Obecnie 147 forumowiczów jest online
Obecnie 147 forumowiczów jest online
Tutaj uzyskasz pomoc i porady na temat ustawień, nawigacji i rozwiązywania problemów dotyczących płatności i rozliczeń.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Rozliczanie faktur za AdWords - czy trzeba to robić?

Nowicjusz ✭

Wiem, że temat się wiele razy przewijał, aczkolwiek żaden z wątków nie jest w 100% odpowiedzią na moje pytanie ( i nie jestem pewna czy informacje są aktualne bo widziałam wiele wątków z 2013 roku)

Moja znajoma od kilku miesięcy prowadzi kampanię AdWords (konto i dane rozliczeniowe zarejestrowane na firmę, w Polsce firma jest podatnikiem VAT).  (nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że założyła konto mimo braku VAT  EU) kwoty przelewane na AdWords są niewielkie w granicach 100 zł miesięcznie. Jednakże po kontakcie ze mną zaczęły się pytania:


1. Czy może założyć konto mimo braku VAT EU? Jeśli tak faktycznie jest, co w tej sytuacji zrobić?
2. Czy każde faktury AdWords trzeba rozliczać  (jeśli się nie chce)?
3. Co w sytuacji jeśli takie faktury nie były do tej pory rozliczane przez ww firmę (przez niewiedzę- a nie chęć oszukania US ect.) ?

 

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Pozdrawiam - Mirka

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Dot.: Rozliczanie faktur za AdWords - czy trzeba to robić?

Najlepszy Współtwórca
1. Najlepiej by było posiadać vat eu - ze względu na usługi z podmiotem zarejestrowanym poza naszymi granicami.

2. Teoretycznie to faktury kosztowe, więc bardziej od Osoby zależy czy je rozliczy.

3. Gorzej by było, gdyby były źle rozliczone niż jak nie są w ogóle rozliczone.

Przypominam, że nie jestem księgowym Emotikon: Szczęśliwy
Dominik Myślak

Dot.: Rozliczanie faktur za AdWords - czy trzeba to robić?

Magister ✭

Temat trudny, więc pozwolę sobie na podtrzymanie wątku.
Ad1) Pytanie co jeśli ktoś nie ma VAT EU. Dostanie i tak fakturę bez podatku VAT. Tu należy zwrócić uwagę, że VAT nie jest 0% tylko NP (nie podlega).
Ad2) Z takiego samego założenia wychodzę, ale tylko w przypadku faktur krajowych (choć do końca tak nie jest, ale nie o tym tutaj mowa). Z fakturami WNT jest taki problem, że należy rozliczyć VAT, bo w końcu dostajemy jako podmiot gospodarczy fakturę bez naliczonego podatku VAT. Kowalski kupując za granicą zapłaci lokalny VAT. Tak więc tutaj pojawia się duży problem. W tej chwili Google zakłada, że każdy podmiot prowadzący AdWords jest firmą i posiada VAT EU. I tutaj zerknijmy do regulaminu usługi AdWords:

"Stronami niniejszego regulaminu (...): („Google”) oraz podmiot podpisujący niniejszy Regulamin lub akceptujący go drogą elektroniczną („Klient”), inny niż konsument w rozumieniu ustawy Kodeks Cywilny z dnia 23 kwietnia 1964r.(Dz.U.1964.16.93 z późn. zm.)."

Tak więc mamy do czynienia z b2b - koniec, kropka. Kowalski nie jest stroną umowy.

Skoro mamy do czynienia z podmiotem gospodarczym to zobaczmy czy musi mieć vat eu, żeby prowadzić AdWords ? Reguluje to ustawa o VAT. Wspomogę się tutaj artykułem z infor'u, który dość klarownie przekłada to na polski:

"Zgodnie z art. 97 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15 (w uproszczeniu podmioty prowadzące działalność gospodarczą), podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym (czyli na druku VAT-R) o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności."

Ad3)
a) Jeden z mniej ciekawych scenariuszy to otrzymanie faktury WNT, nie posiadając jednocześnie VAT EU a będąc podmiotem gospodarczym. Co w takiej sytuacji ? Spróbujmy odpowiedzieć sobie na takie pytanie.

 

Wprawdzie w prawomocnym wyroku WSA w Warszawie z dnia 22 lutego 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 1120/09 Sąd stwierdził, że brak rejestracji dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych nie stoi na przeszkodzie aby uznać dostawę towarów za WDT u sprzedawcy i WNT u nabywcy, jednak trudno stwierdzić, czy organy podatkowe potwierdzą to stanowisko. Można to odczytać, że US może mieć do nas pretensje, że nie dopełniliśmy wymogów formalnych, jednak wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

 

Ufff ... czyli chyba nie jest źle ? Nie do końca ... Jeżeli bowiem polski podatnik dokona nabycia w innym kraju unijnym i nie poda swojego numeru VAT UE zagranicznemu kontrahentowi, to dostawca do zrealizowanej dostawy nie będzie mógł zastosować stawki 0%. W konsekwencji, polski nabywca zostanie obciążony podatkiem VAT według stawki obowiązującej w państwie dostawcy.... a czy widzimy VAT irlandzki ? Nie ... Ale to chyba problem Google. My traktujemy taką fakturę jako fakturę brutto.

 

Dokonując opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w Polsce, podstawą opodatkowania będzie kwota brutto z zagranicznej faktury.

 

b) Co jeśli nie jestem podmiotem gospodarczym a dostałem fakturę ? Trudno powiedzieć, wszak regulamin mówi, że umowa powinna być zawarta z podmiotem gospodarczym, który jest uprawniony do nabycia usług w ramach unii (WNT) - czyli posiadający VAT EU. To jest na tyle skomplikowana sytuacja, że nie podejmuje próby rozwikłania tego problemu.

Ostatecznie wracając do twojej tezy z punktu trzeciego. Nie wiem co gorsze - złe rozliczenie VATu czy nie rozliczenie go w ogóle. Nie wiem czy istnieje jakiś globalny rejestr płatności wewnątrzwspólnotowych (raczej istnieje), do których ma wgląd urząd skarbowy.

My tu gadu gadu obniżamy naszą produktywność ... a fiskus siedzi i myśli nad wysokością kar.