Obecnie 141 forumowiczów jest online
Obecnie 141 forumowiczów jest online
Tutaj uzyskasz pomoc i porady na temat ustawień, nawigacji i rozwiązywania problemów dotyczących płatności i rozliczeń.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Certyfikat Rezydencji Podatkowej 2017 - Zmiana Interpretacji Skarbówki

Nowicjusz ✭

Hej,

Wg. informacji jakie uzyskałem po ostatniej kontroli US (dobrze, że za tamten rok) od roku 2017 wymagany jest oryginał certyfikatu rezydencji podatkowej lub kopia poświadczona notarialnie lub dokument z podpisem elektronicznym. Od stycznia tego roku kopie/skany itd nie są uznawane za dokument w związku z czym powinno się naliczać 20% podatek u źródła płacony przez nas. Informacje potwierdził również KIP (krajowa informacja podatkowa).

Problem polega na tym, że Google oryginałów nie podsyła, a certyfikaty dostępne online nie mają podpisu elektronicznego. Co za tym idzie powinniśmy od każdej FV z Google płacić 20% podatku. Wiadomo, że nie opłacanie tego będzie skutkować w razie kontroli dość drogimi problemami.

Czy macie na to jakieś rozwiązanie?

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Wszechwiedzący ✭

Hej Damian Emotikon: Szczęśliwy

A czy wskazali jakąś podstawę tego, że "od roku 2017... itd"? Jakaś interpretacja, decyzja, wyrok...? Bo zmian w prawie związanych z certyfikatem rezydencji nie było.

________
Booguś

Profesjonalista ✭ ✭

@Damian S Nie ma takich przepisów. Google wydaje taki certyfikat tylko elektronicznie w Polsce.

Pozdrawiam serdecznie,
Rafał Dziurowicz

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭

Nie wiem, czy można dawać linki do innych stron ale: Artykuł

Jak wiecie nie musi być zmiany przepisów, żeby wyciągnąć z rękawa jakieś martwe przepisy do tej pory niestosowane. Znam przynajmniej 2 przypadki z tego roku gdzie US się dość mocno przyczepił do kopii z jakim skutkiem to wiadomo. Jak wiecie brakuje kasy w budżecie także... 

Jeżeli chodzi o Google to oczywiście, że możliwe jest posiadanie oryginału (największe domy mediowe w PL takowy posiadają) co jest już podstawą do ukarania mniejszych podmiotów ponieważ "można takowy uzyskać"...

Taki sam problem jest przy okazji FB aczkolwiek tego domy mediowe w oryginalne akurat nie posiadają, (przynajmniej te w których mam znajomych i mogę zadzwonić)

Wszechwiedzący ✭

Rozwiązanie jest proste:

1 Dowiadujesz się jakie stanowisko w sprawie ma Twój Urząd Skarbowy i jeśli chce papieru to

2 Dzwonisz do pomocy Google i prosisz o przysłanie wersji papierowej

3 Po otrzymaniu papieru cieszysz się z jego otrzymania (bo szczęścia w życiu należy szukać w radości z małych rzeczy)

________
Booguś

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭

żeby otrzymanie wersji papierowej było tak proste to bym miał. Wszelkie kontakty z Google kończą się formułką: "nie wystawiamy wersji papierowych, dziękuję"

A tak w woli ścisłości wiążąca interpretacja urzędu skarbowego od tego roku to koszt 20.000 PLN, oczywiście niewiążąca jest tańsza ale nic do sprawy nie wnosi.

Wszechwiedzący ✭

Ja znam osoby, które dostały. Zadzwoń jeszcze raz i grzecznie zapytaj czy jest coś, co mógłbyś zrobić, żeby taki certyfikat dostać, bo wiesz, że niektórzy dostali.

________
Booguś

Najlepszy Współtwórca

Dzwoniłem dzisiaj do supportu aby przesłano mi certyfikat na 2017 i podpytywałem o kwestie US. Pani zapewniała mnie, że sami dowiadywali się i wersja jaką udostępniają jako pdf ma podobno spełniać wymagania US.

Dominik Myślak

Wszechwiedzący ✭

... bo każdy normalny US akceptuje pdf.

________
Booguś

Profesjonalista ✭ ✭

@Dominik Myślak bo spełnia. Wszystkie firmy tak to rozliczają.

@Booguś a dobra zmiana dalej nic z tym nie zrobiła...

Pozdrawiam serdecznie,
Rafał Dziurowicz

Najlepszy Współtwórca

Akceptuje / nie akceptuje....

Zmieniła się jednak sytuacja prawna i to właśnie jest powodem "wzmożenia" innych interpretacji:
http://www.podatki.egospodarka.pl/135214,W-2017-r-uslugi-zagraniczne-zawsze-z-podatkiem-u-zrodla,1,6...