AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 180 forumowiczów jest online
Obecnie 180 forumowiczów jest online
Tutaj uzyskasz pomoc i porady na temat ustawień, nawigacji i rozwiązywania problemów dotyczących płatności i rozliczeń.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Refakturowanie usługi Google AdWords

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Usługa google AdWords uznawana jest za import usług z UE.

Chcę maksymalnie uprościć proces zamawiania u mnie usług, więc planuję aby klienci całą kwotę budżet + prowizja dla mnie wpłacali w całości na moje konto, ja następnie przeleję to na konto AdWords.

Możecie mi napisać jak wygląda refakturowanie w tej sytuacji? Czy w tym wypadku mój klient również musi mieć rejestrację VAT-UE czy wystarczy, że ja ją mam? Czy w tym wypadku VAT na fakturze doliczam ja, czy mój klient?

Z góry dzięki za pomoc.

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Dot.: Refakturowanie usługi Google AdWords

Profesjonalista ✭
klient nie musi mieć VAT UE bo dostanie fakturę w złotówkach od Ciebie. Sam proces księgowania na pewno ogarnie Twoja księgowość (bo po Twojej stronie leży rozliczenie VAT z kosztów Google). Było kilka wątków na forum np https://www.pl.adwords-community.com/t5/Google-Partners/Faktura-za-adwords-wliczana-do-koszt%C3%B3w/...

Dot.: Refakturowanie usługi Google AdWords

Najlepszy Współtwórca

1. Zakładasz konto AdWords lub modyfikujesz ustawienia istniejącego zmieniając dane płatnika (podajesz swoje dane i swój nr VAT UE).
2. Od Google otrzymujesz fakturę bez VAT'u.
3. Wykonujesz (Twoje księgowa) procedurę wewnątrzwspólnotowego importu usług (naliczenie, odliczenie podatku VAT do wykazania w deklaracji VAT7 / VAT7K).
4. Wystawiasz Klientowi polską fakturę na koszty kliknięć oraz Twoje wynagrodzenie. Do obydwu pozycji dodajesz 23% podatku VAT.
5. Przyjmujesz płatność o.d Klienta.
(kolejność w/w czynności zależy od tego czy Klient płaci Ci z dołu czy z góry)
6. W następnym miesiącu lub kwartale po wystawieniu faktury (do 25 dnia) odprowadzasz należny podatek VAT wynikający z deklaracji VAT 7 lub VAT 7K.
7. Nie zapominasz o zapłacie podatku dochodowego 20 następnego m-ca lub kwartałuEmotikon: Szczęśliwy
8. Musisz posiadać Certyfikat Rezydencji od Google by uniknąć ryczałtowego podatku (Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania). W przeciwnym przypadku ryczałtowy podatek zje całość lub większą część Twojego zysku.

Klient dostaje polską fakturę, więc jak napisał Marcin nie musi posiadać VAT UE do jej prawidłowego rozliczenia.

(!) Zwróć uwagę (omów z księgową) na różnicę w księgowaniu i dokumentowaniu transakcji z Google w przypadku "przedpłaty" vs "płatność z dołu" (różna treść faktury i różne obowiązki po Twojej stronie).

Nie traktuj tej odpowiedzi jako wzorca, bo każda sytuacja może być inna a dodatkowo przepisy się zmieniają. Omów to z księgową / Krajową Informacją Podatkową / Twoim US.
Ale masz mniej więcej obraz sytuacji i kroków do wykonania.