Obecnie 302 forumowiczów jest online
Obecnie 302 forumowiczów jest online
Tutaj uzyskasz pomoc i porady na temat ustawień, nawigacji i rozwiązywania problemów dotyczących płatności i rozliczeń.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

VAT

Nowicjusz ✭

Pracuję dla polskiej agencji. Dostałem propozycję podwykonawstwa dla agencji z UK. Mam pracować na moim koncie AdWords (moje dane rozliczeniowe), oni przelewają kasę na moje konto bankowe a ja uzupełniam konto AdWords i emituję reklamę dla ich klientów.

Pytanie co w takim przypadku z VATem? Czy ja mam go opłacać?

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: VAT

[ Edytowane ]
Profesjonalista ✭

Najlepiej jeśli masz zarejestrowany VAT EU i Twoi kontrahenci z UK również są VAT-owcami EU. Wtedy wystawiasz fakturę z VAT 0 (dokładnie tak jak Ty dostajesz z Google Ireland).

W bazie VIES (http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=pl) możesz potwierdzić VAT kontrahenta

Nowicjusz ✭

Dzięki za szybką odpowiedź.

Potwierdziłem VAT kontrahenta na stronie, którą podałeś. Sam mam VAT EU. Czyli w takim przypadku nie płacę VATu?

Załóżmy:

- klient przesyła mi 1000 GBP na kampanię

- wystawiam fakturę 1000 GBP i 0% VAT

- tworzę konto AdWords na swoje dane rozliczeniowe  i przelewam na nie środki pomniejszone o moją prowizję

Muszę przyznać, że podatki to dla mnie ciężki temat i obawiam się, czy polski US się nie przyczepi.

Magister ✭

Witam,

Wystawiasz fakturę dla partnera z UK. W rubryce VAT wstawiasz NP (nie podlega). Dodatkowo na fakturze zamieść informację:

Usługa na mocy art. 27. ust.3 p.2 w związku z ust.4 p.9 Ustawy o podatku od towarów i usług podlegających opodatkowaniu w kraju siedziby nabywcy usługi.

Musisz posiadać **bleep** europejski (VAT EU). Pozostaje złożenie deklaracji VAT UE. 

[ Edytowane ]
Magister ✭

Zwracam uwagę, że VAT nie wynosi 0% tylko usługa "nie podlega" podatkowi VAT. Nie wiem dlaczego, wypikało mi Natalia Iwona Patrycja Emotikon: Mrugający. Deklaracje VAT EU składasz do 15 miesiąca lub kwartału. 

Przykład, który przytoczyłeś z grubsza jest ok (tylko VAT ma być NP). Nie próbuję podjąć się oceny samego przepływu środków. 

Profesjonalista ✭
Ja ogólnie na takich fakturach dodaję też kurs (a raczej program dodaje za mnie Emotikon: Szczęśliwy ) czyli generalnie stopka mogłaby wyglądać na dzisiaj:

odwrotne obciążenie / Reverse charge
1 GBP = 5,0026 PLN
Kurs z dnia: 2013-11-08
Numer tabeli: 217/A/NBP/2013

Najlepszy Współtwórca

W razie wątpliwości polecam kontakt z Krajową Informacją Podatkową.

Pozostaje jeszcze kwestia podatku dochodowego.

Jeśli wrzucasz kasę na konto jako przedpłata, możesz zaksięgować jako koszt w danym miesiącu tylko kwotę rzeczywiście wydaną (na kilknięcia). Jeśli przedpłata była wyzsza niż wydatki, pozostałą częć księgujesz po jej wydaniu w kolejnym miesiącu.

Przedpłata nie jest kosztem uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Jako dowód księgowy do faktury a w kolejnym miesiącu do jej ksera dodajesz raport wydaków z widocznym numerem konta AdWords (na fakturze też jest jest ten numer).

Dokładne informacje wraz zpodstawą prawną uzyskasz w KIP.

Najlepszy Współtwórca
Lech z punktu widzenia podatkowego na pewno tak jest, ale urzędy nie patrzą na to aż tak dokładnie, ponieważ te wpłacone środki na pewno są wydawane na koncie - one się nie rozpływają, czyli jest to koszt.

Po rozmowie z Tobą rozmawiałem ze swoją księgową. Nigdy nie było z tym problemu - nie tylko o moje faktury chodzi bo rozlicza również swoich Klientów, którzy sami wewnątrz firmy prowadzą kampanie adwords.
Dominik Myślak

Najlepszy Współtwórca

W urzędach pracują ludzie ... Ile osób tyle interpretacji. Jeśli jednak nie wolno przechodzić na czerwonym to nikomu tego nie będę polecał argumentując tym że np nigdy za to nie dostałem mandatu lub nie potrąciło mnie auto.

Zbyt wiele widziałem przypadków i to na całkiem pokaźne kwoty aby to bagatelizować lub zachęcać do pójścia na skróty.

Mamy rózne doświadczenia Emotikon: Szczęśliwy