Obecnie 180 forumowiczów jest online
Obecnie 180 forumowiczów jest online
Tutaj uzyskasz pomoc i porady na temat ustawień, nawigacji i rozwiązywania problemów dotyczących płatności i rozliczeń.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Czy Adwords zaczęło oszukiwać czy nie radzi sobie z oszustami?

Nowicjusz ✭

Witam,

Jestem w szoku. Jeszcze rok temu, reklamując się w branży randek, cena za konwersje wynosiła około 4zł - obecnie 15!. Koszt za kliknięcie to okolice 80gr. Kliknięć jest ogrom ale konwersji praktycznie brak. Czy coś tutaj jest nie tak? Skąd taki skok ceny i spadek konwersji. Mam wrażenie, że albo Adwords nie radzi sobie z fałszywymi kliknięciami albo coś jest nie tak.

I kolejna ciekawostka. Kiedy ja płacę za kliknięcie w branży randek około 80gr, sam na dokładnie takiej stronie zarabiam w Adsense około 23-28gr za klika. Gdzie reszta kwoty z 80gr? Dodam, że 80gr w Adwords to pozycja w granicach 2,2 - 3,2, a nie 1.

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: Czy Adwords zaczęło oszukiwać czy nie radzi sobie z oszustami?

Emerytowany Najlepszy Współtwórca

Liczba reklamodawców się zwiększa, coraz ostrzej rywalizują stawkami o ograniczona ilość miejsc reklamowych i ceny rosną. Poza tym konkurencja rywalizuje nie tylko wysokością stawek ale też jakością kampanii. Jeżeli wyniki jakości na koncie są niższe niż u konkurencji płaci sie więcej za kliknięcia za analogiczne pozycje. 

Jeżeli chodzi o AdSense to pogram jest maszynką do zarabiania pieniędzy przez Google, więc nie powinno dziwić, że wydawcy reklam nie dostają 100% kliknięcia dla siebie.

Najlepszy Współtwórca

Janie wylałeś trochę pomyj na Google...  Krzysztof dobrze sugeruje...  zastanówcie się czy Wasza kampania nadąża za zmianami jakie wprowadzilo Google.

Dodatkowo branża jest bardzo trudna i jest ona ogromna. Nieprawidlowe kliknięcia możesz śledzić na koncie AdWords i oczywiście szukać ich w dzienniku serwera - zalecam.

Dominik Myślak

Nowicjusz ✭
Oczywiście, że część leci do google, przecież to jawne - 40% . Mimo to gdzieś ginie spora część kwoty bo aby być na pierwszym miejscu (czyli kliknięcie) musiałbym zapłacić 1.60 zł za klika w Adwords - a dostaje w Adsense 20gr ... gdzie wiec to 1.40zł skoro podział to 60% / 40 % dla googla?

Nowicjusz ✭
W tej branży siedzę od 4 lat , miałem raptem 1 rok przerwy w reklamie. Aż tyle się zmieniło przez rok ,że stawka podskoczyła o 300% a konwersja spadła praktycznie do 0% ? nie chce mi się wierzyć.

Nowicjusz ✭
Dodam jeszcze, że w tej chwili skuteczność Adwords wygląda tak jak skuteczność Adkontekst tyle ,że stawki są duuuuuzo wyższe. Tam również miałem swego czasu tysiące kliknięć i konwersję na poziomie 1-2%

Jeżeli kampania była w uśpieniu przez rok i po tym czasie została wznowiona bez żadnych modyfikacji to może być przyczyna. Konkurencja nie śpi. Trzeba wyłuskać Analyticsem to co najwartościowsze, resztę usunąć i będzie szansa na sukces.

Nowicjusz ✭
Słuchaj, ale tutaj nie chodzi o to, że ja nie potrafię dotrzeć do klienta. Oni klikają jak szaleni. W wynikach wyszukiwania na podstawowe frazy, również. Po prostu nikt z klikających się nie rejestruje - konwersja jest dobrze podpięta, sprawdzałem kilka razy już. Mam 200 kliknięć i 1 konwersję za 60zł - to jest jakaś paranoja.

Po to jest Google Analytics aby ocenić jakość tych klikających i wyciagnąć odpowiednie wnioski. Położyć nacisk na frazy konwertujące, godząc się nawet na wyższe stawki i jednocześnie oczyścić kampanię ze słów generujących duży ruch o niskim lub zerowym wsp. konwersji.

Nowicjusz ✭
Trudno uznać frazę dopasowania ścisłego "portal randkowy" za mało konwertującą. Zawsze była tam konwersja na poziomie 10% przynajmniej... no nic, wydam jeszcze trochę i odpuszczę bo to nie ma sensu w takiej formie.

Najlepszy Współtwórca

Sprawdź sobie czy reklama idzie na telefony komórkowe bo to stąd możesz mieć bardzo dużo kliknięć bez konwersji - parę rzeczy się zmieniło w tej kwestii przez ten rok Twojej nieobecności.

Natomiast bardzo źle brzmi sformułowanie, że klikają jak opętani...  oni nie mają klikać jak szaleni itp., tylko masz docierać tylko do zainteresowanych. Sprawdź to dokładnie i zobaczysz, że pewnie masz masę zbędnych kliknięć.Podkreślam, że nie koniecznie są to niepoprawne kliknięcia, tylko sama kampania swoimi usatwieniami generuje niepotrzebny/mało skuteczny ruch.

Dominik Myślak

Student ✭

Koszty rzeczywiście masz spore przy takiej konwersji ale musisz brać pod uwagę kilka czynników wpływających na jakość kampanii. Po pierwsze dostosuj kampanię do obecnych standardów, niski wynik jakości może podnosić koszt. Optymalizacja powinna obniżyć koszt za kliknięcie przy zachowaniu obecnej pozycji reklamy. Przy reklamie w GDN raczej bym nie liczył na bardzo wysoką konwersję. Kolejna sprawa to identyfikacja ruchu. Zacznij od sprawdzenia reklam, może w jakiś sposób wprowadzają w błąd użytkowników i dla tego masz tak słabą konwersję. Sprawdź w Analytics gdzie użytkownicy opuszczają serwis, czasy się zmieniły i nie można liczyć na to że jak kiedyś serwis śmigał i miał wysoką liczbę rejestracji to nigdy się to nie zmieni, kto stoi w miejscu ten traci.

Życzę powodzenia.

Pozdrawiam, Piotr

Wschodząca Gwiazda
Janie rok nieobecności to przepaść w marketingu. Szczególnie, że ten rok w wyszukiwarkach nie był spokojny. Wiele portali randkowych przeniosła swoje siły z SEO do AdWordsa i wzrosłą konkurencja. Po za tym podejrzewam, że nie wypracowałeś sobie jeszcze jakości. Zadbaj o historię CTR i będzie lepiej. Co do konwersji - tu musisz sam sobie postawić pytania : czy twój portal nadąża za nowościami w Twojej branży, jak wygląda to u konkurencji i czy Twoja oferta jest "ciekawa" :-). Kierowanie ruchu z AdWords na stronę to jedno a konkurencyjność oferty to drugie. Życzę cierpliwości a na pewno będzie lepiej.

Adaśko