Obecnie 273 forumowiczów jest online
Obecnie 273 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Budżet dzienny i nagminne przekroczenia o 20%

Najlepszy Współtwórca

Cześć,

Wiem, że budżet dzienny może zostać przekroczony o 20%, ale...  nasuwa mi się ostatnio inne pytanie.

ScreenShot1396.jpg

Na wykresie widzicie kampanie, która działała od 14 stycznia do 14 lutego. Budżet dzienny to 100 zł/dzień.

To nie była pierwsza taka kampania. Kampania z budżetem 100 zł/dzień trwa już od sierpnia, więc system miał trochę czasu na "nauczenie się go".

Pomińmy tu kwestie dodatkowe jak średni koszt kliknięcia, koszt konwersji itp. Skupmy się na budżecie, który w ciągu miesiąca nie miał być przekroczony, czyli 3000 zł.

Na wykresie widać, że system nagminnie przekracza 100 zł przez 14 dni.Ten spadek, który widzicie to moja ingerencja i zejście do 70 zł, a następnie do 60 zł na dzień, żeby zmieścić się w ustalonym budżecie - czyli o 30-40% w dół budżetu dziennego - to bardzo dużo.

W czym tkwił problem. Widząc, że system nagminnie wydaje zbyt wiele i nie ma zamiaru przestać wiedziałem, że szybciej skończy się budżet niż było to założone, bądź drastycznie zjedzie z budżetami by wyrównać sumaryczne wydatki (w obu przypadkach musiałbym tłumaczyć się Klientowi) - postanowiłem samemu zareagować i zmieniłem budżety. I tu mój błąd, ponieważ nie mam możliwości odzyskania nadwyżek.  Nijak nie jestem w stanie wytłumaczyć supportowi, że system w przypadku tej kampanii zadziałał źle i aby zmieścić się w wydatkach założonych miesięcznych sam system musiałby mocno ciąć budżety dzienne - praktycznie tak ja to zrobiłem, ponieważ moja ingerencja pozwoliła na zmieszczenie się w budżecie 3000 zł miesiąc - co również nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ bardzo negatywnie wpływa na całą kampanię.

Gdybym nie zmienił budżetu, a system przekroczył wydatki miesięczne, zostałyby one zwrócone na konto, ale...  zostałem uświadomiony, że system starałby się jak najmniej zwrócić środków, czyli starałby się zmieścić w wydatkach miesięcznych - czyli ciąć budżety dzienne.

Pan z supportu poradził się działu księgowości i...  usłyszał (a później ja od niego) regułkę, że: "System widział potencjał kampanii i dlatego podwyższył wydatki..."  Widział ten potencjał przez 14 dni, a co z pozostałymi 16 dniami kampanii, gdzie "teoretycznie" system zmniejszałby mocno budżety dzienne?

Ja rozumiem, jeśli przekroczenia budżetu są niewielkie, bądź zbliżające się do 20%, ale przez mniejszą liczbę dni. Wtedy system łatwo może skorygować miesięczne wydatki. Ale tu wydawał prawie 120 zł przez 14 dni i nie było widać końca...

Także pytanie brzmi. Czy system ma również ograniczenie w drugą stronę by nie przekraczać 20% w dół? Czyli mając budżet dzienny ustawiony na 100 zł (usiłując wyrównać sumaryczne wydatki miesięczne) nie może "ustawić" mniej niż 80 zł/dzień?

Takie ustawienie systemu powodowałoby, że ja nie musiałbym się martwić co zrobi system, a dokładnie czy narazi kampanie na brak skuteczności, bardzo mocno obniżając budżety dzienne.

Dominik Myślak
Odpowiedź eksperta 3verified_user

Dot.: Budżet dzienny i nagminne przekroczenia o 20%

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Ucząc się kiedyś do egzaminu, przeczytałem wszystkie materiały które są dostępne i doczytałem się tam tego że:

-System podwyższa budżet do 20% jeśli nie wydał całości z dnia poprzedniego,
-System mnoży budżet dzienny przez 30,4 aby wyliczyć ile może przez te dni wydać,

Wydaje mi się że poprzez zmianę ręczną budżetu, system nie wiedział co zrobić i dlatego takie kwiatki są.

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Ja nie wiem, czy system ma ograniczenia w dół, ale poniżej wykres dla kampanii z budżetem 50zł/dzień za luty 2015.

Budżet nie był zmieniany przez cały okres trwania kampanii (kampania ruszyła 17 stycznia). Wydatki dzienne prawie codziennie dochodziły do prawie 60zł (czyli 120%), a mimo to przez zdecydowanie niższe wydatki w weekendy wydatki w całym miesiącu wyniosły 1470zł (maksymalnie zgodnie z definicją mogłoby być 1520zł). U Ciebie mogłaby być podobna sytuacja, jeśli nie ruszałbyś budżetu.

Więc wydaje mi się, że jednak w tym przypadku lepiej nie ruszać budżetu, a system sobie z tym poradzi.

przekroczenie-budzetu.png

Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca
Artur nie zrozumiałeś trochę problemu. Budżet dzienny przez pierwsze 14 dni nie był zmieniany. Moja ingerencja miała skończyć z nagminnym przekraczaniem budżetu.

Ja wiem jak działa zasada 20%... ona będzie dobrze działała jeśli te przekroczenia są niewielkie, bądź rzadko, a nie przez 14 dni ciągiem. To naraża kampanie w późniejszym czasie na brak budżetu dziennego/mniejszą skuteczność.

Tomasz w tej kampanii harmonogram to 6-23 bez ingerencji w procentowe stawki przez 7 dni tygodniu.

To inne pytanie. Co jeśli system przekraczałby budżet dzienny o 10-20% dzień w dzień przez 21 dni? Jak sądzicie jak by zadziałał? Biorąc pod uwagę stwierdzenie supportu, że starałby się doprowadzić do sytuacji, żeby jak najmniej zwrócić naddatku.

I znowu zdaje sobie pytanie, czy istnieje dolna granica? Jeśli nie, to czy powinna być wprowadzona by system nie mógł zejść poniżej np. 80% budżetu dziennego ustawionego na koncie?
Dominik Myślak

Najlepszy Współtwórca
Nie może być dolnej granicy % wydatków tak jak górnej + 20%.
Wyobraź sobie co by Google musiało zrobić, żeby to zapewnić jeśli ilość zapytań danego dnia spadłaby poniżej ilości zapewniającej wydatki na poziomie minimalnymEmotikon: Szczęśliwy
Za co byś wtedy płacił?
Jakie praktyki zarzucałbyś wtedy Google, w sytuacji kiedy nie ma ruchu a wydatki są?

Wschodząca Gwiazda
Dominikowi chodziło raczej o coś innego w swoim pytaniu. Tak jak podał w przykładzie załóżmy, że przez 21 dni system wydaje o 20% więcej budżetu dziennego więc przez pozostałe dni w miesiącu musiałby zejść o sporo w dół by to zrównoważyć. No i chodzi o to, by nie dopuścić do takiej sytuacji, że pod koniec miesiąca wydatki są zdecydowanie niższe, żeby wszystko się zgrało dla systemu Emotikon: Szczęśliwy
Ale powiem szczerze, że jak jak do tej pory nie spotkałem się z taką sytuacją w praktyce.
Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca
Miałem kiedyś problemy przy zwiększaniu budżetu. System starał się nadrobić średnią wobec wcześniejszych dni (tak wyszło z moich obliczeń) ale pomogła w jednym przypadku niewielka korekta budżetu w dół a w drugim wstrzymanie kampanii i ponowny start po paru godzinach i zaczęło działać dobrze. To były sugestie supportu i obydwie uzdrowiły sytuację.

Student ✭ ✭ ✭
Widzisz Lech a w przypadku przekraczania nagminnego o 20% wręcz zakazałbym ruszania budżetu, ponieważ później nie można domagać się zwrotów - tu powinno się coś zmienić i każda sytuacja powinna być rozpatrywana indywidualnie.

Nadal uważam, że system źle zadziałał i mam wątpliwości czy poprawnie by chciał skorygować swój błąd - czyli ograniczenie wydatków na tyle, że kampania w ogóle nie byłaby opłacalna/rentowna.

I nie chodzi tu o minimum wydatków jakich musi się trzymać system - ja rozumiem to, że w niektóre dni po prostu nie będzie popytu - tu chodzi o coś zupełnie innego - o rentowność kampanii, gdy system będzie korygował nadpłaty 20%.

Wschodząca Gwiazda
W sumie najsensowniejszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie opcji, która pozwalałaby zablokować możliwość przekroczenia budżetu. Niemniej jednak taka opcja raczej się nie pojawi Emotikon: Szczęśliwy
Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca
I tak i nie.
Wszystko zależy od rodzaju kampanii i konkretnej sytuacji (np czy zwiększony ruch przekłada się na sprzedaż i kiedy się przekłada,...).
Ograniczenie budżetu raczej nie wpłynie na rentowność a na poziom sprzedaży, chyba że braknie kasy przed szczytem zakupów w danym dniu (ale przed tym można się zabezpieczyć).

Wschodząca Gwiazda
Mi chodziło o takie sytuacje, jakie opisał Dominik. Ja nie twierdzę, że takie rozwiązanie byłoby z korzyścią dla kampanii. Tak jak napisałem wcześniej mi osobiście przekraczanie budżetu o 20% absolutnie nie przeszkadza i uważam to za bardzo pożyteczną funkcję w szczególności gdy ilość zapytań cyklicznie zmienia się w ciągu tygodnia.
Oczywiście można wykorzystać dostosowanie stawek w harmonogramie by lepiej dopasować budżet do trendów panujących w poszczególne dni, ale osoby prowadzące AdWords samodzielnie nie są świadomi w większości takich możliwości i dlatego system przekraczając budżet o maks 20% stara się optymalnie wykorzystać ich pieniądze.
Niemniej jednak dla osób, które chciałby by by mimo wszystko system pilnował dziennego budżetu i go nie przekraczał, taka opcja by się przydała.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭ ✭
Problem polega w tym, że uzyskałem dwukrotnie potwierdzenie tego, że system będzie starał się zmieścić w zadanym budżecie... czyli przekraczając go x razy kilka/kilkanaście dni może być gorszych budżetowo, a w moim specyficznym przykładzie bardzo złych - tu tkwi problem.

System ma za zadanie trzymać się pewnej wytycznej i ma ją zrealizować po najmniejszych kosztach (czytajcie, że ma zminimalizować zwroty za przekroczenie budżetu miesięcznego - pod warunkiem, że nie ingerowaliśmy w ciągu tych 30 dni w budżet - jedna paranoja goni drugą - to mnie przeraża Emotikon: Szczęśliwy