Obecnie 195 forumowiczów jest online
Obecnie 195 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Czy dobrze rozumiem zasady użycia znaku towarowego w tym przypadku ?

[ Edytowane ]
Student ✭

Witam.

Zastanawia mnie następująca kwestia, użyję przykładu. Jest np. Firma „X” która sprzedaje buty. Jest firma „Y” której produktem jest ich karta lojalnościowa, jednak dzięki karcie firmy „Y” można dostać przy okazji rabat przy zakupie butów „X”.

Chciałbym promować kartę firmy „Y”, jednak na frazy firmy „X”, tzn, ktoś wpisuję frazę „buty X”, pojawia się moja reklama o następującej treści:

Szukasz butów X ? – Uzyskaj rabat 25%.

Czy w takim przypadku mam prawo użyć znaku towarowego „X” bez ich zgody ?

W google jest napisane:

W tekście reklamy można użyć hasła będącego znakiem towarowym, jeśli są spełnione następujące warunki:

• w tekście reklamy używa się tego hasła opisowo w jego zwykłym znaczeniu, a nie w odniesieniu do znaku towarowego;
  • reklama nie odnosi się do produktów ani usług korespondujących z hasłem będącym znakiem towarowym.

Według mnie trzymam się punktu pogrubionego – ja na mojej stronie reklamowej nie reklamuję butów firmy X lub co gorsza butów firmy Z co byłoby niezgodne z tymi zasadami i wymagało zgody firmy X na użycie ich znaku, ale reklamuje produkt firmy Y co nie ma związku ich produktem, i chcę zachęcić klienta szukającego X do założenia tej karty tym, że może uzyskać rabat zakładając kartę Y.

Sprawa polega na czym innym niż karta i np. buty jakiejś firmy, ale dobrze oddaje sytuacje. Czy dobrze to rozumiem , i mogę bez żadnych obaw reklamować w ten sposób?

Pozdrawiam.

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Najlepszy Współtwórca

Ze znakami towarowymi jest różnie - odbiór takiej reklamy przez właściciela znaku towarowego.

To co bym zrobił na Twoim miejscu, to próba włączenia takiej kampanii na frazy ze znakiem towarowym - aby sprawdzić czy nie jest on zastrzeżony w google. Jeśli jest to i tak czeka Cię telefon do firmy X by zezwoliła na użycie znaku.

Jeśli takiego znaku towarowego nie ma na liście Google, to po uruchomieniu kampanii (z różnych powodów) firma X może się z Tobą skontaktować o naruszenie zasad znaków towarowych - ale nie musi.

Zapewne najpierw by Cię grzecznie poprosili o zaprzestanie użycia znaku - jeśli mieliby coś przeciwko.

Podkreślam, że nie jestem prawnikiem Emotikon: Szczęśliwy

Dominik Myślak

Profesjonalista ✭ ✭ ✭

Mogę się podzielić takim spostrzeżeniem, że czasami frazy nie są zatwierdzane w treści reklam, a "przechodzą" w dwóch opcjonalnych polach "Ścieżka" używanych w wyświetlanym adresie URL.

________
Booguś

Student ✭

ja też zauważyłem, że czasem słowo od razu jest zastrzeżone w treści reklam, to nie przejdzie, a czasem nie jest, to przejdzie, to jest jedyna reguła, a im większa firma tym większe prawdopodobieństwo ze jest zastrzeżone. A tych ścieżek nie próbowałem ale wiem o których mowa, to stestuję może kiedyś dzięki.

Najlepszy Współtwórca

W adresie wyświetlanym przejdzie, ale nadal należy pamiętać o nieuczciwej konkurencji i używaniu znaku zastrzeżonego.

Dominik Myślak