Obecnie 190 forumowiczów jest online
Obecnie 190 forumowiczów jest online
Ta kategoria jest poświęcona wątkom na temat zwiększania sprzedaży, poznaj wskazówki jak poprawić wynik jakości i pozycję reklam oraz inne pomysły na optymalizację reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

trafność reklamy - CTR czy występowanie słowa (i parę niuansów)

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Witam,

Pytania do doświadczonych praktyków odnośnie optymalizacji reklam.

1. Czy na podniesienie  wskaźnika "trafność reklamy" - wpływającego na wynik jakości słowa kluczowego - większy wpływ ma: obecność słowa kluczowego w nagłówku/tekście/urlu reklamy czy: CTR reklamy?

Podejrzewam że najlepszym rozwiązaniem byłaby reklama zawierająca słowo kluczowe w nagłówku i tekście i w URLu, jednak często jest to niemożliwe ze względu na przykład na ilość znaków słowa kluczowego. Długie słowa często ograniczają mocno swobodę przekazu reklamowego, na przykład "wypożyczalnia samochodów dostawczych warszawa" zajmuje już 46 znaków - więc nie poszalejemy z tekstem reklamy jeżeli chcemy umieścić w nim słowo kluczowe. 

 

Co robić w takim wypadku? Umieszczać jednak całe słowo w tekście reklamy? Umieścić tylko jego część? Odpuścić słowo, a skupić się na maksymalnym CTR?

2. Czy poszczególne wyrazy składające się na słowo kluczowe muszą być w tekście reklamy koło siebie? Czy można je rozdzielić innymi wyrazami i nie wpłynie to na obniżenie trafności reklamy? 

3. Czy słowo kluczowe umieszczone w {Keyword: Słowo Kluczowe} również podnosi wskaźnik trafności reklamy? I czy w takim samym stopniu, w jakim podnosi umieszczenie frazy "Słowo Kluczowe", bez {Keyword}?

Pozdro,
Michał

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Dot.: trafność reklamy - CTR czy występowanie słowa (i parę niuansów)

Najlepszy Współtwórca
ad. 1 Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdzie ma się pojawić słowo kluczowe. Google Sugeruje nagłówek. Oczywiście wykorzystuje osobiście również adres wyświetlany, a zasada jest prosta. Masz się wyróżnić pośród innych reklam. reklama ma być trafna dla osób szukających usług/produktów. Testuj w grupie reklam np. 2-3 teksty reklamowe złożone z różnych elementów jak np. dane techniczne, profesjonalizm, ceny już od, promocje.

Któraś kombinacja na pewno da o wiele lepsze rezultaty w postaci CTR. Każda branża jest inna i inne kombinacje odniosą sukces.

ad. 2 Frazy możesz rozdzielić, a w tekście te konkretne i tak powinny Ci się wyboldować. Natomiast podobnie jak w ad. 1 trzeba eksperymentować czy, któreś ustawienie odnosi lepsze rezultaty.

ad. 3 KiT stosowany jest często w dużych kampaniach, gdzie w grupie reklam masz bardzo dużo fraz i siłą rzeczy nie możesz ich wszystkich umieścić w nagłówku. Wtedy KiT robi to za Ciebie. W takich dużych kampaniach na pewno podnosi to CTR, ale nie jest to zasadą, tym bardziej, że trzeba uważać by w nagłówku nie pojawiło się jakieś "głupie" słowo bo masz je w danej grupie i ktoś właśnie wpisał je w wyszukiwarce.

Jeśli masz niewiele fraz kluczowych to zalecałbym rozbicie kampanii na większą ilość grup reklam byś miał maksymalną kontrolę nad tym co się wyświetli w danych reklamach.

Pamiętaj, że prócz umieszczenia frazy w reklamie, utworzeniu konkretnych reklam pod konkretne frazy, skorzystania z rozszerzeń reklam (lokalizacji, połączeń, linków) Twoja reklama po prostu ma się wyróżnić i przyciągnąć Klienta - wtedy uzyskasz dobry CTR, wtedy poprawisz Wynik Jakości i bardzo możliwe, że konwersję i jej koszty.
Dominik Myślak

Dot.: trafność reklamy - CTR czy występowanie słowa (i parę niuansów)

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Dominik czyli jeśli masz do wyboru: umieścić słowo w tekście reklamy i obniżyć CTR, albo nie umieszczać go i mieć wyższy CTR - co wybierzesz aby mieć lepszą trafność reklamy?

Dot.: trafność reklamy - CTR czy występowanie słowa (i parę niuansów)

Najlepszy Współtwórca
Jeśli jakiekolwiek działania mają poprawić CTR to poprawiam CTR. Reklama ma być skuteczna, czyli Klienci mają w nią klikać i ma dochodzić do konwersji. Jeśli do nich dochodzi to słowo kluczowe w tekście reklamy ma dla mnie marginalne znaczenie, bądź....

dalej testuje inne warianty tekstu używając słowa kluczowego, żeby poprawić CTR, Wynik jakości itp...
Dominik Myślak

Dot.: trafność reklamy - CTR czy występowanie słowa (i parę niuansów)

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Dominik proponuję poczynić na potrzeby tej dyskusji następujące założenia:
- zależy Ci wyłącznie na podniesieniu wyniku jakości słowa kluczowego, poprzez poprawę wskaźnika "trafność reklamy" (nie zależy Ci na skuteczności, konwersji itp),
- możesz napisać tylko jedną reklamę,
- masz do wyboru napisanie albo reklamy pod kątem CTR, albo zawierającej słowo kluczowe.

Co wybierasz żeby podnieść wynik jakości słowa kluczowego?

Dot.: trafność reklamy - CTR czy występowanie słowa (i parę niuansów)

Najlepszy Współtwórca
używam to słowo kluczowe w tekście reklamy

pamiętaj, że poprawie CTR, czyli automatycznie wyniku jakości może wpływać przecena/promocja/obniżka cen o x%


Dominik Myślak