencjalnych Klientów. Je też możesz promować. 

Pozwoli Ci to zarówno na stronie (np z poradami, opisami pomiarów, sam najlepiej wiesz co jeszcze...) jak i w ramach twojego kanału na YT budować listy remarketingowe aby później wyświetlić tym użytkownikom reklamy szkoleń.

Nowicjusz ✭

Bardzo dziękuję za cenne rady, na pewno z nich skorzystam Emotikon: Szczęśliwy. Niestety w książkach i artykułach, które czytałem nie było mowy o takich szczegółach.

Do tej pory sądziłem, że jeśli wpiszę frazę +szkolenie +termowizja, to nie ma potrzeby wpisywania tego samego tylko w innej kolejności, czyli +termowizja +szkolenie, i często pomijałem ten krok. Wszystkie słowa kluczowa upychałem też zazwyczaj do jednej grupy reklam a teraz wiem, że był to błąd gdyż miało to bezpośredni wpływ na niski Wynik jakości.

Pojawił się też pomysł kampanii na YT. Myślę że to świetny pomysł ale wolałbym najpierw podszkolić się w samym AdWords zanim spróbuję czegoś nowego. Mogę jednak zacząć już przygotowywać materiały z myślą o przyszłej kampanii na youtube. 

Jeszcze mam pytanie z innej beczki, czy któryś z kolegów mógłby polecić jakąś książkę dotyczącą AdWordsa ale bardziej od tej strony praktycznej?

Najlepszy Współtwórca

Wrócę jeszcze do dopasowań. Zerknij na artykuł jaki napisałem odnośnie dopasowań i ich zastosowań. W grupie reklam możesz mieć każde z nich i będzie ono spełniało inne zadania.

na samym dole jest link do części 2 artykułu

https://www.pl.advertisercommunity.com/t5/Artykuly/Dopasowania-slow-kluczowych-zastosowanie-ciekawe-...

Czytałeś artykuły przygotowane przez Support AdWords? Zerknij tutaj - często bywają przykłady, które rozjaśniają teorię https://support.google.com/adwords/?hl=pl#topic=3119071

Dominik Myślak

[ Edytowane ]
Profesjonalista ✭ ✭ ✭

Jeszcze mam pytanie z innej beczki, czy któryś z kolegów mógłby polecić jakąś książkę dotyczącą AdWordsa ale bardziej od tej strony praktycznej?

Mariusz Gąsiewski - http://www.ittechnology.us/kurs-adwords/ - trochę nieaktualnych grafik, ale ciągle świetne od strony praktycznej i filozoficznej (bezpłatne)

Brad Geddes - Advanced Google AdWords

Wadą wszelkich książek jest jednak to, że zwykle już w chwili wydania są częściowo nieaktualne lub nie zawierają wszystkiego, co w danej chwili istotne. Dlatego w praktyce jedyne wyjście to min 16 godzin dziennie przy kompie (z weekendami włącznie) i śledzenie wszystkich informacji w sprawie Emotikon: Mrugający

________
Booguś