Obecnie 295 forumowiczów jest online
Obecnie 295 forumowiczów jest online
Tutaj uzyskasz pomoc i porady na temat ustawień, nawigacji i rozwiązywania problemów dotyczących płatności i rozliczeń.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Umowa na kampanię AdWords i płatności

Student ✭

Witam,

Chciałym się dowiedzieć jak rozwiązaliście u Siebie kwestię prowadzenia kampanii reklamowych dla innych firm tzn.:

Czy podpisujecie na początku współpracy z klientem jakąś umowę?

Jaką formę opłaty za konto klienta preferujecie tzn płacicie za konto klienta sami czy klient sam sobie opłaca? Co jest łatwiejsze w praktyce do wykonania?

Jak rozliczacie sie z klientem? Prowizja z wyskości budżetu kampani czy raczej wynagrodzenie za prowadzenia kampanii?

Pozdrawiam

Odpowiedź eksperta 4verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Piotr T
września 2015

Dot.: Umowa na kampanię AdWords i płatności

Wschodząca Gwiazda

Piotrek dobrze jest mieć umowę (szczególnie z dużymi firmami) albo przynajmniej w mailu przesłać do klienta zakres twoich obowiązków jakich się podejmujesz w ramach opłaty za prowadzenia kampanii - klarowność w biznesie ma duże plusy i wierz mi, że nie trzeba gwiazdek w umowach by przywiązać do siebie klinta Emotikon: Szczęśliwy. Jeśli chodzi o płatności to 2/3 firm, szczególnie małych i średnich, ma problem z pilnowaniem budżetów kampanii i my wolimy wtedy przejąć płatność na siebie by nie było przestojów. Klientowi wystawiamy fakturę za całość (adwords + obsługa). Z dużymi klientami jest mniejszy problem, bo tam zazwyczaj jest księgowość, która po informacji od nas o kończącym się budżecie robi przelew. Jeśli chodzi o obsługę, to my bierzemy prowizję od budżetu kampanii i prowizja procentowa maleje wrzaz ze wzrostem budżetu. Na naszej stronie jest "cennik" procentowy.

Piotr jak chcesz wzór naszej umowy na obsługę Adwords to pisz na maila.

Adaśko

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wschodząca Gwiazda
Piotr pozwól, że na początek odeślę Cię do tego tematu: https://www.pl.adwords-community.com/t5/Google-dla-Agencji/Faktura-za-adwords-wliczana-do-koszt%C3%B...

Wydaje mi się, że co nieco pomoże. Jeśli nie wyczerpuje tematu to pisz.
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Piotr T
września 2015

Wschodząca Gwiazda

Piotrek dobrze jest mieć umowę (szczególnie z dużymi firmami) albo przynajmniej w mailu przesłać do klienta zakres twoich obowiązków jakich się podejmujesz w ramach opłaty za prowadzenia kampanii - klarowność w biznesie ma duże plusy i wierz mi, że nie trzeba gwiazdek w umowach by przywiązać do siebie klinta Emotikon: Szczęśliwy. Jeśli chodzi o płatności to 2/3 firm, szczególnie małych i średnich, ma problem z pilnowaniem budżetów kampanii i my wolimy wtedy przejąć płatność na siebie by nie było przestojów. Klientowi wystawiamy fakturę za całość (adwords + obsługa). Z dużymi klientami jest mniejszy problem, bo tam zazwyczaj jest księgowość, która po informacji od nas o kończącym się budżecie robi przelew. Jeśli chodzi o obsługę, to my bierzemy prowizję od budżetu kampanii i prowizja procentowa maleje wrzaz ze wzrostem budżetu. Na naszej stronie jest "cennik" procentowy.

Piotr jak chcesz wzór naszej umowy na obsługę Adwords to pisz na maila.

Adaśko

Nowicjusz ✭

Witam,

Czy moglibyście udzielić paru wskazówek co powinno znaleźć się w umowie podpisywanej z Klientem?

Ewentualnie może gdzieś można znaleźć wzór takiej umowy - szukałem w Pomocy, ale chyba niczego takiego nie ma.

Pozdrawiam

Krzysztof

Najlepszy Współtwórca
Krzysztofie wczytaj się w powyższe odpowiedzi i na pewno przyjdą Ci już do głowy zapisy umowy. dodatkowo pomyśl o jakiś klauzulach poufności.

Umowa powinna składać się z części związanej z Twoimi zobowiązaniami co do wykonania usługi jak i Zleceniodawcy zobowiązaniami co do wynagrodzenia i chociażby określenia ram współpracy - np. często w umowie powinien znaleźć się zapis o dostępach do serwera jeśli to Ty będziesz wprowadzał pewne zmiany dotyczące chociażby analytics, czy kodu konwersji, itp.
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭
Dominik - dziękuję za wskazówki. Jak rozumiem Google tego nie normuje i nie ma nigdzie "wzorca" takiej umowy?

Pozdrawiam
Krzysztof

Najlepszy Współtwórca
Nie ma norm. To klasyczna umowa Zlecenie czy też o dzieło - kwestia ustalenia. Zastanów się nad podstawowymi zapisami umowy, czyli co ty dajesz Klientowi i co on ma dać tobie. Zapisz to formalnym/urzędowym stylem i tyle. Ja nadal zmieniam kształt swojej umowy dostosowując ją do wymagań konkretnych Klientów - to bardzo elastyczna sprawa.
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭
Witam,

czy mógłby mi Pan przesłać wspomniany w poście wzór umowy?
adres e-mail: dubielism@gmail.com

Pozdrawiam,
Mateusz

Student ✭ ✭ ✭
Z doświadczenia wiem, że gdy Klient sam sobie opłaca konto i robi to ręcznie to często się spóźnia, konto stoi, Twoja praca stoi, miesieczna prowizja maleje. Gdy ja się rozliczam z Google, takiej sytuacji nie ma, ale to wymaga finansowania i czekania na płatność (daj Boże terminową)

Magister ✭ ✭ ✭
Wojciech - z tego względu zamiast prowizji liczonej procentowo od kwoty wpłaconej przez klienta lepiej go przekonać do stałej stawki niezależnej od wydanych przez niego środków. Argument jest w takim przypadku prosty: "Optymalizacja kampanii to niekiedy ograniczanie wydatków, aby zaoszczędzić pieniądze Pańskiej firmy - umówmy się więc na stałą kwotę na poziomie np. 10% wydatków, które Pan przewiduje, a my dołożymy starań, aby otrzymał Pan jak najwięcej WARTOŚCIOWYCH kliknięć za możliwie najniższą kwotę." Dodatkowo można: "Jeśli wspólnie uznamy, że warto aby wydawał Pan więcej - zapłaci Pan 10% rzeczywistych wydatków" (10% to oczywiście przykład). W ten sposób zawsze mamy wynagrodzenie od klienta, a i on ma większą motywację, aby regularnie zasilać konto i nie płacić za "gotowość do pracy".

Podobnie w przypadku dokonywania przelewów za klienta - zasilasz, dopingujesz do regularnych płatności, ale i tak nie przelewasz pieniędzy do AdWords zanim ich nie dostaniesz i fakturujesz czas "gotowości do pracy". W przypadku większości klientów taki zapis nie podwyższa im kosztów, a Ty masz rozwiązany problem malejącej prowizji i równocześnie unikasz konfliktu interesów w momencie, gdy najlepiej byłoby ograniczyć wydatki klienta, ale Tobie się to nie opłaca.
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Wschodząca Gwiazda
Celem kampanii powinna być przede wszystkim maksymalizacja zysków, co nie przekłada się na ograniczenie wydatków.
Poza tym wiele branż charakteryzuje się sezonowością i nijak da się przewidzieć optymalną wielkość inwestycji na reklamę.
Nowi reklamodawcy, którzy nie są pewni co do AdWords często na początku mocno limitują wydatki, a z czasem, gdy widzą, że kampania przynosi im zyski chcą inwestować więcej, więc stały poziom wynagrodzenia to chyba kiepski pomysł.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭ ✭
Dokładnie tak, często zaczynam z Klientem od małego budżetu, później on rośnie, a miałem już historię, gdzie musiałem zastosować sztywną stawkę, głównie ze względu na to, że zależało mi na tym zadaniu. Później już niestety Klient jest nie do przekonania, że ma płacić wyższą prowizję.

Magister ✭ ✭ ✭
Tomasz - masz rację, dlatego napisałem o stałej gwarantowanej kwocie za prowadzenie kampanii i dodałem, że z klientem można również umówić się, że jeśli wspólnie uznacie, że (np. w danym miesiącu) należy wydawać więcej, wówczas będzie to już liczone jako np. procent rzeczywistych wydatków.

Absolutnie nie zalecam trzymania się stałej stawki jako jedynego składnika wynagrodzenia, ale z własnego doświadczenia znam przykład dewelopera, który zlecił prowadzenie kampanii i pieniędzmi gospodarował w taki sposób, że dopiero argument, iż zapłacił XXXX zł miesięcznie za naszą gotowość, a nieterminowo przelewane środki spowodowały emisję reklam tylko przez kilka dni w miesiącu, przyniosły oczekiwany skutek w postaci zmotywowania księgowości. Takie zapisy w umowie z reguły nie są problemem dla klienta, szczególnie że w przypadku terminowego przelewania środków obydwie strony są zadowolone.
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński