Obecnie 324 forumowiczów jest online
Obecnie 324 forumowiczów jest online
Tutaj uzyskasz pomoc i porady na temat ustawień, nawigacji i rozwiązywania problemów dotyczących płatności i rozliczeń.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Zautomatyzowanie powiadomień o końcu budżetu w AdWords

Nowicjusz ✭ ✭

Cześć! 

Mam takie pytanie, czy znacie jakiś fajny sposób na ogarnięcie przypomnień o kończącym się w AdWords budżecie? Inny niż płatności automatyczne? Domyślne maile przychodzą w kratkę, raz są dostępne, raz nie są dostępne Emotikon: Smutny 

Chodzi mi o to, żeby np. przy stawce wynoszącej np X zł/ 15% budżetu początkowego przychodził mi mail z tym, że środki się kończą. 

Help Emotikon: Szczęśliwy 

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: Zautomatyzowanie powiadomień o końcu budżetu w AdWords

Wschodząca Gwiazda
Kiedyś było podobne pytanie na forum. I jedyne sensowne rozwiązanie to napisać skrypt AdWords. Niestety na dzień dzisiejszy nie ma możliwości pobrania przez skrypt aktualnego stanu konta klienta, więc trzeba to robić trochę na okrętkę.

Tworzysz sobie arkusz Google w którym przechowujesz dane wszystkich klientów - ID konta klienta, adres email do powiadomień i aktualny budżet pozostały na koncie oraz wartość kwotową po przekroczeniu której ma się wysyłać powiadomienie. No i oczywiście jeszcze aktualny status, by wiadomość wysłała się tylko raz, a nie codziennie.

Skrypt codziennie pobiera wydatki na kontach i aktualizuje stan budżetu w arkuszu porównując czy aktualna kwota pozostała na koncie jest niższa niż próg do powiadomienia i jeśli tak to wysyła maila do klienta oznaczając status na wysłany.

Jedyne co trzeba robić to w momencie dokonania wpłaty przez klienta zmieniać z powrotem status i aktualizować faktyczny stan środków na koncie klienta (ponieważ skrypt nie uwzględnia zwrotów na konto z powodu przekroczenia budżetu i nieprawidłowe kliknięcia).

Mamy taki skrypt funkcjonujący jakiś czas na naszym koncie MCK i w miarę się sprawdza. Ma on dodatkowo wysyłanie wiadomości na SMS'a.

Ale mimo wszystko najlepiej jest przekonać klienta do płatności automatycznych kartą Emotikon: Szczęśliwy
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭

Serdeczne dzięki, cóż, liczyłem, że ktoś zna banalniejszą metodę Emotikon: Szczęśliwy 

Chociaż ta druga jest najoczywistsza.... problem z klientami, bo niektórzy nie chcą się przekonać Emotikon: Szczęśliwy 

Emotikon: Szczęśliwy 

Wschodząca Gwiazda
Mam nadzieję, że kiedyś wprowadzą możliwość pobierania przez skrypty aktualnego stanu konta klienta - to by znacznie uprościło taki skrypt i praktycznie go zautomatyzowało całkowicie.
Tomasz Ciepłucha

Magister ✭ ✭ ✭
Najbardziej banalna (i równocześnie skuteczna) metoda przekonywania to zapisanie w umowie z klientem, że Tobie płaci on co miesiąc określoną kwotę bez względu na to, czy zasilił konto na czas, czy też nie (i z jego winy nie mogłeś nic zrobić).

Motywacja finansowa jest najbardziej skuteczna Emotikon: Mrugający
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Wschodząca Gwiazda
Takie podejście może świadczyć trochę o tym, że zależy Ci tylko i wyłącznie na kasie, a nie na realizowaniu celów klienta i pilnowaniu jego kampanii.
Więc nie wiem, czy jest ono dobre jeżeli zależy nam na budowaniu długotrwałych i pozytywnych relacji z klientami.
Tomasz Ciepłucha

Magister ✭ ✭ ✭
Tomasz - jeśli w umowie jest również punkt o tym, że moim obowiązkiem jest przekazanie klientowi informacji o konieczności zasilenia konta oraz nie podchodzisz do tego, jako do kary za.... tylko jako zabezpieczenie swoich interesów ("Panie Tomaszu, Pan jest solidnym partnerem, więc jestem pewien, że ten zapis w umowie nie zostanie nigdy wykorzystany w praktyce. Nie chce mi Pan chyba powiedzieć, że nie zamierza Pan regularnie zasilać konta?" - te dwa zdania w rozmowie z klientem powinny zakończyć temat wątpliwości klienta)

Choć oczywiście wątpliwości klienta mogą się pojawić.
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Wschodząca Gwiazda
Ja tylko wyraziłem swoją opinię, jak to może być interpretowane i warto t mieć na uwadze, co wcale nie oznacza, że tak musi być.
Zapisy w umowie są kwestią całkowicie indywidualną i każdy stosuje takie, jakie uważa za słuszne i konieczne do zabezpieczenia swoich interesów.
Tomasz Ciepłucha

Wschodząca Gwiazda

Marcin w zakładce "kampanie" masz coś takiego jak "automatyzacja". Wybierasz "wyślij email, gdy..." - ustawiasz kiedy budżet jest mniejszy niż ileś tam złotych. Nie ma procentów, ale jest to dla Ciebie ciekawa alternatywa. Adaśko Zrzut ekranu 2015-07-16 o 22.23.21.png

Wschodząca Gwiazda
Adam - niestety ta opcja nie sprawdza ilości pozostałych środków na koncie klienta, tylko wartość z kolumny Budżet dla kampanii.
Jeśli masz np. ustawiony budżet dla kampanii na 50zł (dziennie) i na koncie masz jeszcze 1000zł to po ustawieniu warunku Budżet < 100 będziesz mieć codziennie powiadomienia - bo budżet kampanii (50zł) jest mniejsze od 100zł.
Jedno z drugim nie ma związku. Nie ma możliwości ani przez skrypty, ani tym bardziej przez automatyczne reguły, pobierania wartości pozostałych na koncie środków z przedpłaty.
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭
Ja zrobiłem to jeszcze inaczej - w widoku MCK dodałem kolumnę z pozostałym budżetem konta. Nie wysyła wprawdzie maili, ale przy codziennym logowaniu możesz posortować sobie po tej kolumnie i od razu widzisz które konta wymagają uwagi.

Nowicjusz ✭ ✭
@Adam, Twoją propozycję sprawdziłem już dawno licząc, że to właśnie ona jest Graalem którego poszukuję. Niestety, tak jak napisali wcześniej - nie była Emotikon: Smutny

@Łukasz S, dzięki za propozycję, może NIECO przyspieszyć sprawdzanie stanów kont Emotikon: Mrugający

Wschodząca Gwiazda

Tomek nie zgodzę się z Tobą. Budżet jest pobierany z budżetu konta, tylko należy pamiętać aby ustawić maksymalny okres czasu. U mnie to działa, więc u was też powinno :-). 

Zrzut ekranu 2015-07-17 o 10.46.00.png

Wschodząca Gwiazda

Adam - możesz się nie zgadzać, ale mimo wszystko jesteś w błędzie.

Jeżeli coś u Ciebie działa (to znaczy dostajesz powiadomienia) to nie są one związane z pozostałą ilością środków na koncie AdWords (pozostałym budżetem konta).

Poniżej dwa przypadki. Na pierwszym koncie jest ponad 700zł, a budżet dzienny wynosi 38zł.

Po ustawieniu reguły Budżet  < 100zł wiadomość zostałaby wysłana (bo budżet jest mniejszy i wynosi 38zł)

reguła-budzet-1.png

W drugim przypadku dzienny budżet to 15zł, a na koncie zostało 0,59zł.

Po ustawieniu reguły Budżet < 10zł wiadomość nie została by wysłana (bo budżet jest większy i wynosi 15zł)

reguła-budzet-2.png

Tak jak napisał Marcin G tą opcję już sprawdzał i niestety nie nadaje się do monitorowania ilości pozostałych środków na koncie.

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭
Niestety, bo jak to zobaczyłem to też się podjarałem tym, jednak kolejnego dnia się załamałem jak dostałem X wiadomości o zbyt niskich budżetach.

Tak samo słyszałem legendy o tym, że powiadomienia o wyczerpującym się budżecie przychodzą we właściwych momentach Emotikon: Szczęśliwy