Obecnie 134 forumowiczów jest online
Obecnie 134 forumowiczów jest online
Tutaj uzyskasz pomoc i porady na temat ustawień, nawigacji i rozwiązywania problemów dotyczących płatności i rozliczeń.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Nowa faktura VAT

Pracownik Google

Witajcie,

z początkiem roku 2015 na terenie Unii Europejskiej zaczęły obowiązywać nowe przepisy, na mocy których firma Google została zobowiązana do wystawienia faktur za rzeczywiste koszty poniesione w danym miesiącu oraz wykaz zrealizowanych płatności.

Na stronie Historia transakcji pod tabelą podsumowanie płatności dla danego miesiąca pojawi się rozwijany link Dokumenty. Po kliknięciu zobaczycie następujące pozycje:

• Faktura VAT (EU) - dokument zawierający wykaz wszystkich kosztów poniesionych w danym miesiącu, pomniejszonych o dostosowania (np. za nieprawidłowe kliknięcia) . Tą fakturę należy rozliczyć. Reklamodawcy z Unii Europejskiej (poza Irlandią), korzystający z programu AdWords do celów komercyjnych muszą samodzielnie odprowadzać podatek VAT od kosztów AdWords zgodnie z obowiązującą tam stawką (na mocy Artykułu 21.1(b) Szóstej Dyrektywy Rady 2006/112/EC) - nie ma tutaj żadnych zmian.
  • Faktura miesięczna - dokument zawierający wykaz wszystkich płatności zrealizowanych w danym miesiącu oraz kosztów (przy płatnościach automatycznych).

Nasi inżynierowie pracują nad rozbieżnościami w nowych fakturach VAT i optymalizują ich format tak, aby w kolejnym cyklu rozliczeniowym nie było żadnych wątpliwości.

Jak tylko otrzymamy nowe informacje w tej sprawie zamieścimy kolejną aktualizację.

Pozdrawiam,

Michał

Zespół Pomocy AdWords

Odpowiedź eksperta 4verified_user

Dot.: Nowa faktura VAT

Magister ✭
Dzięki Michał za to podsumowanie!
Pozdrawiam,
Karolina

Najlepszy Współtwórca
Michał jakie są szanse, że dobrze wygenerowane faktury pojawią się maks do piątku? Musimy się jakoś rozliczyć, a zawsze robione to jest na podstawie faktury od Google... nie możemy doprowadzić do takiej sytuacji, że musimy sami odejmować wartość, która przeszła z grudnia czy listopada 2014 na 2015, ponieważ może to rodzić nieścisłości z Waszymi fakturami - wygenerowanymi np. po 20 lutego.

Rozumiem problem i to, że jest to jeden taki miesiąc (niestety extremalne przypadki mogą generować ten problem w kolejnych miesiącach - napisze na koniec o tym), w którym aż takie będą problemy...

Extremalny przypadek. Klient wpłacił środki w 2014 - kampania została wstrzymana i dopiero w którymś miesiącu 2015 zostaje uruchomiona. Co wtedy?

System nadal będzie "pamiętał" o uwzględnieniu wpłaty w 2014 i o odjęciu, bądź czasem w ogóle nie braniu jej pod uwagę (w przypadku, gdy kampania wystartowała dopiero w 2015).
Dominik Myślak

Pracownik Google
Dominik, dzięki za precyzyjne pytania.

W chwili obecnej nie mogę podać dokładnej daty. Kwestia faktur stanowi dla nas obecnie priorytet i staramy się ją rozwiązać jak najszybciej. Jak tylko będę miał jakieś informacje, to będę Was informował w tym wątku.

Pytanie o sposób rozwiązywania sytuacji z kampaniami "wznawianymi" w przyszłości z wykorzystaniem środków z grudnia 2014 przedstawię do działu technicznego.

Pozdrawiam,
Michał

Najlepszy Współtwórca
Nie chodzi nawet o grudzień, ale i o poprzednie miesiące. Musicie brać pod uwagę, że wpłaty mogły być dokonywane w 2014 (nie ważne, który miesiąc) i mogą nadal pracować w 2015.

Ja mam extremalny przypadek, ponieważ wpłata była chyba w listopadzie 2014 - kampania nawet nie uruchomiona i nie wiem, w którym miesiącu będzie uruchomiona w 2015 - zależy to tylko i wyłącznie od Klienta. Faktura z listopada rozliczona i w żaden sposób nie powinienem otrzymać za te wydatki z tej wpłaty faktury w 2015.
Dominik Myślak

Pracownik Google
Dominik, dzięki za doprecyzowanie. Zgłosiłem Twoje uwagi do zespołu zajmującego się tym problemem.

Jak tylko będę wiedział coś nowego, to będę Was informował w tym wątku.

Pozdrawiam,

Michał

Student ✭ ✭ ✭
Pytanie - jeżeli w połowie miesiąca zmienią się dane płatności na koncie AdWords (z agencji na klienta) to czy za ten miesiąc zostaną wystawione odpowiednio dwie faktury za część wydatków, czy już tylko jedna na dane płatności w dniu wystawienia faktury?
Paweł Rabinek

Nowicjusz ✭

Witam

Czy jeśli suma niewykorzystanych środków z grudnia 2014 pojawiła się na fakturze styczniowej, jest możliwość uzyskania korekty do faktury grudniowej pomniejsząjącą ją o tą kwotę?

z góry dziękuję za odpowiedź

Krzysztof Olszewski

Najlepszy Współtwórca
Paweł faktura będzie dotyczyła całego okresu, czyli np. 1 luty - 28 luty i na fakturze będą dane po zmianie.

Achilles wszyscy zadajemy sobie to pytanie. Czekałem do dnia dzisiejszego, ale nadal na kontach nie widnieją poprawne faktury. Liczę na to, że będą jakieś korekty...
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭

Witajcie, mam ten sam problem co Wy i do teraz nie wiem jak zaksięgować tę fakturę. Kwota na "fakturze VAT UE" jest dużo wyższa, niż kwota na "fakturze miesięcznej" – de facto w styczniu wykorzystałem środki wpłacone w zeszłym roku, które zostały zaksięgowane w koszty i od których został zapłacony podatek VAT już w 2014 r. Zostało trochę kasy z 2014 r. i przeszła na 2015 r.

O ile zaliczenie w koszty nie jest jakimś wielkim problemem (da się to później skorygować), to co z VAT-em? Jeśli zaksięguję styczniową "fakturę VAT EU" tak, jak jest, to zapłacę drugi raz podatek VAT od wpłaconej kwoty (+drugi raz "wrzucę" ją do kosztów). Czy macie jakieś rozwiązanie tego problemu? Korzystam z usług jednej z firm oferującej księgowość internetową i podpowiadane przez nich rozwiązanie to:

Skoro otrzymał Pan fakturę UE na kwotę 2000* zł to znaczy, że wcześniej musiał Pan takiej płatności dokonać (lub jej części). Płatności dokonane w styczniu to 1000* zł
Zgodnie z przepisami faktury należało by zaksięgować oddzielnie do kosztów i do podatku VAT. Odrębne księgowanie wynika z różnych dat powstania kosztu i dat powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT.
Obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje w dacie wykonania usługi lub w dacie dokonania zapłaty w zależności od tego która data jest wcześniejsza.

Koszt 2000 zł (kwota z „nowej faktury”)

Rozliczenie VAT 1000 zł (rzeczywiście wpłacona kwota w styczniu)

*kwoty przykładowe

Czy w Waszych rozliczeniach postąpiliście w taki sam sposób? Czy sytuacja nie skomplikuje się jeszcze bardziej, gdy Google wystawi korekty?

Help.

Student ✭
Czy może już ktoś jest wstanie odpowiedzieć jasno: jak rozwiązać problem podobny jak tu napisał Krzysztof G ? (ja mam podobny problem.
dziękuje

Student ✭ ✭

A czy nie jest to obojętne z punktu widzenia VAT...? Bo chyba przy Adwordsach vat się jednocześnie nalicza i odlicza fakturą wewnętrzną...

Wschodząca Gwiazda
Tylko w przypadku jeśli jest się płatnikiem VAT.
A jest wielu reklamodawców, którzy nie są płatnikami podatku VAT i muszą oni ten VAT samodzielnie obliczyć i zapłacić. W ich przypadku to zamieszanie z fakturami jest tym bardziej kłopotliwe.
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭

Jest dokładnie tak, jak pisze Tomasz C – muszę sam zapłacić podatek VAT za import usług jakim jest zakup AdWords. Wracając do tematu, oba rozwiązania, czyli:

a) zaksięgowanie stanu faktycznego

b) zaksięgowanie faktury udostępnionej przez Google

są złe, bo w a) płacę zawyżony VAT (dwa razy za to samo) i zaniżony podatek dochodowy (dwa razy to samo w koszty), w b) sam dokonuje obliczeń na podstawie czegoś, co od stycznia nie jest obowiązującą fakturą (ta bez **bleep**-u), przez co żadne kwoty nie będą się zgadzać. Jeśli Google wystawi korektę, to jeszcze bardziej skomplikuje sprawę.

20. dzień miesiąca już minął, więc pewnie większość wypowiadających się w temacie już dokonała rozliczenia – podzielcie się proszę informacją, który sposób księgowania wybraliście!

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Szanowny Zespole Pomocy AdWords - nadal nie widzę odpowiedzi na zasadnicze pytanie: jak rozliczać i dokumentować faktury jakie nam wystawiacie. Jest już koniec lutego 2015 i nadal brak odpowiedzi.

W grudniu 2014 rozliczyłem fakturę jaką mi wystawiliście wraz z potwierdzeniem opłacenia kwoty podanej na fakturze. To było OK ponieważ dostałem fakturę do której miałem udokumentowane potwierdzenie jej opłacenia. Mogłem uczciwie to wliczyć w koszty. W styczniu 2015 daliście mi nową fakturę - częściowo na to samo co już zaksięgowałem w grudniu 2014. Hej - ja tak nie mogę dwa razy księgować tego samego... Wy też nie możecie dwa razy wystawiać mi niezależne faktury na tę samą usługę. Mam drugi raz zapłacić za to samo? W mojej księgowości będzie źle i Waszej również. Rozumiem, że sytuacja wynikła ze zmiany przepisów ale to Wy wystawiacie mi faktury a ja płacę. Ja płacę - ja żądam. Żądam abyście wystawili mi poprawne faktury. Google jest ogromną firmą zarabiającą ogromne pieniądze poprzez AdWords - wypadałoby abyście przez te 2 miesiące nowego roku rozwiązali ten problem i podali jednoznaczne wskazówki. Nie pomaga nawet "googlanie" w internecie. Coś chyba jest nie-tak...? Nadal zostawiacie mnie z nierozwiązanym problemem Waszych faktur. Jesteście gigantem, rozwiążcie w końcu ten problem. To jest skandal!

Ja widzę rozwiązanie. Takie, które da się zrealizować, takie abyście wyszli z twarzą, takie abyście zrekompensowali swoim klientom ich zmarnowany czas i tzw. "nerwy". Oto on: anulujcie styczniowe faktury. Wystawcie nową fakturę styczniową tylko na taką kwotę jaką dany klient wpłacił w styczniu. Jeżeli akurat nic nie wpłacił - to nie wystawiajcie mu faktury. Na resztę wykonanych usług zróbcie może jakąś promocję, tak żeby formalnie było OK. Można tak przeliczyć koszt reklamowych kliknięć aby akurat wyszedł taki jak wpłacona kwota w danym miesiącu. Wtedy koszt faktycznie wykonanych usług będzie zgodny z faktycznie wpłaconymi kwotami.

To tylko taki pomysł "na szybko". Możliwe, że jest "do bani". Sprawdźcie go z łaski swojej.

Nowe faktury wystawiajcie dopiero wtedy jak będziecie to umieć zrobić zgodnie z wszelakimi zasadami i przepisami.

Na marginesie tylko dodam, że wystawiliście mi fakturę 29 stycznia 2015 z podaniem obciążenia kosztów z dnia 31 stycznia 2015. Wystawiając fakturę wyprzedziliście przyszłość o 2 dni natomiast przeszłość ostatnich 2 miesięcy nadal jest niejasna.

Liczę na natychmiastową odpowiedź.