Obecnie 231 forumowiczów jest online
Obecnie 231 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Automatyczne a ręczne ustalanie stawek CPC

Student ✭

Cześć,

po miesiącu oswajania z AdWords ośmieliłam się zrezygnować z automatycznego ustalania stawek CPC.

1. ustaliłam, które słowa kluczowe mają "najwieksze wzięcie" i tam zostawiłam "dobrą stawkę", a resztę obniżyłam

2. pilnuję, żeby stawki były "na pierwszą stronę" (jak pojawia się komunikat - ostrzeżenie to poprawiam)

Efekt:

1. dużo mniej płacę za kliknięcia

2. ilość telefonów nie zmniejszyła się ani też.. nie wzrosła (kliknięcia z konwersją mam na tym samym poziomie)

ale...

zmniejszyła mi się sporo liczba wyświetleń i kliknięć.

Reasumując:

Dużo mniej płacę, ilość telefonów mam na tym samym poziomie.

Pytanie:

Czy powinnam się martwić zmniejszoną liczbą wyświetleń i kliknięć?

BTW: Dodam, że ilość telefonów mnie nie satysfakcjonuje.

Co o tym sądzicie doświadczeni AdWordowcy?

Pozdrawiam serdecznie

Kasia

Odpowiedź eksperta 4verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Katarzyna K
września 2015

Dot.: Automatyczne a ręczne ustalanie stawek CPC

Wschodząca Gwiazda
Kasiu idziesz w dobrym kierunku, bo optymalizacja polega na tym aby eliminować niepotrzebne kliknięcia (nie generujące konwersji). Warto jednak walczyć o wysokie pozycje, bo tam możesz uzyskać wyższy CTR, a dobra historia CTR to lepsza jakość reklamy, a to obniża koszty.

Adaśko

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Sugerowanie się średnią pozycją reklam na poziomie kampanii może być mylące.
W zależności od tego jakiego typu dopasowań używasz może się zdarzyć tak, że Twoje reklamy wyświetlają się często na wysokich pozycjach dla mniej konkurencyjnych fraz, co podnosi mocno średnią pozycję, natomiast dla bardzo konkretnych i konkurencyjnych zapytań reklamy są daleko w tyle.
Zdecydowanie bardziej sugeruję sprawdzać średnie pozycje dla poszczególnych słów kluczowych w dopasowaniu ścisłym i tak jak sugeruje Adam - warto powalczyć o wyższe pozycje reklam.
Reklamy na miejscach premiowanych (wyświetlane nad wynikami wyszukiwania) mają dużo większe CTR'y niż reklamy wyświetlane z boku - ale oczywiście wówczas są droższe kliki.
Ostatecznie wydaje mi się, że strategia ustalania stawek powinna zależeć od wysokości budżetu i celów kampanii.
Tomasz Ciepłucha

Rozwiązanie
września 2015

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Jak najbardziej jest sens dodać te same frazy w różnych dopasowaniach.
Wówczas masz zdecydowanie większą kontrolę nad stawkami.
Poza tym używanie fraz w dopasowaniu przybliżonym powoduje, że Twoje reklamy wyświetlają się na bardzo wiele fraz na które na pewno nie chcesz, żeby reklama się wyświetlała. Nie mówiąc już o bezwartościowych kliknięciach.

Weźmy dla przykłądu słowo wesele - w dopasowaniu przybliżonym reklama wyświetla się zarówno na hasło wesele jak i sukienki weselne, sukienki na wesela, przyśpiewki weselne, torty weselne i wszystkie hasła w kórych występuje słowo wesele w różnej odmianie z jakimkolwiek innym hasłem.

Koniecznie sprawdź raport wyszukiwanych haseł dla poszczególnych fraz w dopasowaniu przybliżonym.

W tym celu:
1. przejdź na kartę "słowa kluczowe"
2. ustaw odpowiednio długi zakres dat (jeśli kampania prowadzona jest od niedawna sugerowałbym wybrać maksymalny zakres dat)
3. zaznacz konkretne słowo dla którego raport chcesz wyświetlić
4. z listy szczegóły wybierz "WYSZUKIWANE HASŁA" i pod nim "Wybrane"

To pokaże Ci tak naprawdę jakie frazy wpisywane są przez internautów, które powodują wyświetlenie reklam dla wybranej przez Ciebie frazy.

Zalecałbym również dodanie modyfikatora + do fraz przybliżonych. Czyli zamiast coś tam coś miasto zrobić +coś +tam +coś +miasto

Więcej o modyfikatorze dopasowania przybliżonego (i ogólnie o typach dopasowań) znajdziesz tutaj:
https://support.google.com/adwords/answer/2497836?hl=pl

Tomasz Ciepłucha

Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Jak użyjesz modyfikatora + wówczas wszystkie słowa występujące we frazie muszą zostać wpisane w wyszukiwarkę, żeby wyświetliła się reklama. Mogą one być w różnej kolejności, rozdzielone innymi wyrazami i w różnych odmianach, jednak muszę być wszystkie.

Poza tym jeśli chcesz wykluczyć miasta i masz frazy w których miasto nie występuje najlepiej stworzyć listę wykluczeń ze wszystkimi miastami w różnych odmianach i błędami i dodać tą listę do wykluczeń.

Jeśli zaś chodzi o dopasowanie ścisłe to ono też obejmuje błędy i literówki pod warunkiem, że w konfiguracji kampanii w "Opcje dopasowania słów kluczowych" masz zaznaczone "Uwzględniaj wyrazy w liczbie mnogiej, z błędną pisownią i ich różne odmiany".
Tomasz Ciepłucha

Rozwiązanie
września 2015

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Katarzyno próbuj, testuj... Tomasz udzielił Ci baaaardzo pomocnych sugestii, które na pewno wpłyną na jakość Twojej kampanii. Na pewno przeanalizuj raport wyszukiwanych fraz, ponieważ Twoja mała ilość telefonów na pewno jest z tym powiązana - reklama wyświetlała się na frazy poboczne, które generowały kliknięcia, ale nic z tego nie wynikało.

Jeśli masz pogrupowane słowa kluczowe to w obrębie jednej grupy reklam możesz tą samą frazę użyć w kilku dopasowaniach. Da Ci to możliwość nadania poszczególnym dopasowaniom inne stawki - da ci to również ciekawe propozycje nowych fraz, ale będziesz lepiej kontrolowała swoją kampanię. Przeczytaj artykuł jaki popełniłem - on pomoże zrozumieć jak działają dopasowania i jak wybierane są frazy do wyświetlenia reklamy jeśli masz tą samą frazę w różnych dopasowaniach.

Dominik Myślak

Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Komunikat "Brak wystarczających danych do wyświetlenia określonych zapytań" oznacza dokładnie to, co jest napisane w komunikacie Emotikon: Szczęśliwy
Musisz albo zmienić zakres dat na większy, albo cierpliwie poczekać kilka dni jeśli sprawdzasz raport dla nowo dodanego słowa. Prędzej czy później dane się "pojawią".
Tomasz Ciepłucha

Wszystkie odpowiedzi
Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Kasiu idziesz w dobrym kierunku, bo optymalizacja polega na tym aby eliminować niepotrzebne kliknięcia (nie generujące konwersji). Warto jednak walczyć o wysokie pozycje, bo tam możesz uzyskać wyższy CTR, a dobra historia CTR to lepsza jakość reklamy, a to obniża koszty.

Adaśko

Student ✭
Adam,

w całej mojej kampanii (wystartowałam 5 czerwca), najgorsza moja śr. poz. per kampania to 2,4.
Wykluczyłam dzisiaj też kilka miast z moich lokalizacji, ale to dopiero dzisiaj (wydawało mi się, że wcześniej już to zrobiłam, ale w kolumnie (dodaj/wyklucz) mam napisane BRAK, czyli jednak - wydawało mi się:-)

Nie rozumiem tylko, skoro mam świetną śr. poz., to czemu zmalały tak drastycznie wyświetlenia i kliknięcia?
Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Sugerowanie się średnią pozycją reklam na poziomie kampanii może być mylące.
W zależności od tego jakiego typu dopasowań używasz może się zdarzyć tak, że Twoje reklamy wyświetlają się często na wysokich pozycjach dla mniej konkurencyjnych fraz, co podnosi mocno średnią pozycję, natomiast dla bardzo konkretnych i konkurencyjnych zapytań reklamy są daleko w tyle.
Zdecydowanie bardziej sugeruję sprawdzać średnie pozycje dla poszczególnych słów kluczowych w dopasowaniu ścisłym i tak jak sugeruje Adam - warto powalczyć o wyższe pozycje reklam.
Reklamy na miejscach premiowanych (wyświetlane nad wynikami wyszukiwania) mają dużo większe CTR'y niż reklamy wyświetlane z boku - ale oczywiście wówczas są droższe kliki.
Ostatecznie wydaje mi się, że strategia ustalania stawek powinna zależeć od wysokości budżetu i celów kampanii.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭
Dzięki, Tomasz.
Pobawię się tym dopasowaniem i poobserwuje śr. poz. w dopasowaniu ścisłym.

A jeżeli mam frazę, na którą mam najwięcej kliknięć i jest ona w dopasowaniu przybliżonym, to zmienić ją na ścisłe i zobaczyć co się będzie działo, czy nie ruszać

Czy ma sens zdublowanie tej frazy i zmianę na dopasowanie ścisłe?
Czyli miałabym 2 frazy: coś tam coś miasto i [coś tam coś miasto]
Rozwiązanie
września 2015

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Jak najbardziej jest sens dodać te same frazy w różnych dopasowaniach.
Wówczas masz zdecydowanie większą kontrolę nad stawkami.
Poza tym używanie fraz w dopasowaniu przybliżonym powoduje, że Twoje reklamy wyświetlają się na bardzo wiele fraz na które na pewno nie chcesz, żeby reklama się wyświetlała. Nie mówiąc już o bezwartościowych kliknięciach.

Weźmy dla przykłądu słowo wesele - w dopasowaniu przybliżonym reklama wyświetla się zarówno na hasło wesele jak i sukienki weselne, sukienki na wesela, przyśpiewki weselne, torty weselne i wszystkie hasła w kórych występuje słowo wesele w różnej odmianie z jakimkolwiek innym hasłem.

Koniecznie sprawdź raport wyszukiwanych haseł dla poszczególnych fraz w dopasowaniu przybliżonym.

W tym celu:
1. przejdź na kartę "słowa kluczowe"
2. ustaw odpowiednio długi zakres dat (jeśli kampania prowadzona jest od niedawna sugerowałbym wybrać maksymalny zakres dat)
3. zaznacz konkretne słowo dla którego raport chcesz wyświetlić
4. z listy szczegóły wybierz "WYSZUKIWANE HASŁA" i pod nim "Wybrane"

To pokaże Ci tak naprawdę jakie frazy wpisywane są przez internautów, które powodują wyświetlenie reklam dla wybranej przez Ciebie frazy.

Zalecałbym również dodanie modyfikatora + do fraz przybliżonych. Czyli zamiast coś tam coś miasto zrobić +coś +tam +coś +miasto

Więcej o modyfikatorze dopasowania przybliżonego (i ogólnie o typach dopasowań) znajdziesz tutaj:
https://support.google.com/adwords/answer/2497836?hl=pl

Tomasz Ciepłucha

Student ✭
Widzę, że w czasie długiego weekendu siedzisz przy kompie:-), dziękuję bardzo za rady.
No tak, w dopasowaniu przybliżonym wyświetla mi się fraza coś tam coś miasto (i zamiast miasta, które wpisałam we frazie, mam różne, z całej Polski)...
Czy jak zrobię: +coś+tam+coś+miasto, to wyeliminuję inne miasta?
Czy muszę zrobić dopasowanie ścisłe lub do wyrażenia?

Tę tabelkę z kapeluszami studiowałam kilka razy i jakoś z tym miastem nie do końca wiem co zrobić...
Poza tym, jeżeli ktoś wpisze: cot tam oś (bo będzie się spieszył i porobi literówki), to dopasowanie ścisłe też obejmuje takie błędy?
Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Jak użyjesz modyfikatora + wówczas wszystkie słowa występujące we frazie muszą zostać wpisane w wyszukiwarkę, żeby wyświetliła się reklama. Mogą one być w różnej kolejności, rozdzielone innymi wyrazami i w różnych odmianach, jednak muszę być wszystkie.

Poza tym jeśli chcesz wykluczyć miasta i masz frazy w których miasto nie występuje najlepiej stworzyć listę wykluczeń ze wszystkimi miastami w różnych odmianach i błędami i dodać tą listę do wykluczeń.

Jeśli zaś chodzi o dopasowanie ścisłe to ono też obejmuje błędy i literówki pod warunkiem, że w konfiguracji kampanii w "Opcje dopasowania słów kluczowych" masz zaznaczone "Uwzględniaj wyrazy w liczbie mnogiej, z błędną pisownią i ich różne odmiany".
Tomasz Ciepłucha

Student ✭
Sprawdziłam, mam tak ustawione.
Dziękuję sporo mi rozjaśniłeś.

Jutro podchodzę drugi raz do egzaminu, z 1 miałam 63%.
Kampanie prowadzę i uczę się tak "mocno" od 3 tyg.
Wiem, pukają mi się w głowę, że za wcześnie startuję.
Poza tym jak teraz nie zdam, to czy będzie 3 próba...

W każdym razie dzięki bardzo, bardzo :-)

Pozdrowionka
Kaśka
Rozwiązanie
września 2015

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Katarzyno próbuj, testuj... Tomasz udzielił Ci baaaardzo pomocnych sugestii, które na pewno wpłyną na jakość Twojej kampanii. Na pewno przeanalizuj raport wyszukiwanych fraz, ponieważ Twoja mała ilość telefonów na pewno jest z tym powiązana - reklama wyświetlała się na frazy poboczne, które generowały kliknięcia, ale nic z tego nie wynikało.

Jeśli masz pogrupowane słowa kluczowe to w obrębie jednej grupy reklam możesz tą samą frazę użyć w kilku dopasowaniach. Da Ci to możliwość nadania poszczególnym dopasowaniom inne stawki - da ci to również ciekawe propozycje nowych fraz, ale będziesz lepiej kontrolowała swoją kampanię. Przeczytaj artykuł jaki popełniłem - on pomoże zrozumieć jak działają dopasowania i jak wybierane są frazy do wyświetlenia reklamy jeśli masz tą samą frazę w różnych dopasowaniach.

Dominik Myślak

Student ✭
Dziękuję, Dominik.
Poczytam o tych dopasowaniach, jasne.
Do miłego :-)
Katarzyna

Student ✭
Rozumiem, że jak mam komunikat:
Brak wystarczających danych do wyświetlenia określonych zapytań.
To oznacza to, że jeszcze jest za mało danych, ale wszystko jest ok, tak?

Pokombinowałam z dopasowaniami i widzę więcej kliknięć, w tym z konwersją (dużo więcej).
CTR mam 12% w 2 kampaniach, prawie 3% w trzeciej. No nic, obserwuję dalej.
Koszty mam akceptowalne (wcześniej z automatycznym dopasowaniem CPC płaciłam znacznie więcej.

Wszystkim dziękuję za cenne uwagi:-)
Katarzyna
Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Komunikat "Brak wystarczających danych do wyświetlenia określonych zapytań" oznacza dokładnie to, co jest napisane w komunikacie Emotikon: Szczęśliwy
Musisz albo zmienić zakres dat na większy, albo cierpliwie poczekać kilka dni jeśli sprawdzasz raport dla nowo dodanego słowa. Prędzej czy później dane się "pojawią".
Tomasz Ciepłucha

Student ✭
to teraz już wiem czemu stawki drastycznie rosną gdy dodaje nawias Emotikon: Szczęśliwy

Student ✭
Z tego co słyszałem, automat potrafi tylko podnosić stawki ale już nie obniża