Obecnie 154 forumowiczów jest online
Obecnie 154 forumowiczów jest online
Tutaj uzyskasz pomoc i porady na temat ustawień, nawigacji i rozwiązywania problemów dotyczących płatności i rozliczeń.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Nie wiem czy mam zaznaczyć, czy jestem osobą prywatną, czy firmą?

Magister ✭

Witam.
Przy zakładaniu konta miałem właśnie taki problem, jak w temacie...."Nie wiem czy mam zaznaczyć, czy jestem osobą prywatną, czy firmą?"
Jestem zatrudniony w agencji na pół etatu, ale oprócz podstawowej pensji dostaję (małą) prowizję, nie mam założonej działalności gospodarczej, jednak, jakby nie patrzeć, ze swojej pracy czerpię korzyści materialne, bo prowizja wyliczana mi jest procentowo (stały procent) od wysokości zamówienia, jakie złoży klient. Podatek od prowizji odprowadza za mnie pracodawca. 
Co mam zaznaczyć?

Czy jest jakaś opcja, która pozwala na przedpłatę, abym swoimi prywatnymi pieniędzmi mógł opłacić za reklamę? 

Pozwoliłoby mi to na większą kontrolę kosztów. No i w końcu, czy wtedy mam płacić brutto, czy netto......

Ten popularny wątek został przeniesiony z poprzedniego Forum pomocy AdWords.

Dot.: Nie wiem czy mam zaznaczyć, czy jestem osobą prywatną, czy firmą?

Magister ✭

Najlepszy Współtwórca Lech Krupa odpowiedział:

Jeśli występujesz jako pracownik agencji to prowadzisz konto agencyjne więc podajesz dane agencji i cel komercyjny.
Jeśli rozliczenie i fakturowanie ma być na Ciebie musisz podać własne dane ale jak nie prowadzisz działalności to musisz zaznaczyć "osoba prywatna" wtedy Google naliczy podatek VAT irlandzki (21%).
Są dwie formy płatności:
z góry - płatności ręczne (przedpłata) - przelew lub karta,
i z dołu "płatność automatyczne" dawniej "płatność po wykonaniu usługi" - tylko karta.

Jeśli inwestujesz własne środki a nie agencyjne podajesz własne dane i dostajesz fakturę btutto (z naliczonym podatkiem VAT w wys. 21%) i nic już więcej nie musisz z nią robić.

Pytanie o cel konta(prywatne czy firmowe) ma na celu prawidłowe naliczenie i rozliczenie podatku VAT od usługi AdWords. Z tego musi wywiązać się Google zgodnie z prawem EU.