Obecnie 195 forumowiczów jest online
Obecnie 195 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Adwords i złośliwe oprogramowanie

Nowicjusz ✭ ✭

Witam serdecznie,

piszę już u kresu sił i z emocjami powyżej normy. Przed miesiącem dostałem powiadomienie od Google Adwords, że witryna, którą reklamuję, zawiera złośliwe oprogramowanie.

W ciągu tego miesiąca serwer został przeskanowany na wszystkie strony, co według Google problemu nie rozwiązało. Następnie zmienione zostało wszystko oprócz domeny - serwer, zupełnie inny Wordpress, nowa skórka, nowa baza, no i komputer (OS Linux), z którego ładowałem pliki na ftp, i logowałem się do kokpitu WP.

I teraz - uwaga - witryna została odwieszona i reklamy puszczone na dwa dni. Po dwóch dniach - znowu to samo, złośliwe oprogramowanie.

Czy coś Wam to mówi? Czy ktoś coś poradzi?

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: Adwords i złośliwe oprogramowanie

Najlepszy Współtwórca
Wordpress jest podatny na ataki i... trzeba go aktualizować na bieżąco. Natomiast mimo wszystko możesz mieć gdzieś wirusa, bądź jakaś wtyczka, którą używacie jest zarażona.

Sugerowałbym porządnie przeskanować serwer. Często czyściłem takie strony na wordpressie z wirusów. Później narzędzia dla webmasterów i prośba o ponowną weryfikację. Można też częściowo zabezpieczyć się przed wrzutkami, czy zmianami plików przez wgranie odpowiednich wtyczek.
Dominik Myślak

Student ✭ ✭ ✭
Witaj,

Dodaj swoją stronę do Google Webmaster Tools. Tam powinna być informacja o szczegółach jeżeli witryna faktycznie jest zainfekowana wirusem i Google to wykryło. Będziesz mógł też wysłać zgłoszenie, że jest już w porządku.

Nie ma to co prawda bezpośredniego związku z AdWords (chyba) ale być może ta informacja jest wspólna dla AdWords i Webmaster Tools...
Paweł Rabinek

Najlepszy Współtwórca
Jest to prawie wspólna sprawa, ponieważ zaraz po wykryciu złośliwego oprogramowania w narzędziach dla webmasterów przychodzi mail z AdWords o złośliwym oprogramowaniu.

Natomiast w przypadku monitów w narzędziach dla webmasterów są to ogólne informacje o zarażonych podstronach, a jak wiemy wordpress to moduły i wystarczy, że jeden plik jest zarażony i wszystkie podstrony mogą wywoływać wirusa.
Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda
Możesz też mieć wirusa u siebie na komputerze, który wykrada hasła FTP i następnie na wszystkie konta wgrywa złośliwy kod doklejając go do plików index.php, index.html, itd.
Proponuję:
- przeskanować własny komputer,
- zmienić hasła do FTP,
- i dopiero sprawdzać pliki na serwerze
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭
WP ma kilka dni, więc nie ma co aktualizować. Z obu WP - przed zmianą i po zmianie - tylko jedna jest taka sama Wordpress SEO by YOAST.

Nowicjusz ✭ ✭
Korzystam z GWT, niestety te informacje nie mają ze sobą wiele wspólnego. Kiedy GWT twierdzi, że strona jest zawirusowana, to Adwords puszcza reklamy i odwrotnie. Poza tym nawet konsultantka Google Adwords - Magdalena Szewczyk - stwierdziła w rozmowie telefonicznej, że Adwords nie korzysta z danych dostępnych z WBT.

http://www.google.pl/safebrowsing/diagnostic?site=ori-konsultantka.eu

Nowicjusz ✭ ✭
O wiary6godności WBT i ich związku z Adwords pisałem wyżej, w odpowiedzi do prabinka

Nowicjusz ✭ ✭
Tak, obecność wirusa na laptopie z Win i nowym laptopie z Ubuntu, o czym pisałem w pierwszym poście, to jak jeden do miliona albo lepiej

Emerytowany Najlepszy Współtwórca
Od jak dawna masz tą domenę, może przejąłeś ją niedawno a wcześniejszy właściciel miał jakieś grzechy?

Innym tropem może być IP ori-konsultantka.eu http://188.116.9.66/ Zobacz czy nie masz podpiętych innych domen. Być może, któraś z nich brudzi.

Nowicjusz ✭ ✭
Domenę mam od kilku lat, dotąd hulało to to na Adwords właśnie bez zarzutu - dotąd strona stała na serwerach Light Hosting, a od kilku dni jako zupełnie nowa witryna na hekko. Nic tam już nie ma poza jednym WP.

Szkoda, że komunikacja z Google Adwords nigdy nie była najlepsza, tym razem też żadnych konkretów, na ogólnikowe informacje czekam po kilka dni.

[ Edytowane ]
Student ✭

Skonsultuj się z firmą na której serwerze trzymasz stronę, niech powiedzą Ci kiedy były logowania przez FTP i z jakiego IP, czy jest sporo wejść z zagranicznych adresów i czy jakieś pliki były podmieniane/modyfikowane, jeżeli tak to spora szansa, masz wirusa. W moim przypadku było to home.pl i nie było problemu z uzyskaniem takich informacji

Ewentualnie jeżeli serwer należy do ciebie to sprawdź logi

[ Edytowane ]
Emerytowany Najlepszy Współtwórca

Skontaktuj się z hekko i spróbuj uzyskać informację czy na jednym IP podpinają wiele domen różnych klientów. Domena ori-konsultantka.eu ma wskazanie na http://188.116.9.66/ i jak mówi komunikat "This IP is being shared among many domains."

Powinni przeskanować nie tylko Twój katalog ale wszystkie skojarzone ze współdzielonym IP.

Problematyczną stronę może mieć zupełnie inny klient ale jeżeli współdzielicie IP wpływa to również na Ciebie.

Nowicjusz ✭ ✭
Oni jednak twierdzą, że to IP mojego serwera a złośliwe oprogramowanie jest przypisane nie do IP, tylko katalogów. Cóż ...

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭

Mam jedną ciekawostkę:

Po pierwsze dzisiaj ok. 18.00 dostałem maila od konsultantki Adwords z linkiem, który rzekomo wychodzi z mojej witryny i jest on problematyczny. Mówi Wam coś ten link? fiktirobel.troyevans.net/bablorigatus16.html

Po drugie nie usunąłem tego linku i w ogóle nie dotykałem w żaden sposób plików na serwerze, po czym po 3 godzinach dostałem maila z Adwords z informacją, że witryna została odwieszona Emotikon: Bardzo szczęśliwy I została odwieszona faktycznie - mimo istnienia - tak zakładam - tego linku.

Czyli jaki jest związek jednego z drugim? Żaden?