Obecnie 280 forumowiczów jest online
Obecnie 280 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Bardzo szybko i nieefektywne wydawanie Budżetu

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭

Cześc, jestem nowym użytkownikiem adwords. Zaczałem jakis miesiac temu z prostą stroną przechwytującą i osiągałem zadowalające mnie wyniki - budżet dzienny ok 70zł, z czego pozyskiwałem kontakt do około 60-70 potencjalnych klientów co bardzo mnie satysfakcjonowało. kwota 70zł wydawana była równomiernie przez cały dzień, średnio kilka złotych na godzinę - super. Średni cpc - 0,25 ZŁ.

Od 30 maja reklama zaczęła świrować. Wstałem o godzinie 9:00 a wydane już było 141zł - konwersja bardzo słaba(za 140zł miałbym zwykle 140 kontaktów, a w tym przypadku miałem jedynie 17 czyli niemalże 90% mniej). Wyłączyłem reklamę bo myślalem że to jakiś błąd, 31 maja, 1 i 2 czerwca spróbowałem włączyć reklamę na mniejszym budżecie(30zł) i ta sama sytuacja -  w 10-15minut "zjedzone" 10zł z budżetu.  

Dzisiaj - 3 czerwca jest jeszcze gorzej, wprowadziłem zmiany, zrobiłem 2 grupy reklam do jednej strony przechwytującej - budzęt 30zł, efekt? w 15 minut "zjedzone" 50zł z budżetu, pozyskane 4 kontakty co daje 12zł/kontakt czyli 1200% drożej niż poprzednio. Średni CPC ok 1,50-2zł

O co może chodzić? Mimo, że nie wprowadzałem, ŻADNYCH zmian w kampanii to nagle zaczęła reklamować bardzo szybko i bardzo nieefektywnie. Nie rozumiem co powoduje tak nagłą zmianę w zachowaniu reklamy.

Czy mógłbym prosić o pomoc?

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Profesjonalista ✭ ✭ ✭

Cześć Szymon,

Sprawa na pewno do wyjaśnienia, ale trzeba będzie zebrać trochę informacji.

Na początek kilka pytań:

1) W jaki sposób mierzysz konwersje w AdWords?

2) Na jakie miasta / kraje wyświetlana jest reklama?

3) Słowo kluczowe, które generuje największe koszty a poprzednio było znacznie tańsze?

Czy moja odpowiedź była pomocna? Jeśli tak, oznacz ją jako „najlepszą odpowiedź”

Najlepszy Współtwórca

Szymon najlepiej będzie porównać dwa okresy i znaleźć gdzie najbardziej uciekają środki. Może dopasowania fraz masz przybliżone i dopiero teraz zaczęło to przynosić negatywne skutki.
Na pewno nic nie zmieniałeś? Może miałeś włączoną jakąś automatyzację, a ona przestała działać bo Google wprowadzało w tej kwestii zmiany.
Może nieco zmieniłeś harmonogram, bądź zmieniła się strategia ustalania stawek CPC.

Dominik Myślak

Nowicjusz ✭ ✭

Cześć Krzysztof, odpowiadam na pytania:

1) Sprawdzam ile maili trafia do mojego autorespondera, stronę reklamuję tylko w adwords więc mam pełny obraz na to ile maili pozyskałem za pomocą adwords

2) reklama wyświetlana jest na całą polskę

3) Wszystkie słowa znacznie podrożały, ale najbardziej "Praca dodatkowa", ze średniej stawki 0,28zł za klik na 1,62zł za klik. Na slowa "praca dodatkowa" reklama wyświetla sie dopiero od okolo tygodnia. CTR na tych slowach jest około 2-3x gorszy od najlepszych słów

Nowicjusz ✭ ✭

Cześć, harmonogramu nie ustawiałem w ogole, reklama wyświetla się 24h/dobę 7 dni w tygodniu.

Jak sprawdzić czy może faktycznie zmieniła sie strategia CPC?

Dot.: Bardzo szybko i nieefektywne wydawanie Budżetu

Profesjonalista ✭ ✭ ✭

Hej Szymon,

Nie masz przypadkiem również linków do strony na swoim kanale Youtube?

Jeśli chodzi o stronę e****partner to jest tam też problem z implementacją Google Analytics.

Kod jest umieszczony w złym miejscu oraz są dwa różne tagi GA na stronie.

@Dominik Myślak,

Moja pytania tak na prawdę wzięły się z wątpliwości odnośnie stosunku ilości konwersji do kosztu.

Bo z tego co napisał Szymon można by wnioskować, że działa w branży, w której nie ma konkurencji co jest po prostu niemożliwe.

Jeśli chodzi o pracę dodatkową to ok. Ludzie prawdopodobniej chętniej zostawiają email bo i potrzeba zapewne paląca...

@Szymon D:
Porównaj daty w AdWords: od kiedy jest drogo do poprzedniego okresu i zobacz jak zmieniła się pozycja reklamy.

Czy moja odpowiedź była pomocna? Jeśli tak, oznacz ją jako „najlepszą odpowiedź”

Najlepszy Współtwórca

Szymon sprawdzasz wyszukiwane frazy?

Jakich dopasowań fraz używasz?

Dlaczego harmonogram masz 24h/dobę? Masz przynajmniej go jakoś rozbitego co kilka godzin? czy po prostu całe 24h?

Czy czasem duży wpływ nie ma sezonowość?

Sprawdź sobie te najczęściej wyszukiwane frazy w Google Trends.

Dominik Myślak

Profesjonalista ✭

Pytanie także czy kampanie masz ustawione tylko na sieć wyszukiwania, czy również na sieć reklamową?

Kanał YT- Google Tag Manager: https://goo.gl/S2RM7X

Nowicjusz ✭ ✭

Na swoim kanale yt mam link do ebroker, ale ja reklamuję w Adwords inną stronę.

Czyli uważasz, że ilość konwersji do kosztu, którą osiągałem przez niemalże 3 tygodnia była na nadzwyczaj dobra? Konkurencja jest  i to spora.

Jeśli chodzi o pozycję to wcześniej miałem 3,8-3,9 teraz jest to 1,5-1,6 czyli znacznie się podniosła

Nowicjusz ✭ ✭

Tylko na sieć wyszukiwania

Profesjonalista ✭ ✭ ✭

Moim zdaniem podejrzanie dobra, ale nie widziałem oferty więc mogę się mylić.

Pozycja znacznie się podniosła więc i kosz się podniósł.

Widocznie były jakieś zmiany w stawkach.

Sprawdziłeś to co sugerował Dominik? Strategie ustalania stawek możesz zobaczyć w ustawieniach kampanii.

Najlepszy Współtwórca

I tu może jest "problem". Wcześniej reklama pojawiała się pod wynikami naturalnymi - niższe koszty, ale jak widzisz lepsze efekty.

Spróbuj obniżać stawki za kliknięcie, żeby doszły do poziomu, gdzie wyniki wrócą.

Prowadzenie kampanii AdWords to ciągła analiza danych i przede wszystkim ciągły eksperyment i musisz o tym pamiętać.

Dominik Myślak

Nowicjusz ✭ ✭

Tak sprawdzam frazy i w słowach kluczowych zapisane mam te najbardziej popularne

Używam dopasowania przybliżonego, nie zmieniałem tutaj nic od poczatku kampanii

Kiedy pierwszy raz włączyłem reklamę, zaczeła przynosić mi satysfakcjonujące wyniki(średnio 1kontakt/1zł) więc stwierdziłem, że skoro coś działa to nie będę tego zmieniał, stąd 24h/7

Jeśli chodzi o sezonowość to nie wydaje mi się, aby miało to w tym przypadku duże znaczenie.

Zmniejszyłem budżet dzienny na 20zł, ustawiłem maks cpc na 0,35PLN, zaraz włączę reklamę i zobaczę co z tego wyjdzie

Profesjonalista ✭ ✭ ✭

Jak to jest z tą historią zmian?

Z jakiegoś powodu pozycja reklamy musiała się podnieść.

Wciąż chyba nie wiemy co było tego przyczyną...

Stawki były ręcznie ustawiane na początku?

Możesz wrzucić na wykres np. kliknęcia lub wyświetlenia i średni CPC i podesłac zrzut?

Dot.: Bardzo szybko i nieefektywne wydawanie Budżetu

Nowicjusz ✭ ✭

Reklamę już wyłączyłem, działała 10 minut, srednia pozycja 1,6 - czyli bez zmian, sredni CPC - 1,66zł. 

Budżet 20zł/DZIEŃ, a w 10 minut wydało 21,62 zł

Na poczatku ustawiałem tylko budżet - zaczynałem od 30zł, póżniej 70zł i na kończ ok 100zł/dzien. Stawek CPC nie ruszałem

Tak wyglądał wykres kiedy wszystko było ok

Zrzut ekranu 2018-06-04 o 15.46.05.png

A tak, w jeden z pierwszych dni, kiedy zmieniło się na gorsze, o godzinie 9:00 wyłączyłem reklamę.

Zrzut ekranu 2018-06-04 o 15.44.05.png

Jak widać w w szczytach obu dni uzyskałem niemalże taką samą ilość  kliknięć, z tą różnicą że 31 maja kosztowało mnie to 7x wiecej