AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 273 forumowiczów jest online
Obecnie 273 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

CPC wlasciwy

Nowicjusz ✭

Witajcie,

chciałbym poznać Wasze doświadczenie dot. Określenia dobrego wyniku CPC. Jaka wartość wg Was jest dobra? Czy jedynym odniesieniem jest symulator slow kluczowych?

Odpowiedź eksperta 1verified_user

CPC wlasciwy

Wszechwiedzący ✭

Hej Emotikon: Szczęśliwy

Dobre CPC to może być takie, przy którym masz największy zwrot z inwestycji. Może też to być zakres CPC, w którym kliki są dla Ciebie opłacalne. Bo przecież warto płacić wyższe CPC niż takie, przy którym masz największy zwrot z intwestycji jeśli kliknięcia cały czas są opłacalne - bo to podnosi zyski. Tak czy inaczej CPC warto odnosić do swojej sytuacji a nie jakichś zewnętrznych statystyk - bo tu chodzi o Twój biznes a nie równanie do szeregu. Można też spojrzeć na sprawę tak, że CPC jest nieważne a liczą się koszty konwersji - jakkolwiek się ją liczy.

________
Booguś

Dot.: CPC wlasciwy

Nowicjusz ✭

Dzieki #Boguś

podchodzisz do tematu przez pryzmat konwersji ROI itp. Słusznie. Bo CPC to tylko narzędzie do osiągnięcia celu.

Nigdy nie braliście za cel innych parametrów przy jakiejkolwiek kampanii?

Spytam w takim razie czy macie jakies postrzeganie ile powinien kosztować pozyskany kontakt typu mail?

CPC wlasciwy

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Jeżeli płacisz za kliknięcie załóżmy średnio 1zł, z 10 klików masz 1 email, a z 10 emaili sprzedajesz usługę, która jest warta np. 100zł no to biznes Ci się nie opłaca, bo zarobiłeś 100zł i wydałeś 100zł (10 emaili po 10 klików po 1zł = 100zł).

Jeżeli jednak dzięki temu sprzedasz usługę za 1000zł no to płacenie po 1, 2, a nawet 5zł jest dla Ciebie dochodowe bo wciąż zyski są dużo wyższe od kosztów.

W związku z tym nikt nie odpowie Ci ile powinien kosztować pozyskany kontakt, bo to zależy ile ten kontakt jest dla Ciebie warty.

Najlepiej jest to oszacować odpowiadając na pytanie ile średnio zarabiam na sprzedaży dla jednego klienta i na ile średnio pozyskanych kontaktów udaje mi się coś sprzedać.

Np. jeśli średnio 1 kontakt na 7 kończy się sprzedażą o średniej wartości 1750zł to wartość jednego kontaktu to 1750zł/7 = 250zł.

Czyli Twój próg opłacalności to 250zł za jeden pozyskany kontakt.

Jeśli średnio 1 na 20 wejść na stronę kończy się wysłaniem emaila to teraz nasze 250zł dzielimy przez 20.

Wychodzi zatem, że teoretycznie możemy płacić nawet 12,50zł za kliknięcie.

Oczywiście jest to kwota maksymalna przy której wyjdziemy na zero, więc żeby cokolwiek zarobić musi ona być mniejsza.

Ale tak to działa. Teraz Ty zrób swoje obliczenia i będziesz wiedzieć ile maksymalnie możesz płacić za kliknięcie.

A ponieważ kliknięcie, kliknięciu nie równe trzeba też brać pod uwagę które kampania, grupy reklam i słowa kluczowe przynoszą nam więcej, a które mniej konwersji i na tej podstawie możemy optymalizować kampanię by optymalizować zysk.

 

Tomasz Ciepłucha

Dot.: CPC wlasciwy

Nowicjusz ✭

Dziękuje za obszerne wytłumaczenie ROI. Zgodnie twierdzicie ze najważniejsze są twarde wskaźniki.