Obecnie 342 forumowiczów jest online
Obecnie 342 forumowiczów jest online
Ta kategoria jest poświęcona wątkom na temat zwiększania sprzedaży, poznaj wskazówki jak poprawić wynik jakości i pozycję reklam oraz inne pomysły na optymalizację reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Zmiany w wyniku jakości

Student ✭

Czy ktoś z was ma większą wiedzę jak wyglądają wyniki jakości po zmianach? Dostałem notkę z blogu adwords ale nie za dobrze to jest wytłumaczone (algorytm się nie zmienia, a ma się pojawić większa zbieżność z trzeba faktorami - ale nic konkretniej). Szukałem coś na blogach zagranicznych, ale cienko opisane (piszą że tylko przeliczy się skala ocen - 8 staną się 5kami itp).
W swoich kampaniach zauwazyłem potężne zmiany jeśli chodzi o wyniki, a w interfejsach narazie nie widzę zmian...Nie wiem też jak się będą miały stare WJ do tych nowych. Wcześniej poniżej 4 było słabo...  a teraz mam masę 4ek które stały się jedynkami.

Wszelkie informacje celem wymiany doświadczeń mile widziane.

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Dot.: Zmiany w wyniku jakości

Najlepszy Współtwórca

Jeśli nie zmienia się algorytm to nadal Wj wyliczany jest tak samo. Zmiana dotyczy sposobu prezentacji a nie obliczania. A chodzi to o prezentację WJ wobec trzech podstawowych czynników.

Nawet w przypadku zmiany skali dotyczyłoby to wszystkich użytkowników jednakowo (różnice powstałyby gdyby zmiana nie byłaby liniowa w całej skali).

Wynik Jakosci wyznaczany jest jako wartość względna tzn. wobec pozostałych uczestników (konkurencji) a jego konkretna wartość liczbowa ukazuje jak Twoje składniki kampanii wypadają w stosunku do konkurencji m. in na podstawie prezentacji składowych a nie tylko wartości liczbowej samego WJ.

W związku z tym (przy takiej zapowiedzi) zmiana ta powinna być neutralna w kwestii wpływu WJ na ranking i rzeczywiste cpc.

Jedynym wyjątkiem mogą być reguły które oparte są na wartości liczbowej WJ.

Student ✭
nie ogarniam tego
jeśli wcześniej miałem 5/10 (i czynniki na wynikach np. powyżej, średni, średni).. a po zmianie 2/10 (i czynniki poniżej poniżej poniżej)... to co się zmieniło? prezentacja czy algorytm obliczania
Czekam na zapowiadane zmiany w interfejsie (sposobie prezentacji) bo narazie nie wiem o co kaman.

a czy ktoś z was śledzi wyniki jakości w czasie? czy odnotowaliście jakieś zmiany? bo u mnie znacznie przesunęło się to do dołu. Masę słów zjechało z rankiem, oraz dużo odcięło jako mała liczba wyszukiwań, i niski WJ. Nie chciałbym aby okazało się że to ostatnie indeksowanie moich stron dało takie wyniki a nie zmiany w Google Emotikon: Szczęśliwy

Najlepszy Współtwórca

No to masz przyczynę obniżenia WJ. Obniżyły się składowe i spadł WJ.
Do stwerdzenia, że zmienił się algorytm musiałbyś wykazać, że w układzie Ty i Twoja konkurencja nic się nie zmieniło co jak wiadomo jest niemożliwe. Wszystkie czynniki wyznaczane są wobec konkurencji więc jeśli ktoś zrobił coś lepiej, to Ty nic nie zmieniając otrzymasz gorszą ocenę.

Sprawdź jak zmienił się CTR w tym czasie.

I jeszcze jedna ważna rzecz.

W kampaniach rozszerzonych kierowanych na desktop i mobile WJ obliczany jest jako średnia ważona WJ z poszczególnych źródeł.

W przypadku kiedy strona nie jest przystosowana do urzadzeń mobilnych, kampania starego typu nie kierowała na urzadzenia mobilne a przy konwersji kampanii nie wykluczyłeś (przez modyfikator max cpc) tego ruchu, ta średnia mogła ulec zmianie na niekorzyć.

Student ✭
Dlatego pytam czy inni użytkownicy zanotowali zmiany.
Na swoich kampaniach dość dokładnie śledzę zmiany WJ przez cotygodniowy eksport raportów i xls w którym mam trend ze wszystkich słów (słowa zliczone po pogrupowaniu po WJ). Zmiany zawsze miałem ale raczej drobne (przesuwało się 5-10%słów - teraz rank zmieniło jakieś 80% - i stąd szukam przyczyn. Stron i kampanii nie zmieniałem więc obniżenie składowych jest dla mnie dziwne.
Dla mnie najbliższą aproksymację zmian w konkurencji są dwa wskaźniki 1. główny - miara 'konkurencja - udział w wyświetleniach', 2. średnia pozycja reklam. Dotychczas się zgadzało - że przy niższych wycenach WJ - to też mi spadało, przy wyższych rosło. Na razie po trzech dniach od zauważenia zmian są stabilne (co prawda ten pierwszy z opóźnieniem 2 dniowym - oby nie rypło za 2 dni). ps: CTR też bez drastycznych zmian

Student ✭
podbijam temat
czy ktoś z was zauważył zmiany w WJ na swoich kampaniach po zapowiadanych zmianach przez G?

Najlepszy Współtwórca
a wykonałeś jakieś działania od tamtej pory? Czy zastanowiłeś się co masz nie tak z kampanią - jeśli wcześniej miałeś WJ = 5 to on i tak był kiepski i trzeba by było popracować nad kampanią. Zastanowić się nad pogrupowaniem słów kluczowych, utworzeniem odpowiednich tekstów reklamowych oraz użyć odpowiednich dopasowań.

Konkurencja mogła poprawić swoje wyniki jakości, a Ty nic nie robiąc na koncie spowodowałeś, że WJ Ci spadły - to naturalne i nie musiało mieć związku z jakimikolwiek zmianami - napisałeś, że nie widziałeś zmian w interfejsie - ja zauważam ogromne.
Dominik Myślak

[ Edytowane ]
Student ✭

Nie pytam o przyczyny zmian w kontekście mojej kampanii i moich działań .. a w kontekście zapowiedzianej zmiany http://adwords.blogspot.com/2013/07/improving-quality-score-reporting.html
czy zauważyliście
- jakie to są zmiany w sposobie prezentacji (lub interfejsie)
- w zależności od trzech czynników
- jak zmienił się średni profil WJ - skala

Nowicjusz ✭

Na moich kontach również zauważyłam zmiany właśnie na skali. Tym bardziej, że śledzę wyniki w miarę na bieżąco i nagle bez zmiany CTR i pozycji, strony docelowej czy reklam wyniki drastycznie się pozmieniały. Jest to dla mnie zaskakujące, bo nie widzę powodu aby wynik spadł z 7/10 do 2/10!To jest bardzo niepokojące. Dlatego dołączam do tematu bo nie wiem co mam zrobić jeśli strona docelowa jest trafna (zawiera treść ściśle powiązaną ze słowami kluczowymi), CTR jest wysoki w stosunku do średnich pozycji jakie są osiągane w kampanii, Reklama zawiera słowa kluczowe oraz funkcje KIT. Wg standardów Google wszystkie elementy powinny dawać wynik minimum 7/10.

Nowicjusz ✭

Ja mam to samo co prawda nie mam dużo kampani ale na jednej po porstu zjazd do 2/10, nic nie ruszane od ponad roku, dopieszczone. Spadek zauwazyłem kilka dni temu, po głebszym zastanowieniu całkowicie przbudowałem stronę ... nie chciałbym jej przeoptymalizować bo dostanie bana w szukajce a nie o to chodzi ale ile mam H1 wsadzić żeny WJ poszedł do poprzedniego poziomu w mordeczke Emotikon: Smutny

gonz0

Student ✭
tylko co z tym teraz zrobić...
.. rozumiem że google nam daje jeszcze więcej do popisu... ale wydawało mi się że dotychczasowe zabiegi wplatania słów, dopasowywania linków i treści były w porządku.. a tu po zmianach jest inaczej

Student ✭
do Pogotowie:
piszesz że zauważasz ogromne zmiany w interfejsie

czy możesz napisać jakie to zmiany zauważyłeś?

Wschodząca Gwiazda

Student ✭
dzięki.. ciekawe czy w wordstreamie zaktualizują średnią krzywą WJ