Obecnie 220 forumowiczów jest online
Obecnie 220 forumowiczów jest online
Tutaj uzyskasz pomoc i porady na temat ustawień, nawigacji i rozwiązywania problemów dotyczących płatności i rozliczeń.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

jaki model wynagrodzenia agencji jest najlepszy?

Student ✭ ✭ ✭

Cześć, szukam agencji PPC, okazuje się, że 99% firm uzależnia prowizję od budżetu, wg wielu osób i również wg mnie to nieproporcjonalne.

 

Jakie znacie inne formy rozliczania się z agencją? Może od stopnia rozbudowania struktury konta lub od zastosowanych rozwiązań (remarketing, reklama dynamiczna, reklamy graficzne itd.)? Prowizja od ilości reklamowanych słów kluczowych odpada, bo jeśli agencja wykorzysta dynamiczny, to może mieć i 1 grupę reklam a promować setki lub tysiące fraz.

Odpowiedź eksperta 3verified_user

jaki model wynagrodzenia agencji jest najlepszy?

Wschodząca Gwiazda

Żaden system rozliczenia nigdy nie będzie w 100% "proporcjonalny" jak to określiłeś.

Ale każdy jest dobry, jeśli obie strony są zadowolone.

Moim zdaniem najbardziej "sprawiedliwy" byłby system w którym klient płaci agencji za poświęcony czas. Chociaż to też nie do końca w porządku bo bardziej doświadczona osoba wykona pewne czynności dużo szybciej niż ktoś, kto się uczy.

A poza tym w takim systemie istnieje ogromne pole do nadużyć i w naszej rzeczywistości jest to nierealne by taki mechanizm funkcjonował ku zadowoleniu obu stron.

Więc musiałbyś wycenić każdą czynność, jaka jest możliwa do wykonania na koncie i na tej podstawie wystawiać komuś fakturę. To by miało sens, ale znów jest to mało realne do wdrożenia. Bo czy jesteś w stanie stworzyć zbiór wszystkich czynności wykonywanych na koncie i je obiektywnie wycenić?

Tomasz Ciepłucha

jaki model wynagrodzenia agencji jest najlepszy?

Wszechwiedzący ✭

Według mnie prowizja uzależniona od budżetu jest w 99% przypadków najlepszym rozwiązaniem ponieważ im większy budżet tym więcej pracy z optymalizacją kampanii. W sytuacji jednak gdy część wykonywanych prac rośnie w mniejszym tempie niż budżet to % prowizji powinien spadać wraz ze wzrostem budżetu.

________
Booguś

jaki model wynagrodzenia agencji jest najlepszy?

Wschodząca Gwiazda

My czyli Wild Moose stosujemy od  procent od budżetu. Dlaczego to się sprawdza ? Ponieważ możesz wachlować czasem poświęconym nad kampanią. Merchant potrzebuje więcej czasu, a remarketing mniej. Wszystko się wyrównuje. Ps. jeżeli pójdziesz na skróty w kampaniach AdWords'owych to klient odchodzi, więc jeżeli jesteś nastawiony na długofalową współpracę to tak musisz poświęcić czas klientowi (jego kasa nie idzie na darmo). Powodzenia Adaśko

jaki model wynagrodzenia agencji jest najlepszy?

Nowicjusz ✭

To nie jest do końca dobrze, bo przykładowo jest sporo nowych sklepów, które posiadają powiedzmy budżet startowy 1000 zł. I chcą nagle 50 fraz + Merchant + REM DYN.

jaki model wynagrodzenia agencji jest najlepszy?

Najlepszy Współtwórca

Paweł wtedy uświadamiasz Klienta o powodzeniu tak zakrojonych działań i małych środkach, następnie sugerujesz co może wybrać na początek, a potem rozwijasz kampanie Emotikon: Szczęśliwy

Dominik Myślak

jaki model wynagrodzenia agencji jest najlepszy?

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭ ✭

No właśnie jest coraz więcej doświadczonych Klientów, szczególnie tych z młodszego pokolenia, którzy uważają, że "większy budżet tym więcej pracy z optymalizacją kampanii" to nie prawda. I mają dużo racji. Jeśli masz większy budżet to więcej pracy jest tylko z wykluczaniem słów kluczowych, pozostałe prace są na tym samym koszcie czasowym, przecież nikt ręcznie nie optymalizuje stawek, wszystko jest przez skrypty lub algorytmy.

 

Wg mnie rynek powinien przyjąć rozliczanie od segmentów pracy, zastosowanych rozwiązań itd. Przy niskim budżecie, tak jak pisze Paweł G, Klient chce więcej i np. z takiego 1000 zł wziąć te 300 zł to za mało a dla Klienta dużo. Hmm.

jaki model wynagrodzenia agencji jest najlepszy?

Najlepszy Współtwórca

Tomek to nie do końca tak jak piszesz. Prowadzenie kampanii to nie tylko stawki CPC i wykluczanie fraz.

 

Duży budżet = duży Klient, a taki często ma co chwilkę nowe promocje, nowe kampanie a przez to nowy przekaz i aby ujednolicić wszystkie działania - dużo i często zmiany tekstów reklamowych. Mimo użycia Edytora AdWords, excela itp. to i tak dużo pracy.

 

Dochodzi do tego analiza i sprawdzanie nowej strategii itp.

 

Nie wspomnę o Zakupach Google, gdzie często tworzy się ręcznie feeda.

 

itd. itp.

 

Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Nie ma jednej dobrej metody rozliczenia.

Dominik Myślak

jaki model wynagrodzenia agencji jest najlepszy?

Student ✭ ✭ ✭

Duży budżet rzadko idzie w parze z dużymi wymaganiami i aktywnością reklamową ze strony Klienta. Jeśli mówimy o budżecie to np. nie tak dużym jak się może wydawać, to pojęcie wględne, np. Klient który wydaje 6 000,00 zł chce zwiększyć do 12 000 zł i często wie, że dla agencji nie oznacza to więcej pracy a musiałby zapłacić jej więcej i pojawia się problem. Przedział kwotowy tego nie rozwiązuje bo przy niższych kwotach musi być węższy. Albo sytuacja w której Klient ma 1 000,00 zł miesięcznie a chce wiele gadżetów.. wtedy za 300,00 czy 400,00 (tak na przykład) agencji nie opłaca się konfigurować zaawansowanych konwersji, remarketingu opartego na celach itd. Albo sytuacja, w której mamy reklamę dynamiczną, opis przygotowuje się dla 2 szt. reklam a nagłówek pracuje sam. 

 

Wg mnie rozliczanie % od budżetu można prędzej uzasadnić większą odpowiedzialnością za pieniądze Klienta..

jaki model wynagrodzenia agencji jest najlepszy?

Profesjonalista ✭ ✭

z każdym wiekszym klientem najuczciwszy będzie model mieszany lub nawet algorytm wynagrodzenia w zależności od realizacji celów i wytycznych.

Czyli stała stawka za czas + % od budżetu + premia za realizacje celów.

 

Jak klient ma coś atrakcyjnego, to ja nawet jestem w stanie prowizyjnie się z nim rozliczać (za klientów) i myśle że to z biegiem czasu biorąc pod uwagę konkurencje może pójść jeszcze bardziej w tym kierunku.

 

Przy mniej wymagających klientach wystarczy dobra stawka za czas i wszyscy są szczęśliwi, jak firma ma zasoby które chce dobrze wykorzystać to nie sępi na specjalistę.

Pozdrawiam serdecznie,
Rafał Dziurowicz

jaki model wynagrodzenia agencji jest najlepszy?

Wszechwiedzący ✭

@Tomasz P,

Z klientowskiego punktu widzenia masz oczywiście rację. Jednak w praktyce zwykle sytuacja jest odrobinę bardziej złożona. Przede wszystkim osobiście nie wyobrażam sobie uzależniania pracy, którą wykonuję od tego czy klient jest wymagający w takim rozumieniu, że jeśli nie jest wymagający to mam mniej pracy. Ogromna większość moich klientów praktycznie w ogóle nie interesuje się tym co robię i właśnie w tej grupie są klienci, którym poświęcam najwięcej czasu. 

 

Wraz ze wzrostem budżetu pracy zawsze jest więcej, nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem, żeby było inaczej. Przykładowo: remarketing można spokojnie prowadzić na ok 30 sposobów. Przy stosunkowo dużym budżecie np: 100 000zł/miesiąc i przeznaczeniu na remarketing
10 000zł można uzasadnić prowadzenie min. 10 różnych kampanii remarketingowych. Więc jeśli dodasz jeszcze segmentację, to wychodzi z tego spokojnie 20-30 kampanii na sam remarketing. Taką pracą można spokojnie podnieść efektywność o 20-30%, czyli "zaoszczędzamy" 2000 - 3000zł.

 

Czy takie podejście do remarketingu ma uzasadnienie przy budżecie 1000zł, gdzie na remarketing jest 100zł na miesiąc a długa praca i codzienne analizy zaoszczędzą kilka złotych? Nie. I nie dlatego, że nie warto, ale dlatego, że mamy ograniczony czas a doba to tylko
24 godziny. I dokonujesz wyboru - czy przeznaczyć czas na pracę, która podniesie efektywność kampanii jednemu klientowi o 20zł, który płaci Twojej firmie mniej a drugiemu, który płaci za Twój czas dużo więcej a dodatkowa praca podniesie mu efektywność kampanii o 3000zł. Wybór wbrew pozorom nie jest oczywisty jeśli np: bardziej lubisz tego, który płaci mniejEmotikon: Mrugający W praktyce jednak rozwiązanie dylematu nasuwa się samo...

 

To tylko remarketing, z którym w sumie jest najmniej pracy, jak słusznie zauważył wcześniej Adaśko. A wyszukiwarka, sieć reklamowa i inne kampanie...? Zasada powiększania ilości pracy działa tak samo lub podobnie.

 

Dodatkowo większy budżet to większa ilość danych do analizy w krótszym okresie czasu, a co za tym idzie konieczność częstszych (codziennych) zmian w kampanii, co przy małych budżetach nie ma miejsca ponieważ nie zbierze się odpowiednia ilość danych aby ponowną analizę sytuacji uzasadnić. 

 

Osobną kwestią jest odpowiedź na pytanie czy osoba, która spędziła w sumie wiele lat życia przy komputerze pracując nad swoją wiedzą otrzymuje wynagrodzenie za to co robi, czy za to, co wie i jakie decyzje podejmuje?

________
Booguś