Obecnie 123 forumowiczów jest online
Obecnie 123 forumowiczów jest online
Tutaj uzyskasz pomoc i porady na temat ustawień, nawigacji i rozwiązywania problemów dotyczących płatności i rozliczeń.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Certyfikat rezydencji - jaki?

Student ✭

Witam,

Którego certyfikatu rezydencji potrzebuje do zwrotu Vat-u za faktury z 2016? Certyfikat rezydencji 2016 czy 2017, którego jeszcze nie ma?

 

Pozdrawiam

Certyfikat rezydencji - jaki?

[ Edytowane ]
Wszechwiedzący ✭

Cześć Piotr Emotikon: Szczęśliwy

Prawo nie reguluje takiej kwestii jak długo jest ważny certyfikat rezydencji, w związku z czym należy uznawać, że jest ważny tak długo, jak długo nie uległ zmianie potwierdzony certyfikatem stan faktyczny. Dlatego też w sytuacji gdy Google nie zmieniało w ostatnim roku siedziby - VAT rozliczasz spokojnie w oparciu o najbardziej aktualny certyfikat, jaki jest dostępny - czyli na chwilę obecną ten z 2016.

________
Booguś

Dot.: Certyfikat rezydencji - jaki?

Nowicjusz ✭

Zgodnie z interpretacją Izby Skarbowej w Katowicach, certyfikaty rezydencji nie posiadające określonego terminu ważności, ważne są tylko przez 12 miesięcy od daty wystawienia. http://www.podatki.egospodarka.pl/135383,Podatek-dochodowy-waznosc-certyfikatu-rezydencji,1,70,1.htm...

Spotkałem sie też z opinią, że ważne są certyfikaty jedynie w postaci oryginału, a nie pdf sciągnięty z internetu. To jak to jest z terminem ważności i czy pdf jest tak samo ważny jak oryginał? Bo w przypadku kontroli i zakwestionowania ważnosci certyfikatu, konsekwencje poniesie firma kontrolowana a nie Google.

Certyfikat rezydencji - jaki?

[ Edytowane ]
Wszechwiedzący ✭

W sytuacji gdy prawo jasno czegoś nie reguluje to czasami różne instytucje różnie interpretują podobną sytuację. Przykład interpretacji, na której opiera się wspomniane w moim poprzednim poście stanowisko dotyczące terminu ważności certyfikatu to uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 listopada 2013 r., III SA/Wa 940/13. 

 

W kwestii posiadania oryginału certyfikatu Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 22 listopada 2010 r. (nr IPPB4/415-679/10-3/MP) stwierdził: "Jeżeli podatnik nie ma możliwości uzyskania certyfikatu rezydencji w postaci oryginału papierowego dokumentu - może zastosować zwolnienie od podatku bądź stawki podatku wynikające z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w oparciu o certyfikat w wersji elektronicznej."

________
Booguś

Certyfikat rezydencji - jaki?

Nowicjusz ✭

Niestety tak jest że jak coś nie jest doprecyzowane to każda instytucja interpretuje to po swojemu, a mała firma nie ma szans w starciu z Urzędem Skarbowym. Certyfikaty powinny być udostępniane w terminie nie przekraczającym 12 miesięcy od ostatniej publikacji i wtedy byłoby mniej obaw o wyniki ewentualnej kontroli skarbowej.