Obecnie 163 forumowiczów jest online
Obecnie 163 forumowiczów jest online
Ta kategoria jest poświęcona wątkom na temat zwiększania sprzedaży, poznaj wskazówki jak poprawić wynik jakości i pozycję reklam oraz inne pomysły na optymalizację reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

optymalizacja fraz - problem

Nowicjusz ✭ ✭

Witam

Chciałbym się zabrać porządnie za optymalizację fraz i blokować te które nie konwertują (frazy negatywne).

Sprawdzam zatem raport szukanych fraz i mam całą listę do zablokowania .. niestety tu pojawia się mały problem. ponad 50% to użytkownicy mobilni i być może nie konwertują w ten sposób tylko z przycisku "kliknij aby połączyć"... a tego niestety nie wiem.

Pytanie zasadniczo jest takie jak sobie z tym radzicie? Czy jedynym rozwiązaniem jest wsadzenie takich fraz na listę i testowanie ich przez jakiś czas? Czy jednak da się sprawdzić szukane frazy pod kątem przycisku "kliknij aby połączyć".

Albo może wiecie z doświadczenia, że jeśli fraza nie konwertuje (konwersja to np wejście do kontaktu po telefon)

to i akcja "kliknij aby połączyć" też będzie miała znikomą skuteczność? 

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Dot.: optymalizacja fraz - problem

Magister ✭ ✭ ✭
1. Nie wiesz tego, czy wśród konwersji telefonicznych są mobilni (które konwersje telefoniczne pochodzą z urządzeń mobilnych), czy też może tego, czy w ogóle są konwersje telefoniczne?
W sprawdzeniu czy są konwersje telefoniczne pomaga dedykowany numer telefonu wykorzystywany tylko w reklamach (plus ewentualnie na stronie wyświetlany osobom, które weszły z AdWords zamiast numerów podanych na standardowej wersji strony).

Wiedząc, że dzwoniący na dany numer na pewno przyszedł z AdWords możesz przez jakiś czas po prostu pytać każdego, jak trafił do Ciebie.

2. Nie szukałbym prostej zależności pomiędzy brakiem konwersji na stronie a niską skutecznością "kliknij aby połączyć" - strona w przeciwieństwie do reklamy może odstraszać osoby zainteresowane daną frazą (wówczas albo fraza wprowadza w błąd, albo strona nie jest uzupełniona o treści dotyczące danej usługi).
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Nowicjusz ✭ ✭
ad. 2 - tego się właśnie spodziewałem, że reakcja przycisk / www może być inna.
ad. 1 - znam technikę z telefonem o której piszesz. Mi zależy jednak na optymalizacji fraz (łączy się to właśnie z ad.2), i tu jest problem tego typu, że sprawdzam raport fraz wyszukiwanych: np. [moja fraza] + "marka konkurencji" i tu widzę bardzo niski współczynnik konwersji. Tu przechodzimy do meritum : jak sprawdzić czy właśnie te frazy(to zestawienie), nie powoduje mimo wszystko dużej klikalności w rozszerzeniu "kliknij aby połączyć"?

Wschodząca Gwiazda
Jak wejdziesz w AdWords do Narzędzia->Konwersje to masz możliwość dodać konwersje na podstawie "Połączenia nawiązanego dzięki reklamom z rozszerzeniami połączeń".
Jeżeli zatem odbiorcy reklamy klikają przycisk "Zadzwoń" w reklamie to możesz zliczać konwersje dla tego typu kliknięcia.
Tomasz Ciepłucha

Magister ✭ ✭ ✭
Jeśli są to frazy związane z marką konkurencji to obawiam się, że w przypadku połączeń telefonicznych również nie będziesz miał zbyt dobrych wyników. Oczywiście sprawdź to (do wypowiedzi Tomasza dodam może jeszcze link do pomocy z opisem tematu https://support.google.com/adwords/answer/1722054), ale najprawdopodobniej ludzie są zbyt mocno nastawieni na konkretną markę konkurencji, aby konwersje u Ciebie były na poziomie zbliżonym do pozostałych słów kluczowych.
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Nowicjusz ✭ ✭
Mój błąd, nie napisałem, że terytorium to Polska.
Przerabiałem temat o którym piszesz .. niema w PL takiej opcji (chyba że coś się zmieniło), a kliknięcie w sam przycisk i wywołanie nr. telefonu na komórce nie zaliczane jest przez system jako konwersja Emotikon: Smutny

Wschodząca Gwiazda
Z automatu - nie. Ale jak zdefiniujesz taką konwersję to tak.
Wybierając opcję "Połączenia nawiązane dzięki reklamom z rozszerzeniami połączeń" mamy taką podpowiedź:
"Ta opcja uwzględnia w raportach konwersje z rozszerzeń połączeń

Co to jest: jeśli używasz rozszerzeń połączeń w reklamach, klienci mogą zadzwonić do Twojej firmy, klikając podany numer telefonu. Możesz śledzić te połączenia i przypisywać im wartości pieniężne."
Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭

hmm robiłem dokładnie to co napisałeś. Nie działa. Czy próbowałeś tak definiować konwersje?
Na samym końcu konfiguracji jest: "Aby uaktywnić to działanie powodujące konwersję, skonfiguruj rozszerzenie połączeń. Dowiedz się więcej" .. i tu jest cały poradnik odnośnie ustawień przekierowania telefonów google .. czego dodam niema w PL na obecną chwilę

Wschodząca Gwiazda
Wychodzi na to, że jednak faktycznie trzeba mieć przekierowanie numeru Google, żeby z tego korzystać. Jak włączyłem w raportach kolumnę "Konw. przy poł. telef." to po kliknięciu w dymek podpowiedzi pokazuje się info:
"Pamiętaj: Aby połączenia telefoniczne były liczone jako konwersje, rozszerzenie połączenia musi korzystać z numeru przekierowania telefonu Google."

W związku z tym pozostaje Ci jedynie prześledzić raporty włączając segment: "Typ kliknięcia" i tam będziesz miał wyszczególnione "Reklamy typu „kliknij, aby połączyć” w sieci komórkowej", bez względu na to jaki masz numer.

Możesz zatem dowiedzieć się ile osób kliknęło w przycisk "Zadzwoń" , który pokazał się przy reklamie.
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭
tak też właśnie robię Emotikon: Mrugający .. i tu powrócę do mojego pytania: to rozwiązanie jest możliwe dla fraz które są już na liście fraz. Co z frazami szukanymi przez klientów? Jak blokować frazy nie mając pojęcia o liczbie połączeń tel.? Emotikon: Smutny

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Musiałbyś chyba wszystkie odpowiadające Ci frazy z raportu wyszukiwanych fraz dodawać do poszczególnych grup reklam w dopasowaniu ścisłym i wówczas (po jakimś czasie) wiedziałbyś, czy są z tych fraz połączenia czy nie.
Ogólnie im więcej masz fraz w dopasowaniu ścisłym tym masz bardziej precyzyjną informację. Dlatego warto te same frazy dodawać w kilu typach dopasowań.

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭
Hmm czyli w zasadzie potwierdziłeś moje przypuszczenia co do rozwiązania z początku tematu ... a już myślałem że jest lepsza droga Emotikon: Smutny

Wschodząca Gwiazda
Sam również jestem nieco rozczarowany brakiem możliwości zdefiniowania konwersji po kliknięciu "Zadzwoń" z urządzeń mobilnych.
Tomasz Ciepłucha